Psikolojik özgüven nedir, nasıl kazanılır?

0
1270

Uzun yılladır gündemden hiç düşmeyen, üzerinde teoriler üretilen, araştırmalar yapılan ve çokça konuşulan öz güven eksikliği, hangi yılda olursak ya da hangi dönemde olursak olalım çağımızın en önemli sorunu halinde olacaktır, olmuştur.

Kişilik özelliği olarak veya evde, okulda yaşadığınız sıkıntılar veya birçok problem karşısında öz güven eksikliği belirtisi göstermiş ve bunu yenmeye çalışıyor olabilirsiniz. Tamamen bir davranışa bağlı olan ve yaşantımızı kaplayacak kadar büyük bir problem haline gelen bu psikolojiksel davranışın altında bir sürü neden yatıyor olabilir. İnsanlarla rahat konuşmamızı, problemlerimizi çabuk çözmemizi ve sorunlara verdiğimiz tepkiler gibi birçok tepkiye tam tersi olan bu öz güven eksikliği, birçok çocukta veya yetişkinlerde sıkça görülen bir davranıştır.

Öz güven, insanın kendine güvenme duygusu ile yaşantısında karşılaştığı şeylere verdiği tepkileri kapsamaktadır. Bazı insanlar diğer insanlara göre oldukça öz güvenli olarak, girişimci bir özellik taşıyabileceği gibi bazı insanlar da tamamen içe kapanık ve kendi halinde olan insanlardır. Bu durum her ne kadar büyük bir problem gibi gözükmese de ilerleyen zamanlarda oldukça can sıkıcı bir hal alarak, yaşantımızı, konuşmamızı, diğerleri ile olan iletişimimizi ve daha bir çok aktivitemizi zora sokmaktadır. İnsan kendine duyduğu bu güven duygusunu kaybettiğinde kuramadığı bu iletişim ile beraber ilerleyen zamanlarda daha çok içine kapalı bir hale gelerek, daha da kötü bir hale bürünmektedir.

Bunların farkına varabilmemiz adına kendimize yöneltmemiz gereken sorular şöyledir;

En çok hangi zamanlarda kendine güveniyorsun? En çok kendinden hangi zamanlarda emin oluyor ve kendine güveniyorsun?

En çok kiminle konuşurken rahat hissediyorsun?

Konuşurken rahat olduğun kişi, sana kendini iyi hissettiren ne söylüyor ya da yapıyor?

Hangi zamanlarda kendine olan güveninin olmadığını düşünüyorsun?

Bu durumun olmasına sebep olan şey ne? Kimler ya da ne senin böyle hissetmene yol açıyor?

Bu kişilerin söyledikleri hangi laflar ya da yaptığı hangi hareketler senin öz güvenini kırıyor?

Bu soruların cevabını rahatlıkla verebiliyorsak ve çıkan sonuçlardan herhangi bir öz güven eksikliği yaşamadığınız görülüyor ise bu durumda öz güveniniz ile alakalı bir problem yaşamıyorsunuz demektir. Fakat bu soruların hepsi için negatif yönde bir cevabınız varsa bunu kendi başınıza çözmeli ya da herhangi bir psikologdan tedavi alabilirsiniz.

Bazen yaşadığımız şeyler olukça zor olabiliyor bizler için, bu yüzden kendi başımıza bir takım sorunları çözmek için kendimizi yıpratmamıza gerek yok. Çevremizde olan herhangi birinden bu konularda yardım isteyerek aslında içimizde olan bu duyguları kırmalıyız.

Öz güven eksikliği sizler içinizde bu duyguyu saklamadıkça ve çözmeye ulaştıkça sizler için kalıcı bir hal almayacak aksine yaşantınızı sizler için daha da kolay hale getirecektir.

Fakat bu sırada kendimize hatırlatmamız gereken en önemli şeyin kimsenin mükemmel olmayacağıdır. Kimse mükemmel olamaz ya da mükemmel doğmaz. İnsanlar olarak bizler, hataya her zaman açık olduğumuzdan ve yaptığımız hatalardan bir insan olarak ders almamız gerektiğinden hatalar yaparız. Sizi yaptığınız hata ile bir başkasının hatası aynı olmayabilir. Fakat bu hata olduğu gerçeğini ve bunu isteyen herkesin düzeltebileceği geçeğini değiştirmez. Ayrıca öz güven eksikliği probleminde kendinizi olabildiğince rahatlatacak şeylere yönelmenizi ve daha çok grup toplantıları gibi toplantılara girerek farklı kişiler ve farklı karakterleri tanımanız önerilir. Bunun sebebi dünyada birçok farklı özellikte, farklı düşüncede ve farklı yapılarda insan olduğunu bilmek ve bunları gördüğünüzde kendinize olan güven eksikliğinizi aslında onarmaktır. Bu durumu kabullenme ve kendinizin mükemmel olmadığını fakat bir insan olduğunuzu hatırlatmanız, aslında çoğu şeyi sizler için çözümleyecektir. Her ne kadar yazıldığı ya da söylendiği kadar kolay gibi görünse de bu tarz durumlarda kendini kabullenmeyi ve mükemmel olmak zorunda olmadığını hatırlatmak oldukça zor olabiliyor. Bazen bir ayda çözebilecekken bazen yıllarınızı alan bu sorun, ne yaparsanız yapın ya da ne hissederseniz hissedin insan olduğunuz gerçeğini asla değiştirmeyecektir.

Bazen yanlış yapacak, bazen doğru, bazen de gerçekten kendinizden geçeceksiniz. Ama her şeyden önce, kendinizi olduğunuz gibi kabullenmeli ve hayatınızı rahat bir şekilde yaşamayı engelleyecek olan tüm mental ve fiziksel sorunları çözebileceğinizi unutmayın.

Eğer sizler de öz güveninizin eksik olduğunu düşünüyor ve yükseltmek istiyorsanız bu adımları gerçekleştirin.

1. Kendinizi olduğunuz gibi kabullenin

Güzel veya çirkin, akıllı veya değil, kilolu ya da zayıf fark etmeksizin aslında sizin siz olduğunuz için kendinizi kabullenmelisiniz. Herhangi bir fiziksel durum sizi kötü yapmayacağı gibi herhangi bir mental durum da sizi kötü yapmaz. Kendinizi en başta olduğunuz ve göründüğünüz gibi kabullenmelisiniz. Ne iyi olarak kendinizi tanımlamalı ve mükemmel olmaya çabalamalısınız ne de çok kötü olduğunuzu söyleyerek kendinizi aşağılamalısınız.

Sizler birer insan olarak bu durumların her zaman tam ortasında olacağınızı unutmamalısınız.

2. Çevre edinin

Eğer insanlarla konuşma konusunda sıkıntı çekiyor ve birçok kişi ile konuşurken çekiniyorsanız, bu durumu bir de birçok özgüven eksikliği yaşayan kişiler ile bir araya gelerek deneyin. Her gün aynı ortamda kalmayın ve birçok farklı kişiliği, düşünceyi tanıyın. Çünkü birçok farklı kişinin neler yapabildiği, nasıl konuşabildiği ya da neler düşündüğünü gördüğünüzde aslında gerçeği yani kişiliğinizin sadece kendinize has bir üslubu olduğunu göreceksiniz. Herkes birbirine benzer gibi bir yanılgıya düşmektense farklı kişilerin bir araya gelerek birbirleri ile rahatça konuşabildiğini görerek daha da bu duruma adapte olabileceksiniz.

3. Spor yapın

Yoga, Fitness, Kick Boks gibi birçok spor dalından herhangi biri ile ilgilenmeniz, sağlığınıza gösterdiğiniz ilgi, öz güveninizi oldukça yükseltecektir. Herhangi bir spor dalında ilginizi en çok çeken birine yönelerek hem vücudunuzu hem de zihin sağlığınızı koruyabilir ve bu sayede de öz güveninizi yükseltebilirsiniz.

4. Sağlıklı beslenin

Her gün yiyeceğiniz yemekler sizin ruh halinizi ve öz güveninizi etkileyeceğini biliyor muydunuz? Yiyeceğiniz yemekler gibi o gün içerisinde giyeceğiniz kıyafetler de sizlerin öz güvenini tetikler. Bu yüzden kendinizi en rahat ve en uyumlu hissettiğiniz kıyafetleri giymeli ve sağlığınıza da dikkat edecek, aynı zamanda sizleri en mutlu hissedecek yemekleri yemeniz gerekir.

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” ilkesini mutlaka unutmamalı ve gün içerisinde de kendinize bolca hatırlatmalısınız.

5. Meditasyon yapın

Günlük olarak yapacağınız bir meditasyon sizi güne nasıl hazırlayacağını biliyor musunuz?

Kafanızı ve vücudunuzun yaptığı hareketleri tek dinlediğiniz yer olan meditasyon ile ruhunuza ve bedeninize olan bakış açınız değişecek. Her gün düzenli yapılan meditasyon sayesinde farklı bir bakış açısı ile hem kendinize hem de çevrenize bakabileceksiniz.

Bu sayede öz güveninizi kazanabilecek ve gün içerisinde sizi yoran herhangi bir probleme veya soruna karşı kendinizi koruyabileceksiniz. Bazen stres veya baskı dolayısı ile oluşan bu öz güven eksikliğine bir meditasyon, bir nefes arası vererek son verebilirsiniz.

Bu maddeleri düzenli yapmanız halinde kendinize olan güveninizi geri kazanacak ve kesinlikle hayata bambaşka bir bakış açısı ile bakacaksınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz