Netflix’in Aşk 101’i Hakkında Savcılık Kararı

1
1854
108A1969.CR3

Netflix’de yayınlanan Aşk 101, 24 Nisan 2020’de ilk sezonu ile seyircileriyle buluştu. Türk yapımı olan gençlik ve komedi-drama dizisinin senaryosu Meriç Acemi tarafından kaleme alınmış, yönetmeliğini Ahmet Katıksız ve Deniz Yorulmazer birlikte yapmıştır.,

Yayınlandığı günden beri seyircide büyük ilgi uyandıran dizi hakkında eşcinselliğe yönlendirdiği ve gençleri olumsuz yönde etkilediği ileri sürülerek geçtiğimiz günlerde CİMER’e şikayette bulunulmuştu. Savcılık, Netflix’in kamuya açık bir platform olmadığını, kullanıcıların kendi rızasıyla para vererek üye olduklarını belirterek şikayete yönelik soruşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Aşk 101 Konusu

1998 yılında geçen dizi, okul idaresiyle çeşitli sebeplerden sorun yaşayan bir grup lise öğrencisinin okuldan atılmamak için öğretmenlerini okula yeni gelen basketbol koçuna aşık etmeye çalışmalarını konu almaktadır. Bu yolculuk, bizlere karakterlerin kendilerini yeniden bulmasını, aşkı keşfetmelerini, arkadaşlık-dostluk ilişkilerini anlatmaktadır.

Karakter Analizi

Kerem — Kubilay Aka

Babası önemli bir iş adamı olan Kerem, babasının soyadı altında ezilen saldırgan bir karakter. Eda’ya karşı hissettiği çekimle daha uysal, duygusal bir karaktere dönüştüğünü izliyoruz.

Eda — Alina Boz — Tuğba Ünsal

Okulun en güzel kızı olan Eda, orta halli bir ailenin tek kız çocuğudur. Asi ve aşırı özgüvenli tavırlarının altında; aslında hislerinden korkan küçük bir kız çocuğu görüyoruz.

Sinan — Mert Yazıcıoğlu

İzleyicilere büyük hayranlık uyandıran Sinan karakteri karşımıza dedesiyle deniz kenarında bir yalıda yaşayan, annesi ve babası tarafından tarafından dışlanmış, alkolik bir genç olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bölümler geçtikçe, fark ediyoruz ki ailesi tarafından hiç sevgi görmemiş bu çocuk insanları nasıl sevebileceğini öğrenememiş yaralı biri.

Işık — İpek Filiz Yazıcı — Bade Işık

Hikayeyi anlatan Işık (Bade İşçil) çoktan yetişkin olmuş, yıllar sonra lise arkadaşlarıyla tekrar buluşmak için mektup göndermiştir. 1998’de örnek bir öğrenci olan Işık; Sinan, Osman, Kerem ve Eda’ya okuldan atılmamaları için yardım etmektedir. Annesinin sözünden çıkmayan kızımız, Sinan’a karşı hissettikleri sayesinde asıl kişiliğini bulacaktır.

Osman— Selahattin Paşalı

Tam bir girişimci olan Osman, izleyicilerin aklında fındık yediği sahnelerle kazındı. Zekasıyla ön planda olan bu karakter karar alıcı ve yönetici bir tiplemedir.

Kemal— Kaan Urgancıoğlu

Okula yeni gelen basketbol öğretmeni olan Kemal, sert ve despot bir karakterdir. Gençliğinde basketbol şampiyona olan Kemal’in kariyeri sakatlanmasıyla sona ermiş ve okulda hocalık yapmaktadır.

Burcu — Pınar Deniz

Okulun en sevilen öğretmenidir. Çetemizin okuldan atılmaması için çabalayan öğretmenimiz, hiç istemediği biriyle nişanlıdır. Çetemizin planı sayesinde hayattan ne istediğini bulur.

Mafit Kayacan – Necdet

Okulda öğrenciler tarafından sevilmeyen müdür yardımcısıdır. Çetemizi okuldan atmaya yeminlidir.

2. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Çekimleri İstanbul‘un Beşiktaş ilçesinde bulunan Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi‘nde gerçekleşen Aşk 101 yayınlandığı il günden beri izleyicide büyük ilgi uyandırdı. 2.sezon hakkında aratmalar yoğun bir şekilde yapılırken akıllarda merak uyandırdı. Birinci ve ikinci sezonu aynı anda çekilmesine rağmen 2. sezonun ne zaman yayınlanacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır.


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz