Qualcomm İşlemcilerinde Güvenlik Sorunu

0
360

Yeni yapılan araştırmalar da üretici firma Qualcomm tarafından çıkarılan akıllı telefonlar da ciddi boyutlar da güvenlik açığı ortaya çıkarıldı. Son 10 yılda çok aktif bir konuma gelen ve hayatımızda büyük bir yer işgal eden internet ve mobil cihazlar birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanmasıyla kötü niyetli kullanıcılarında boş durmamasına neden oldu.

Buna mukabil artan güvenlik sorunları ile baş etmek için siber güvenlik sektörü gelişerek kullanılan cihazlar da sürekli olarak güvenlik açıklarının tespit edilmesi sağlandı. Son çıkan veriler de ise Check Point sitesinin ortaya çıkardığı Qualcomm achilles adı verilen çipler de bulunan güvenlik skandalı oldu.

Mobil Cihazlar Tehdit Altında

Yaklaşık %40 civarında akıllı telefon kullanıcısının bu güvenlik sorunundan nasiplendiği ifade ediliyor. Dünya da 500 milyon insanı aşkın mobil cihazlarında bu çip kötü niyetlilere davetiye çıkarıyor. Öngörülen saldırılar da zararlı uygulamalar, hırsız yazılımlar ve siber saldırılar ön planda. Açığın kaynağında Qualcomm çiplerde 400 satırlık kod dizisi bulunuyor. Bu kodlara erişebilen hacker grupları ise ciddi oranda akıllı cihazlara saldırabilirler. Saldırganların ele geçirdiği cihaz üzerinde yapabileceği ilk şey ise aramaları kaydetmek, silinemeyecek uygulamalar yüklemek ve telefonları tamamen bloklamak gibi büyük suçlara girişecekleri düşünülüyor.

Qualcomm Güvenlik Sorunu
Qualcomm Güvenlik Sorunu

Şirkete Bilgi Verildi

Olayın ardından Qualcomm’a bilgi veren uzmanlar, şirketin mühendisleri ve siber uzmanları ile beraber araştırma yaparak güvenlik duvarı kuracaklarını bildirdi. Şirketin yaptığı açıklaya göre uzmanlar güvenlik sorunun çözümü için çalışacaklar ve sorunun çözümü bulunduktan sonra zorunlu bir güncelleme yapılacak. Öte yandan cihaz kullanıcılarına yapılan uyarı da önlem alarak 3. Kaynaktan apk indirmemeleri konusunda dikkate davet ediyor. Ayrıca şirket uygulamaların sadece Google Play Store ile indirilmesi gerektiğini ifade etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz