Rapunzel Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
692

Bilinçli ya da bilinçsizce kendi saçlarını yeme rahatsızlığına trikofaji, ya da bilinen ismi ile rapunzel sendromu denmektedir. Belirli etkenler sebebiyle uzun süre yenen saçların vücutta oluşturduğu etkilere ve rahatsızlıklara trikofaji denmektedir. Ender rastlanan bir hastalık olmasına karşın, rapunzel sendromu ciddi sonuçları olan, tıbbi ve cerrahi müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır.

Daha çok kadınlarda görülen bu rahatsızlık, uzun süre saçlarını yiyen kişinin midesinde ve bağırsağında sorunlara neden olur. İnsan midesi, bünyesinde keratin bulundurun saç tellerini parçalayıp sindirememektedir. Bu sebeple zamanla midede saç yumağı oluşmakta ve mideyi doldurmaktadır. Böylelikle ortaya çıkan beslenme bozukluğu ve iştahsızlık gibi durumlar, trikofaji rahatsızlığına sebebiyet vermektedir.

Rapunzel Sendromunun Nedenleri

Bu hastalığın ana sebepleri, aşırı stres ve psikolojik bozukluklardır. Bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde saçlarını yemekte olan kişi, uzun bir süre sonra midesinde biriken saç yumağının ortaya çıkardığı sağlık sorunlarına maruz kalır. Ruhsal durumunda sorunlar olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksek olan rapunzel sendromunda, midede artık gıdanın gidebileceği yer kalmayana kadar saç yumağıyla doldurulmuş örnekleri vardır. Zamanla midenin şeklini alan bu saç yumağı, müdahale edilmemesi durumunda bağırsak bölümüne doğru ilerlemeye başlar.

Rapunzel Sendromunun Tedavisi

İsmini uzun saçlı çizgi roman karakterinden alan bu rahatsızlığın tek ve kesin tedavisi cerrahi müdahaledir. Midede birikmiş olan ve sindirilemeyen saç örgüsü ameliyat ile bulunduğu yerden itina ile çıkarılıp, mide ve eğer uzamışsa bağırsak kısmı itina ile temizlenir ve ameliyat sonlandırılır. Birkaç günlük müsaade sonrası hasta taburcu edilir.

Hastalığın tekrarlanmaması adına tedavi edilen kişinin, mutlaka psikolojik destek alması gerekir. Bu süreçte hastadan ziyade hasta yakınlarının dikkatli olması gerekir. Hastayı stresten uzak tutmalı, baskı altına almamalı ve itina bir şekilde davranmalıdırlar.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz