Prostat Nedir? Prostat Neden Olur? Prostat Nasıl Geçer?

0
564

Tedavisi mümkün olan ve tedavisi yapıldığı takdirde hastanın çok rahatlayacağı bir hastalıktır fakat tedavi edilmediği takdirde hastanın günde en az 2-3 kez sorun yaşayacağı bir durumdur.

​​Prostat Nedir?

Prostat idrar kanalının çeşitli hastalıklardan dolayı daralması, kişinin idrarını yapamaması tam olarak yapamaması veya güçlükle yapması olayıdır.

Prostat Hastası Olan Bireylerin Genel Şikayetleri

  1. İdrarını güçlükle yapma
  2. Kesik kesik idrar çıkışı
  3. İdrarını yaparken yanma hissi
  4. Mesanenin tam boşalmaması hissiyatı
  5. Sık sık tuvalete çıkma
  6. İdrarını yaptıktan sonra dahi damlamalar
  7. İdrarını tutamama
  8. Bel, omuz, kasıkta şiddetli ağrı
  9. idrar yaparken zorlanmaya bağlı hafif kanamalar

Bu olaylar prostat hastası olan kişilerin genel şikayetleri ve aslında prostat belirtileridir.

Prostat nedenleri tam olarak bilinmese de testosteron ve östrojen hormonlardan kaynaklandığı birçok bilim adamı tarafından açıklanmıştır.

Erkeklerde üreme hormonu olan testosteron, ve az da olsa dişi üreme hormonu olan östrojen bulunmaktadır. Erkeklerde yaş ilerledikçe erkek üreme hormonu olan testosteronun azalması ve dişi üreme hormonu olan östrojenin artması sonucu prostatın büyüdüğü söylenmektedir. Erkek bireylerde 25’li yaşlardan sonra prostat büyümekte ve idrar kanalını daraltmaktadır. Bunun sonucunda idrar torbasında birikmiş olan idrarı dışarı tam olarak atamamaktadır. Prostat hastalığı 65 yaşından sonra erkeklerin birçoğunun karşılaştığı ve utandığı bir olaydır. Bu hastalığın tedavisinin olması ve hastalıktan tam kurtulması mümkündür.

Ameliyat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat öncelikle genel anestezi ile yapılmaktadır. Hasta ameliyat için hazırlanır ve hasta bayılması için gerekli ilaç verilir. Hasta bayıldıktan sonra üroloji doktorunun penisin ucundan idrar kanalına doğru kameralı bir cihazla girip muayene etmesiyle ameliyat başlar. Sağlık personelinin idrar kanalının daraldığı yani idrar yapılmasını engelleyen bölge cihazla kesilerek alınır ve temizlenir. Bu işlem sırasında hasta her ne kadar ağrı hissetmese de az da olsa kanama olur. Üroloji uzmanı hekim tarafından tamamen kanal açıldıktan sonra herhangi bir dikiş atılmadan ameliyat biter ve hasta uyandırılır hasta ameliyat sonrası ilk 1 hafta ağrı hissedebilir idrarını yaparken kanama olabilir bunların hepsi normaldir. Günler geçtikçe hasta da yanma hissi geçer ve iyileştiğinin kendi de farkına varabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz