Neden Bebekler Kusar?

0
1454

Anne karnında geçirdikleri aylardan sonra bebeklerin dünyamıza gözünü açması ile bir takım ihtiyaçları gün yüzüne çıkar. Anne karnındaki tüm korunması bir anda ortadan kaybolur ve zararlı etkenlere açık hale gelen bebek vücudu bazı tepkiler vermeye başlar. Bunlarda en çok gözlemlenen ise bebeklerin sık sık kusmasıdır. Yeni anne olmuş kadınları korkutan bu kusmalar aslında bebek için doğal sayılmaktadır.

Bebeklerin Kusma Nedenleri

 1. Bebekler ilk haftalarda nefes almak için burunlarını kullandıkları sırada emdikleri süt genizlerine kaçar ve bu sayede bebek kusar.
 2. Mukus.
 3. Sütü bebeğin fazla hızlı ya da yavaş içmesi.
 4. Yemek yedikten sonra gazının çıkartılmaması.

Bebeklerin Kusması Doğal Mıdır?

Bebeklerin büyüme süreçlerinde kusması doğal bir durumdur. Bazı ebeveynleri ne kadar telaşa düşürse de bebeklerinizin büyüdüğünü gözlemlemenin en basit yolu kusmalarıdır. Bebeğinizin kusmasının doğal oluşu veya hastalıkla alakalı olduğunu da en iyi anneleri gözlemelidir. Kusma miktarı, kusma şekli, bebeğin görünümü, kusma hali.

Bebek 1 yaşına geldikten sonra artık katı gıdalarla beslenmeye başlar ve oturabilir. Bu sebeplerden dolayı bebeklerin kusması düzene girer. Eğer altında bir sağlık sorunu yoksa bebeklerin kusması kadar doğal başka hiçbir şey yoktur.

Ne Tür Kusma Durumlarında Telaşlanmalıyız?

Kusma ile birlikte gelen fiziksel belirtileri gözlemlemeliyiz. Bazı belirtileri aşağıda sayacağız ve bu tür durumlarda acilen en yakın doktora başvurunuz.

 1. 38-39 arası ateş ve daha yükseği
 2. Nefes darlığı
 3. Karın şişliği
 4. Uyumada zorluk
 5. Huzursuzluk
 6. Karın şişliği
 7. Kızarıklık
 8. Ağız kuruluğu, kuru ağlama

Kusmanın yanında bu belirtilerin herhangi biri gözlendiğinde bebeğimizin kusması ‘doğal’ olarak adlandırılmaktan uzaklaşır. Doktor yardımıyla tedavi uygulanmalıdır. Asla doktora gözükmeden bebeklere ilaç verilmemeli.

Bebek Kusmasına Ebeveynlerin Yaklaşma Tarzı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle anne ve baba sorunun sebebini öğrenmelidir. Bilinçlenmeden yapılan bir hareket bebeğe zarar verebilir. Bebeğin kusma sebebi yukarıda saydığımız nedenlerden biriyse (Huzursuzluk, şişkinlik, ateş vb.) ailenin yine soğukkanlılıkla telaşa kapılmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.

Kusma anında bebeği yan çevirmek veya yüz üstü yatar pozisyona getirmek boğulmasına engel olur. Kusma bittikten sonra işaret parmağı ile bebeğin ağzında kalan yabancı maddeler temizlenmelidir. Bu şekilde tekrar yutmasına engel olunur.

Kusmayı Nasıl Engelleyebiliriz?

Bebeği çok fazla şekilde doyurmamalısınız. Bu şekil bir durum basınç yapar ve kusmasını sağlar. Bebek ağlarken onu doyurmayın bu da hava yutturur. Besledikten sonra bebeğinizi yatırmayın, kucağınızda sallamayın. Mümkün olduğunca dik ve sabit tutun.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz