Parkinson Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı?

0
520

Genel bir tanımla Parkinson hastalığı, dopamin hücrelerinin azalması ve buna bağlı olarak dopamin üretiminin azalmasından kaynaklanır. Dopamin maddesi, beynin hareket üzerinde ki kontrol mekanizması olan striyatum bölgesinde iletişim eksikliğine neden olur. Hal böyle olduğunda hastalarda düzenli olmayan, titremeler, uyumsuzluk gibi hareketlerin oluşması gözlemlenir.

Toplamda 5 evrede seyreden Parkinson, hastanın yatağa veya tekerlekli sandalyeye mecbur olması ile son evreye gelir. Henüz kesin bir tedavisi olmamak ile birlikte, önleme, ilerlemesini yavaşlatma ve belirtileri hafifletmek için farklı yöntemler devreye girmektedir.

Risk grubu yüksek olan hastalar;

Yaşı ilerlemiş olanlar

Genetik faktörler

Kırsal ortamda yaşayanlar, kuyu suyu tüketenler

Erkek cinsiyetine sahip olanlar

Baş bölgesinde oluşan travmalar

Tarımsal ilaçlar

Beyaz ırka mensup olmak

Hayvansal yağlar

Yüksek kilolu, obez olmak

Aşırı fiziksel ya da duygusal stres

Demir ve mangenezin yüksek miktarda alınması

Risk gurubuna dahil olan hastaların, Parkinson hastalığına yakalanma oranları değişiklik gösterebilmektedir.

Hastalığa yakalandığını düşünen ya da teşhis konan hastalar, risk faktörlerini olabildiğinde düşürmek ve beslenmelerine dikkat etmek suretiyle, hastalığın seyrini yavaşlatabilirler.

Beslenme ve diyet Parkinson hastalığında kesin tedavi yöntemi olmamak ile birlikte, hastalığın ağır ve hızlı seyretmesini önleyicidir. Bu nedenle beslenmeye dikkat etmek, hastalık evrelerini yavaşlatacaktır. Kesin olarak tedavi yöntemi bilinmeyen bu hastalık, önleyici olarak ya da hastalık esnasında alınacak bazı tedbirlerle rahatlatılabilir.

Kabızlık

Parkinson beden üzerinde hareket ve otonom olan sisteme müdahale edememe durumu yaratır. Bu süreç aynı şekilde bağırsak üzerinde de etki edebilir. Bağırsaklar hareketsiz kaldığı için kabızlık ve hazımsızlık hastaları ciddi anlamda rahatsız eder.

Bol su tüketimi bu sorunun aşılmasında önemlidir. Günlük ortalama 2,5- 3 litre su ve sıvı gıdaların alınmasına itina edilmelidir. Lif bakımından zengin sebze ve meyveler tüketilmelidir. Az ve sık yemek yenmelidir. Karın kaslarını hareket ettirecek şekilde düzenli egzersizler yapılmalıdır.

Kabızlığın artması durumunda müshil ilaçları, bitki çayları ve lavman devreye alınabilir.

Düşük Tansiyon

Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar bazen düşük tansiyona neden olabilir. Bu sorunu aşmak için yine su tüketimine dikkat edilmelidir. Yukarıda belirtildiği şekilde günde 2,5-3 litre sıvı alınması gerekir. Tuzlu besinler, hazır gıdaları beslenme planınızdan çıkartın. Üç ana öğün yerine az ve sık öğünler oluşturun.

Ani hareketlerden kaçının. Uzun süre ayakta durmayın. Ayağa kalkamadan önce soğuk su içmeyi deneyin. Başınızı yüksek tutacak şekilde bol yastık kullanın. Uyku pozisyonunda bacaklarınızın arasına bir destek alın. Düzenli olarak hafif egzersizler yapın.

Yutma Sorunu

Parkinson hastalığının ilerleyen evrelerinde çiğnem sorunları ve yutma sorunu başlayabilir. Buna bağlı olarak öksürme, boğulma ya da boğazı temizleme çabaları oluşacaktır.

Yutma terapileri doktor tarafından önerilebilir. Sıvı ya da kıvamlı ürünler tercih edilebilir. Çorbalar, püreler yedirilirken oturma pozisyonu uygun şekle getirilmelidir.

 

Kas Krampları

Distoni, Parkinson başta olmak üzere birçok hastalık ile birlikte gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Kaslarda istemsiz ters dönmeler, başın yana eğilmesi gibi hastayı huzursuz eden ve yaşam standardını düşüren semptomlara neden olabilir.

Fizik tedavinin yanı sıra bu konunun üstesinden gelebilmek için beslenmeye ilaveler yapılabilir. Zerdeçal son dönemde faydaları yüzünden birçok hastalıkta olduğu gibi Parkinson için de önerilen bir bitkidir. Zerdeçallı su düzenli olarak tüketilebilir. Ayrıca, kinin içeren tonikler de kas krampları için kurtarıcı olacaktır.

Bir başka kaynak ise tuz, sirke veya turşu suyunun Parkinson hastaları için işe yaradığını da belirtmektedir. Bol su tüketerek yani hidrate kalarak krampların önüne geçilebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz