Neden Bebekler Yetişkinlere Göre Daha Hızlı Nefes Alıp Verir?

0
1042

Yeni doğan bebeklerin hızlı nefes alıp vermesi aileleri endişelendirmektedir. Fakat bu normal bir durumdur. Yeni doğan bebeklerin akciğerlerinin oksijeni tutma kapasiteleri yetişkinlere oranla oldukça düşük olduğundan yetişkinlere göre daha hızlı nefes alıp vermeleri gerekir.

Bebekler Neden Düzensiz Nefes Alıp Verirler?

Bebeklerin düzensiz nefes alıp vermeleri aileleri korkutsa bu durumdan korkulmasına gerek yoktur. Özellikle yeni doğan bebeklerdeki düzensiz nefes alıp verme durumu bebek büyüdükçe normale dönecektir.

Anneler Bebeklerin Nefes Alma Sıklığını Kontrol Etmeli Midir?

Eğer bebek çok hızlı nefes alıp veriyorsa anne bir doktora danışabilir. Fakat bu çoğunlukla normal karşılanan bir durumdur ve risksizdir. Sağlıklı bir yetişkin birey dakikada 18-20 arası nefes alıp verirken bu sayı bebeklerde 40-60 arası olabilmektedir. Bebekler büyüdükçe akciğerleri de geliştiğinden dolayı oksijen kapasiteleri artacaktır ve böylece nefes alma sıklığı azalacaktır.

Bebeklerin Düzensiz Ritimli Nefes Almaları Riskli Midir?

Bebekler düzensiz ve kesik kesik nefes alırlar. Bu durum tamamen risksizdir. Bazı durumlarda uzun nefesler ve kısa nefesler birbirini takip edebilir. Ayrıca bebekler nefes alıp verirken durup birkaç saniye nefes almadan bekleyebilirler. Buna ”periyodik nefes alma” denir ve sağlıklı olan her bebekte bu durum gözlenebilir.

Anneler Bebeklerinin Doğru Nefes Aldığından Emin Olmak İstiyorsa Ne Yapabilirler?

  1. Bebeğin göğsü bir hafta boyunca izlenip düzensizlikler varsa kaydedilip bir çocuk doktoruna danışılabilir.
  2. Bebeğin uyurken çıkardığı sesler bebeğin ağız ve burnuna yaklaşılıp, dinlenip, nefes alış-verişindeki düzensizlikler kaydedildikten sonra bir çocuk doktoruna danışılabilir.
  3. Anne yanağını bebeğin ağız ve burnuna yaklaştırıp yanağında oluşan nemi hissederek düzensizliklere kaydedip bir çocuk doktoruna danışabilir.

Yeni Doğan Bebekler Neden Sesli Nefes Alır?

Çoğu zaman bebeklerin sesli nefes almalarının nedeni boğazlarındaki salyadır. Çünkü bebekler boğazlarını temizleyemez, öksüremez ve nefes alıp verişini kontrol edemez. Bunu önlemek için tuzlu burun damlaları kullanılabilir. Bu damla sayesinde bebeğin solunum yolundaki mukus çözünür ve bebek daha rahat nefes alır. Fakat tuzlu burun damlası kullanılmadan önce bebeğin sesli nefes alıp vermesi hakkında mutlaka bir çocuk doktoruna danışılmalıdır.

  1. Bebeklerin solunum yolları küçüktür. Bu, onların aynı anda yetişkinler kadar çok havayı hapsedemedikleri anlamına gelir. Bu yüzden çok hızlı nefes alıp verirler.
  2. Yeni doğan bebeklerin burunları çok küçüktür.
  3. Mukus burunlarını kolaylıkla tıkayabilir.
  4. Bebekler nefes alışverişinde yalnızca burunlarını kullanırlar.
  5. Eğer bebeğin burnu tıkalıysa bu durum bebeğin daha hızlı nefes alıp vereceği anlamına gelir.
  6. Genizlerinde fazla miktarda salya birikmiş olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz