Ne Zaman Öğrenirsen, Beynin Yeni Hücrelerle Şişer – Sonra Onları Öldürür

0
678

Bir yetenek öğrendiğinizde, beyninizde yeni hücreler patlar. Sonra, birbiri ardına, o hücreler, gerçekten ihtiyaç duydukları şeyleri belirledikçe o hücreler ölür.

Araştırmacılar , Bilişsel Bilimler Trendleri dergisinde 14 Kasım’da yayınlanan yeni bir kanaat belgesinde, beynin bu şişmesi ve küçülmesinin Darwinci bir süreç olduğunu öne sürdüler.

Kağıda göre yeni hücrelerin ilk patlaması beynin yeni bilgilerle başa çıkmasına yardımcı oluyor. Daha sonra beyin, bu yeni hücrelerden hangilerinin en iyi şekilde çalıştığını ve gereksiz olanların hayatta kalabilen bir yarışmada ekstraları öldürdüğünü tespit eder. Bu cull, beynin sadece öğrendiği şeyi en verimli şekilde sürdürmesi için ihtiyaç duyduğu hücreleri geride bıraktığını söyledi.

Berlin’de, Almanya’daki Max Planck İnsani Gelişme Enstitüsü’nde Lifespan Psikoloji Merkezi’nde araştırmacı olarak görev yapan baş yazarı Elisabeth Wenger, başlangıçta beyin hücrelerinin şişmesi veya patlaması “oldukça küçük” diyor. Kafatasının içinde “büyük değişikliklerin olması oldukça elverişsiz olurdu”.

Araştırmacılar, beyinlerin öğrenmeye yanıt olarak değiştiğini uzun zamandır biliyorlar. Bir klasik 2003 çalışma, örneğin, profesyonel ve amatör müzisyenin beyinleri arasında büyük hacimli farklılıkları gözlemlenmiştir. Ancak yeni çalışma, araştırmacıların ilk defa oldukça uzun bir zaman dilimi içinde harekete geçtiğini ilk kez izlediklerini belirtti. Wenger, bunun nasıl çalıştığına dair bir hipotez önerdi.

Wenger ve meslektaşları, sağ elli 15 öğrencinin, yedi hafta boyunca sol elleriyle yazmalarını öğrenmişti. Araştırmacılar girişimci öğrencileri çalışma periyodu boyunca manyetik rezonans görüntüleme (MRI) beyin taramalarına maruz bıraktılar. Araştırmacılar, deneklerin motor kortekslerindeki (kas hareketlerine karışan beyin bölgeleri) gri madde , orijinal boyutuna geri çekilmeden önce yüzde 2 ila 3 oranında büyüdü.

Wenger, Live Science’a verdiği demeçte, “Bu volumetrik değişiklikleri gözlemlemek ve tespit etmek çok zordur, çünkü, tahmin edebileceğiniz gibi, MRI tarayıcısında normal katılımcıları ölçtüğümüzde devreye giren birçok gürültü faktörü de vardır,” dedi. (“Gürültü”, araştırmacıların kesin ölçümler yapmasını zorlaştıran verideki dağınık, bulanık eserler anlamına gelir.)

MRG’ler kafatasının duvarlarından beyne akan karmaşık fiziği kullanırlar. Ancak makineler mükemmel değildir ve hassas ölçümlerde hatalar ortaya çıkarabilir. Wenger, insan beyninin öğrenme dışındaki nedenlerden ötürü küçüldüğünü ve küçüldüğünü söyledi. Örneğin, Wenger ‘in dediğine göre, beyniniz susuz kaldığınızdan birkaç bardak sudan sonra çok daha kalın ve küflenir.

Wenger, bu nedenle araştırmacıların bu büyümenin iyi gözlemlerini yapabilmeleri ve zamanla daraltmaları (ya da bilim adamlarının dediği gibi, genişleme ve yeniden normale dönmesi) için çok uzun sürdüğünü söyledi. O, aynı zamanda, tam olarak hangi hücrelerin çoğaldığını ve tüm bu değişime neden olacak şekilde ölmek üzere daha fazla ayrıntı sunamayacağını da söyledi.

Beynin işlevini yerine getirmesine yardımcı olan çeşitli diğer hücrelerin yanı sıra nöronların ve sinapsların bir karışımı da beyin öğrenirken ortaya çıkmaktadır. Ve sonra bu hücrelerin bazıları kaybolur.

Bu, araştırmacıların bugüne kadar bildiği kadarıyla, hala biraz kaba-genişleme ve yeniden normalleştirme modellerini geliştirmeleri için yeterli. Sürecin tam olarak nasıl çalıştığını ve ne tür hücrelerin seçildiğini anlamak için, araştırmacılar bu süreci daha ince bir düzeyde daha ayrıntılı bir şekilde incelemeye ihtiyaç duyuyorlar. Hangi hücrelerin ortaya çıktığını ve ortadan kaybolduğunu görmeleri gerekiyor.

Bununla birlikte, bunu yapmaya çalışırken, araştırmacılar sinirbilimin sürekli meydan okumayla karşı karşıyadır: Canlıların kafataslarına dilimlemek ve mikroskoplar ve iğneler ile uğraşmak tam olarak etik değildir.

Wenger, bir sonraki adımların, bilim insanlarının ihtiyacı olan daha ince ayrıntı düzeyini sağlamaya yardımcı olacak ince ayarlı MRI’ları içereceğini söyledi. Araştırmacılar ayrıca, gencin genleşmesi ve yeniden normale döndürülmesinin zaten daha iyi anlaşıldığı hayvanların beyinlerinde dolaşmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz