Protein Desteği Neden Gereklidir?

0
1129

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda proteinin normal besin olarak ya da supplement olarak tüketilmesinden bahsedeceğiz. Konuya girmeden önce belirtmeliyim ki, ilgili yazının kaynağı ünlü spor bilimci Tudor Bompa’nın yazmış olduğu, “Nitelikli Kuvvet Antrenmanı 2015” kitabıdır.

Sporcuların hareketsiz insanlara göre daha yüksek düzeyde proteini besinlerden almaları gerekmektedir. Birçok sporcu kendi protein alımını artırmak için ek protein detekleri kullanmaktadırlar. Yumurta, et, balık, soya ve süt ürünleri iyi bir protein kaynağıdır.

Tüm süt ve yumurta protein, ditri ve polipeptitlerin değişken miktarları ile hidrolize protein ve amino asit karışımları vb. ek protein destekleri özellikle de soya ürünleri göreceli olarak daha ucuzdur. Buna karşın hiçbir geçerli bilimsel ve tıbbi araştırma, ek protein desteklerinin alımının yüksek proteinli besinler ile beslenmeye göre bir avantaj sağlamadığını göstermektedir.

Buna karşın yine de bütün ek protein desteklerini kullanmanın, bazı avantajları olduğu bilinmektedir. Aşağıda bazı sporcular tarafından ek protein destekleri kullanmanın yararlarından bazıları verilmiştir.

  1. Ek protein desteklerinin hazırlanması ve uzun süreli olarak korunması daha kolaydır.
  2. Ek protein destekleri beslenmelerinde yağı azaltmak isteyenler için protein yönünden zengin birçok besinin fazla yağ içermesinden dolayı daha uygundur.
  3. Kişilerin kalori alımını en aza indirerek yüksek düzeyde protein elde etmesini sağlamaktadır.
  4. Yeterli ya da artmış protein gereksinimi sağlamak için gerekli besin tüketimini yapamayan kişilerin protein dengesinin sağlanmasına katkıda bulunur.
  5. Bazı durumlarda ek protein desteklerinin maliyeti, yüksek proteinli besinlerden protein alımı için gerekli maliyetten daha düşüktür.

Protein desteklerinin tam protein açısından, düşük kalorili (hipokalorik), eş kalorili (izokalorik) ve yüksek kalorili (hiperkalorik) diyetlere göre belirgin bir avantajı bulunmaktadır.

Birçok çalışma, süt ve soya proteinleri içeren ek protein desteklerinin verim arttırıcı (ergojenik) etkilere sahip olduğunu göstermektedir. (Dragan, Vasiliu ve Georgescu 1985, Dragan, Wagner ve Ploesteanu 1988, Laricheva ve diğerleri 1977). Ayrıca bu çalışmalar ek protein desteği alımının sporcuların fizyolojik bir durumda olumlu gelişmeler, daha iyi bir sporsal verim düzeyi ile yağsız vücut kütlesinde ve kuvvet düzeylerinde belirgin bir artış sağladığını göstermektedir.

Ek protein destekleri kullanan sporcularda sadece kalori açısından eşit düzeyde beslenenlere göre daha yüksek düzeyde kas kütlesi kazanım görülmüştür. Ayrıca, ek protein desteklerinin kreatin monohidrat, taurin ve Lglutamin gibi diğer katkı maddeleri ile birlikte alınımı genellikle yağsız vücut kütlesinde kazançları da arttırmaktadır.

Kilo kaybı ya da kilo alımı için kullanılan hazır besinler, farklı kalori düzeylerinde standart makro-mikro besinlerin alımını sağlamaktadır. Bu besinlerin içeriği, marketlerden daha ucuz ya da daha pahalı olarak sağlanabilmesine karşın, çoğu kişinin abur cubur yeme alışkanlığı ve yüksek kalorili yetersiz temel besinlerin alımını içeren beslenmelerinden dolayı her şeyin içinde olduğu bir hazır besin paketi, bu kişiler için daha uygun bir beslenme olanağı sağlamaktadır. Üst düzeyde bir uzmanlık ile hazırlanan bu hazır gıdalardaki proteinin bazı besin kaynaklarındaki proteinden daha yüksek olmasına bağlı olarak günde en fazla iki öğün için ek protein alımı ile protein alımını arttırmak için hazır gıdaların kullanılması güvenli ve etkili olabilmektedir. Eğer besinlerin seçilmesi için gerekli bilinciniz var ise bu türden besinler yerine kilo alma ya da vermeniz için gerekli besin düzenlemesini yapılması daha etkili olacaktır.

En iyi ek protein desteği çeşitli yüksek kaliteli proteinlerinin birlikte bir karışım olarak alınması ile sağlanmaktadır. Protein sadece ek besin desteği olarak alınmamakta özellikle vücut yağının azaltılmasının önemli olduğu evrelerde ve metabolizma tiroit hormonlarının düzeylerinin arttırılması ve metabolik işlemlerin hızlandırılmasının gerekli olduğu dönemlerde daha yüksek düzeyde alınmalıdır.

Daha önce belirtildiği gibi her gün vücut ağırlığının her kilosu için en az 1 gr protein almak önemlidir. Bu protein alımını en fazla 3 saat arayla gerçekleştirmek uygun bir düzenlemedir. Uyku süresince ortaya çıkabilecek katabolik etkileri en aza indirebilmek için yatağa gitmeden önce biraz protein alınmalıdır. Eğer gece boyunca uykudan uyanıldığında yeniden protein alınırsa katabolik etki yeniden azaltılmaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz