Profosyonel Film Sitesi Tasarımı

35
12549

slider4

 Ana sayfa + Film İzleme + Kategori + İletişim Sayfası bulunmaktadır.
– Dosya içerisinde font klasörüde bulunmaktadır.
– Font En popüler google fontları arasından seçilmiştir.
– Tasarım tek kişiye satılacaktır.
– Fiyat 250 TL‘dir.

TASARIM DEMOLARI

– ANASAYFA
– FİLM İZLEME SAYFASI
– KATEGORİ SAYFASI
– İLETİŞİM SAYFASI

TASARIM AÇIKLAMASI

Merhaba arkadaşlar, öncelikle çalışmalarımı takip eden arkadaşlarıma teşekkür ederim. Portfolyomu henüz tamamlayamadım ama yavaş yavaş tamamlayacağım. Şimdi konumuza dönmek gerekirse;

Alışılmış film sitesi tasarımlarını unutun! Yapmış olduğum film sitesi tasarımında dikkat ettiğim husus alışılmışın dışına çıkmak ve görselliği ön planda tutmaktı ve başardığımı da düşünüyorum. Standart bir header kullanmış olsam da bunu yapma nedenim kullanıcıya kolaylık sağlamak. Onun dışında yer alan tasarım elemanlarını alışılmışın dışında yapmak istedim. Ana sayfadaki yerleşimi açıklamak gerekirse;

Genişliği artırılabilir bir logo alanı, logo alanının yanında bulunan detaylı arama alanı, ve hemen altında yer alan header menü bulunmaktadır.

Slider alanından bahsetmek gerekirse;

Film sitelerinde genelde slider alanında editörün seçimi olan filmler yer alır. Ben sadece bununla sınırlamak istemedim ve editörün seçiminin yanında en çok beğenilen ve en çok izlenen filmleride kullanıcının seçimine göre slider alanında göstermek istedim. Ayrıca sağa ve sola kaydırma oklarınıda yanlarda tutmak yerine sliderin sağ üst tarafında şık bir şekilde göstermek istedim. Böylece tasarımda ki bütünlüğü bozmamış olduğumu düşünüyorum.

Orta alanında normalden biraz farklı olduğunu söylemek istiyorum ve bunu da açıklamak gerekirse;

Film sitelerinde ana sayfanın orta alanında bildiğimiz üzere en son eklenen filmler gösterilir bu geleneği bozmak istemedim ama ana sayfa yerleşiminde sidebar’da kullanmak istemedim. Bunun için kategori seçimini bar üzerinde göstererek, kullanıcıların bu bardan istedikleri kategoriyi seçip kategoriyi getir demeleri yeterli olacaktır. Filmlerin gösterildiği çerçeveyi sade tutmak istedim çünkü bu alanın görselliği filmlerden daha ön plana çıkmamalı dikkat çekici olanın film olması gerekir. Film çerçevesi üzerinde filmlerin türkçe dublajlı, türkçe altyazılı olduğu, imdb puanı ve hangi kategoriye ait olduğu şık bir kutucuk içerisinde gösterilmektedir. Ana sayfanın orta alanında 18 adet film gösteriminin yeterli olacağını düşündüm.

Ayrıca ana sayfada sidebar kullanmadığımı belirtmiştim ama iç sayfalarda sidebar mutlaka kullanım kolaylığı sağlayacağından iç sayfalarda kullandım ve yine tasarım bütünlüğü bozulmaması açısından iç sayfalarda sidebar üzerinde bulunan verileri ana sayfada orta alanın alt kısmında kullandım böylece tasarımdada bir bütünlük sağlandı. Ana sayfada orta alanın bitiminde bir reklam alanı bulunmakta ve bu reklam alanının hemen solunda da web site üzerinde kaç adet film bulunduğu ve bu filmlerin toplam izlenme sayısını gösteren bir kutucuk tasarladım. Reklam alanının hemen alt kısmında bahsetmiş olduğum sidebar verileri yer alıyor. Bunlar yan yana bulunmak şartı ile son yorumlanan filmler, en çok beğenilen filmler ve en çok izlenen filmlerdir. Her birinde 5 adet veri yer almaktadır.

Sidebar verilerinin ana sayfadaki yerleşimini ve içeriğinide belirttikten sonra  bu alanlarında altında bulunan 3 adet şık ve gerekli olan kutucuk tasarımı yaptım. Bunlar reklam vermek ister misiniz ? adlı bir kutucuk, kullanıcıların film talebinde bulunabilmesi için bir köprü ve e-bülten aboneliği için bir kutucuk yer almaktadır. Bu kutucukların yanında içeriklerini temsil eden birer icon bulunmaktadır.

Footer alanından da bahsetmek gerekirse;

Açılır ve kapanır olarak tasarladığım footer iki bölümden oluşmaktadır. birincisinde logo ve kategoriler yer almaktadır (açılır – kapanır olarak burası tasarlandı) ve en altta bulunan copyright yazısı, kolay menüler ve sosyal medya iconları sabit bir şekilde yer almaktadır. Ana sayfa tasarımını bu şekilde tasarladım.

Film izleme sayfasındanda bahsetmek gerekirse;

Herhangi bir filmin içeriğine girildiğinde öncelikle bizi filme ait bir afiş karşılamakta ve afişin yanında yer alan filme ait bilgiler bulunmakta. Bu bilgilerin de hemen yanında kullanıcıların filmi oylayabileceği bir alan ve filmin özeti mevcuttur. Bu alanlarının tümünün altında da bol gelir getirecek olan 728×90 reklam alanı bulunmaktadır. Filmin izlenme sayısı ile reklam alanının bitiş noktası aynı olduğu için tasarımda hoş bir görüntü sağlanmıştır. Bu alanları geçtikten sonra hemen video playerin olduğu yer öne çıkmakta. Filmi izleyebileceğiniz bir video player, altında filmin part kutucukları ve hemen altında da filmi beğenip paylaşabileceğiniz sosyal medya araçları bulunmakta. Ayrıca film izleme sayfasında sidebar mevcuttur. Çünkü sidebarın kullanıcıyı site içerisinde gezinmeye teşvik ettiği ve kullanıcıya kolaylık sağladığı bilinmektedir. Bu gerekli aracı film izleme sayfası içerisinde kullandım. Filme yorum yapabileceğiniz bir alan ve bu alanından hemen altında yorumların gösteriminden önce 468×60’lık bir reklam alanı mevcuttur. Yorumlardan hemen sonrada benzer filmlere ait öneriler yer almaktadır.

Film sitesi tasarımım bu şekildedir umarım açıklayıcı olmuştur.


35 YORUMLAR

 1. hocam tema sadece PSD halinde mi , yoksa kodlanmış hali var mı? Eğer kodlanmış hali yok ise ortak bir çalışma sonucu temayı WordPress’e entegre edebilirim

  • Biraz gururlu ol ve bırak adam satsın PSD sini.
   Gayet başarılı hatta gayettende başarılı harika tebrik ederim 🙂

 2. Tema çizimi çok güzel ve başarılı. Fiyatıda da çok uygun gözüküyor. Alacak kişilere hayırlı olsun, hayırlı satışlar. 🙂

 3. Benim kurumsal temam WP entegresi bitmek üzere single.php ile page.php kaldı bitsin belki bunu kodlayıp wordpress entegre edebilirim diye düşünüyorum..

 4. Çok iyi çizimler. Satn alındığı zaman kodlatmaktada sıkıntı yaşamaz alacak kişiler.Bir sorum olacak telif hakları ile birliktemi devrediyorsunuz?

 5. Emeğine sağlık hocam herşey düşünülmüş alacak arkadaşımıza hayırlı olsun.

 6. Gerçekten çok güzel bir tasarım olmuş elinize sağlık alacak kişiye şimdiden hayırlı olsun 🙂

Yoruma kapalı.