Netflix Android Uygulamasına Radyo Tiyatrosunu Getiriyor

0
293

Televizyonun yaygın olmadığı dönemde radyonun başında çoğu insanın merakla beklediği tiyatro saatleri bulunuyordu. Radyo tiyatrosu veya günümüzde gençlerin sıkça kullandığı tabiriyle podcast Netflix’in yeni uygulamasıyla geri dönüyor.

XDA Developers ekibinin geçtiğimiz ekim ayında, Netflix uygulamasında sadece sesin dinlenmesine imkan verecek bir özellik üzerinde çalışıldığını duyurmuştu. Çalışma, Android cihazlarda Netflix’ten sadece sesin dinlenmesine imkân tanıyacak bir güncelleme olarak kendini gösterdi.

Netflix Android Uygulamasına Radyo Tiyatrosunu Getiriyor
Netflix Android Uygulamasına Radyo Tiyatrosunu Getiriyor

Sadece Ses Ne İşe Yarar ki?

Görüntü yerine arka planda ses kimileri için cazip gelmese de aslında bu ihtiyacın farklı gerekçeleri bulunuyor. Ekrana bakılamayan durumlarda, ekrandan başka bir şeyi takip etmek zorunda olduğunuzda veya veri paketinizin yetmemesi gibi bir durumla karşı karşıyaysanız bu güncelleme tam da sizin beklentilerinize uyuyor.

Özellik Uygulamaya Nasıl Yansıdı?

Henüz az sayıda kullanıcının özelliğe ulaştığı biliniyor. Güncellemeyi gerçekleştiren kullanıcılar tam ekran durumundayken “Video kapalı” ikonuyla karşılaşılıyor. Bu ikona basıldığında sadece ses moduaktif kalıyor ve boş ekranda kontrol düğmeleri ortaya çıkıyor.

Ayarlar kısmına da eklenen özellik bu bölümde üç seçenek sunuyor: Daima açık, kulaklıklar ve kapalı.

Bu özellik yeni devreye sokulduğundan kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanılmasının zaman alacağı düşünülüyor. Özelliğin kullanılabilmesi için Netflix Android uygulamasının da son sürümünün edinilmesi gerekiyor.

Netflix, radyo programları ve podcast içeriklerinin de önemli bir kesime hitap ettiğini görerek bunlara da yatırım yapmaya başlamıştı. Bu nedenle Bu alandaki çalışmalarıyla Apple Music ve Spotify uygulamalarına da rakip hale gelen Netfilx’in bu alandaki avantajı elinde bulunan filmler sayesinde müzik dışında da kullanıcıya hitap edebilecek olması olarak yorumlanıyor.

Herhangi bir konuda çalışırken, bir seyahat sırasında veya spor yaparken arka planda müzik dinlemek veya bir filmi radyo tiyatrosu kıvamında dinlemek size az zamanda hayattan daha çok şey koparma fırsatı sunarken veri tüketiminiz de asgari düzeyde kalıyor.

Bu özelliğin sadece eğlence maksadıyla değil dil eğitimi maksadıyla da kullanılabileceğini de dikkate almak gerekiyor. Yürürken ilgilendiğiniz bir dilde sevdiğiniz bir filmi tiyatro kıvamında dinlemeye ne dersiniz?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz