Renklerle Markalama

0
4608

Globalleşen dünyada modern pazarlama anlayışı kapsamında oluşturulan akılcı pazarlama stratejileri müşteri odaklıdır. Bu nedenle pazarlamacılar, markalarına karşın sürdürebilirlilik yaratan değerleri oluşturmak için öncelikle tüketicilerin talep ve ihtiyaçlarını belirlemeye çalışır. Bunun için müşteri davranışlarını anlamak pazarlamanın hayati yönüdür.

Küreselleşme ile ağırlaşan rekabet koşullarında işletmeler, strateji ve politikalarını müşterilerinin hissedecekleri, yaşayacakları hatta kendilerini içinde bulacakları deneyimler ile geliştirmeleri gerektiğini anlamışlardır. Bu nedenle günümüz rekabet koşullarında deneyimsel pazarlamanın önemini artmıştır.

Deneyimsel pazar boyutları olan koklama, görme, işitme, tatma, dokunma duyularından en önemlisi göresel uyarıcılardır. Gün için bir çok görsel uyarana maruz kalırız. Satın alma kararlarının verilmesi, tekrarlanabilmesi ve sürekli hale getirilebilmesi için de duyguların harekete geçirilmesini sağlayacak uyarıcıların işin içine katılmalıdır. Renkler, bu yüzden pazarlamacıların en önem verdiği kriterler arasına girmektedir ve satışları arttırmak ve alıcıda pozitif duygular yerleştirmek için kullanılmaktadır.

Yapılan deneyler ve araştırmalar doğrultusunda renklerin kişinin bilinçaltında algılanan farklı anlamları vardır. Örneğin; kırmızı iştah açıcı bir renk olduğu için fastfood zincirlerinin logosunda veya mağaza tasarımında sıklıkla gördüğümüz bir renktir. Mavinin ise iştah kesici ve yatıştırıcı bir etkisi olduğundan hastanelerde duvar rengi seçimini mavi tonlarından yana kullanırlar.

Değişen tüketici karakteri pazarlama dünyasını duyuların keşfine yönlendirmiştir. Tüketici görmek, işitmek, koklamak, dokunmak ve tatmak ister. Duyuların harekete geçirilmesi tüketici ile marka arasındaki köprülerin kurulmasını sağlar.

Renklerin bilinçaltına etkileri, markaların pazarlama ve satış stratejilerinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. İşletmeler pazarlama stratejilerinizde renklerin algısını kullanarak pozitif veya negatif mesajlar iletip satın alma kararlarını etkileyebilir. Renk, marka kimliğinin en önemli unsurlarından biridir. Renk seçimi, bir markanın tüm tanıtım çabalarını etkiler.

Renklerin Psikolojisi

Mavi

Mavi rengin ilk çağrışımı barıştır; Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler gibi kurumların görsel kimlikleri mavidir. Araştırmalar göre; birçok ulusun en sevdiği renk mavi olduğu saptanmıştır.
Diğer yandan mavi, iştah kapatıcı bir renktir. Kilo problemi olanların mutfaklarını maviye boyamaları, mutfakta daha az yemek yemelerine yardımcı olabilir. Aynı şekilde müşterilerinin daha fazla yemek yemesini arzu eden restoran işletmecileri ise mavi renkten kaçınmaları gerekir. Ayrıca araştırmalara göre; dünyada en fazla mavi renkli kalemlerin tercih edilme nedeni; mavi ile yazılan yazılar hafızada daha çabuk ve kalıcı olarak yer almasıdır.

Kırmızı

Kırmızı, dikkat çekici bir renktir. Kırmızı, duygusal yoğunluğu arttıran ve çoşturan bir renktir. Sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Kırmızı renk insanların zamanı unutmasına yol açar. Bu yüzden eğlence mekanlarında kırmızı renk fazlasıyla tercih edilir.

Sarı

Yaşam, güneş, sıcaklık, idealizm, enerji, neşe, şaka kavramlarını simgeler. Pozitif bir renktir. Mutluluk, samimiyet ve iyimserlik mesajı vermek isteyen markalar logolarında sarı rengi kullanmayı tercih ederler. Örneğin; Lipton, VakıfBank …

Turuncu

Değişik kültürlerde ateş ve alev, zevk ve güç, kuvvet, heyecan ve macera rengi olarak bilinir. Heves uyandırıcıdır, affetme duygusu yaratır, yaşam duygusu verir. Mükemmel bir antidepresan olup kayısı ve şeftalinin de bu nedenle anksiyeteye iyi geldiği düşünülür. Yaz aylarında düzenlenen eğlence organizasyonlarında en fazla turuncu tercih edilir. Turuncu aynı zamanda cesareti ve iletişimi de simgeler. Budistler, enerjiyi en yoğun taşıyan rengin turuncu olduğunu bildiği için kıyafetlerinde ve çevresinde bu rengi sıklıkla kullanırlar.

Yeşil

Yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Starbucks’un, yeşil rengini logosunda ana renk olarak kullanmaktadır. Logosunda yeşil fon üzerindeki beyaz deniz kızı, müşterilerin algısında doğayı çağrıştırıyor. Kullandığı renkler rahatlama hissini destekleyerek müşterilerini kahve molası vermeye ve stresten arınmaya davet ederek marka imajını müşterinin zihninde konumlandırıyor.

Siyah

Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek icin kullanır. Bazıları ise daha zarif gösterdiği için tercih eder. Ambalaj tasarımında siyah renk, diğer renklerin etkisini artırmak ve bunların algılanmasını sağlamak için kullanılmaktadır.
Siyah, tüketiciler tarafından markanın gizemli ve özel olduğu şeklinde algılanır. Channel, Louis Vuitton gibi lüks markaların logoları siyahtır.

Pembe

Kadınsı ve tatlı bir renk olarak algılanır. Victoria Secret logosun da pembe rengi kullanmaktadır. Ayrıca eğlenceli ve neşe verici bir renktir.

Beyaz

Bütün renkleri içinde barındırır. Temizliğin ve saflığın simgesidir. Bu nedenle, iş görüşmelerinde bireyler, kendilerini güvenilir ve temiz göstermeleri için beyaz rengi tercih ederler. Ayrıca temizliği simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril olmak icin beyaz giyerler. Beyaz ferahlık veren bir renktir.

Mor

Asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Çünkü mor renk, çok eskiden teknik olarak elde edilmesi zor bir renkti. O yüzden geçmişte nadir ve pahalı olup, özellikle zengin, asil ve yüksek sınıf din adamlarının kıyafetlerinde kullanılmıştır. Güzellik markaları logolarında, yaşlanma karşıtı ürünlerin ambalajında mor rengini kullanır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz