Polikistik Over Sendromu Kimlerde Görülür?

0
457
50532385 – girl suffering menstrual pains lying on the bed at home

Kadınların hormon düzeyini etkileyen, yumurtalıklarda baş gösteren ve farklı sıkıntılara da neden olduğu için sendrom olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır.

Erkek hormonu üretimini arttırdığı için adet döngüleri artarken, hamile kalma olasılığı da düşer. Genellikle tedavi amacı ile gebelik hapları ya da diyabet ilaçları ile tedavi sürecine başvurulur.

PKOS özellikle 15- 44 yaşları arasında kadınların doğurganlık süreçlerini etkileyen bir süreci kapsar. Ortaya çıkma yaşı ise 15 ile 28 yaş arasındadır. Kadın nüfusunun %5 ve %10 arasında bu sağlık sorunu yaşadığı saptanmıştır. Ergenlik döneminden sonraki herhangi bir yaşta bu sağlık sorununa yakalanılabilir.

Polikistik Over Sendromunun üç ana özelliği vardır.

Yumurtalık kistleri

Yüksek düzeyde erkeklik hormonu

Adetin düzensiz olması ya da atlaması

Yumurtalıkların içinde büyüyen su dolu keselerden oluşur. Polikistik kelimesi de çok sayıda su dolu kese anlamına gelmektedir. Bu keseler aslında olgunlaşmamış yumurta içeren foliküllerdir. Sorunlu yumurtalar asla yumurtlamayı tetikleyecek kadar büyümezler.

Yumurtlamanın olmaması FSH, LH, östrojen ve progesteron hormon seviyelerini etkiler.

Kimler Polikistik Over Sendromuna Yakalanır?

Hastalığın tam olarak neden ve kimlerde yoğun olarak görüldüğü bilinmemektedir. Sorunun erkeklik hormonu yüksekliği olduğu saptanan bir gerçektir. Bu hastalığa daha fazla meyilli olan hastaların ortak göstergesi aşağıda ki şekildedir;

Genler

İnsülin direnci

İltihap

Genetik faktörün bu rahatsızlıkta oldukça etkili olduğu, ailesinde bu sorunu yaşayanların da aynı şekilde hasta olma olasılıklarının yüksek olduğu görülmüştür.

İnsülin direnci ise; hücrelerin doğru ve yeterli bir şekilde insülini kullanmadığında insülin talebinin artmasına bağlı bir durumdur. Bu durum pankreasın daha fazla insülin üretmesine neden olur. Bu ekstra durum yumurtalıkların erkeklik hormonu üretimini arttırmasına neden olur.

Bu tip hastaların yumurtalıkları sıklıkla iltihap gözlemlenmektedir. Bu da iltihaplı durumların PKOS’na neden olabileceği konusunda bir fikir verir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu kişiden kişiye farklılık gösteren belirtiler verse de, aşağıda sayılan belirtilerden birkaçını yaşayanların doktora görünmeleri önerilmektedir.

Düzensiz adet döngüsü; yumurtlamanın olmamasına bağlı olarak, uterusun aylık dökülme döngüsü aksar. Yılda sekizden daha az adet görülür.

Ağır kanama; aralıklı olarak adet olunması, uterusun daha kalın dökülmesine neden olacaktır. Bu da adet kanamalarında yüksek orana neden olur.

Kıllanma ve aşırı saç uzaması; bu rahatsızlığın görüldüğü kadınların %70’lik kısmında yüz, sırt, göğüs gibi bölgelerde kıllanma ya da tüylenme oluşur. Saçlar normale göre daha fazla uzar.

Kilo alımı; hastalığın sahibi kadınların %80 den fazlası aşırı kiloludur.

Erkek tipi kellik durumu; kafa derisinde incelme ve tepede dökülmeler oluşur.

Deri renginin koyulaşması; boyunda, göğüs altında ve kasık bölgelerinde koyu renkli cilt lekeleri gözlemlenir.

Baş ağrısı; hormonlarda ki değişim bazı kadınlarda sık baş ağrısına neden olabilir.

PKOS kadınlar üzerinde farklı etkilere de neden olmaktadır. Bunlardan bazıları;

Kısırlık

Metabolik sendrom

Uyku apnesi

Endometriyal kanser

Depresyon

Hastalığın ilerlemeden teşhis edilmesi önemlidir. Kan testleri bu aşamada en kesin sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır. İnsülin, trigliserit ve kolesterol gibi etmenler değerlendirmeye alınmalı, tam kan tahlili yapılmalıdır.

Hastalığı daha rahat bir şekilde atlatabilmek için bazı ufak önlemler alınabilir. Kilo vermek, diyet yapmak ve düzenli egzersiz önemli adımlardır. İlaç tedavisi ve cerrahi müdahale ise kesin olarak tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Doktora görünmek için bazı belirtileri gözlemlemek gerekir. Özellikle korunmadığınız halde hamile kalmıyorsanız, tüylenme varsa, susuzluk, açlık, kilo kaybı ve bulanık görme gibi durumlar varsa, mutlaka jinekolog ile görüşmenizde yarar olacaktır. Gerekli tahlillerin yapılması ile tedavi süreci hızlanacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz