Nasıl Youtuber Olunur? Youtuber Olmak İçin Ne Gerekiyor? 2022 Güncel Adım Adım Anlatım!

0
3298

En popüler video paylaşım platformu youtube’de, çeşitli konularda video hazırlayıp yayınlayan kişilere youtuber denmektedir. Diğer bir deyişle youtube fenomenleri, youtube’de içerik üretip, kendi kanalında yayınlayan kişilerdir. Bu içeriğimizde sizlere nasıl youtuber olunur ve youtube’de fenomen olup internetten para kazanmak için izlemeniz gereken yollardan bahsedeceğiz.

Youtuber olmak isteyenlerin izlemesi gereken yollar ve bilmesi gerekenler birbirleriyle ilişkili olup aşağıdaki gibidir. Yazılanları değerlendirip yola çıkarak siz de youtuber olabilirsiniz.  

 

Yotuber Olmada Bütçe Gerekli midir?

Youtuber olma amacıyla çıktığınız yolda bütçe gerekli değilmiş gibi gözükse de kısa sürede yükselip youtube’den kazanç sağlamak için belli bir bütçe ayırmanız faydalı olacaktır.

Örneğin, ortaya kaliteli içerikler çıkartmanız için kaliteli bir kameraya sahip olmanız, çektiğiniz videoları düzenlemek için ücretli yazılımlar kullanmanız gerekebilir. Bunun yanında aylarca sadece bu işle uğraşacağınızı düşünürsek, günlük harcamalarınız döndürecek, sponsor bulana kadar sizi finanse edecek birikimleriniz olmalıdır.

Girişmeden önce yapacağınız araştırmalar ve ekipmanlarınız tamamsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 

Alan ve Konsept Belirleme

Youtuber olup başarı sağlamak için video hazırlayacağınız alanda sıkılmadan uğraşmanız gerekmektedir. Yani yeteneğiniz olan ve keyifle uğraşacağınız bir alan belirlemelisiniz.

Bu konuyu biraz daha pekiştirmek ve motivasyon vermesi adına çok sevdiğim bir sözü paylaşayım; “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” – Konfüçyüs

Aklınızda parlak bir fikir yoksa en çok tercih edilip içerik üretilen alanlardan fikir yürütebilirsiniz. Bunun için diğer fenomenleri takip edebilir ya da aşağıdaki alanları inceleyebilirsiniz.

Oyun oynarken kayıt edip üzerine yorum yapabilirsiniz.

Paranormal ve ilginç bilgiler verilen bir alana yönelebilirsiniz.

Ürün inceleme ya da gündem üzerine yorumlar yapılan bir kanal oluşturabilirsiniz.

Makyaj üzerine bir kanal oluşturabilirsiniz.

Şaka ya da röportaj kanalı oluşturabilirsiniz.

Spor ya da müzik üzerine bir kanal düşünebilirsiniz.

Bir şeylerin pratik yolları ya da evde yapılabilecek şeyler üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Bu alanlar çeşitlendirilebilir…

İmkanlarınız ve birikimlerinizi düşünerek size en uygun alanı belirleyip başlayın. Zamanla yeni bir alan keşfedip ufak ufak o alana yönelebilirsiniz.

 

Youtuber’in Kanal Adı ve Tasarımı

Yöneleceğiniz alanı belirlediyseniz ve gerekecek bütçeyi planladıysanız sırada özgün ve akılda kalıcı bir kanal adı belirlemek vardır.

Kanal adı hazırsa, kanala ait özgün bir kapak fotoğrafı ve logo ayarlamaya geçebilirsiniz . Bunları kendiniz yapabileceğiniz gibi bu alanda hizmet veren freelancer’ların bulunduğu forum siteleri ve çeşitli platformlardan bu kişilere ulaşıp ücretli yaptırabilirsiniz.

(bazı freelance platformları: r10.net, bionluk.com, wmaraci.com ve sadeceon.com gibi…)

Bağlantılar kısmına da sosyal medya hesaplarınızı, web sitenizi ve hakkınızda bölümünü de eklediniz mi şimdilik yeterlidir.

 

Youtube Kanalına Sosyal Medya Desteği

Youtube kitlenizi arttırmanıza ve videolarınızın izlenmesinin artmasına faydalı olacak en önemli olay diğer sosyal medya platformlarında var olmak ve oradan ziyaretçi çekmektir.

Kanal adınızla ilgili bir web sitesi ya da blog oluşturabilir, tüm sosyal medya platformlarına kanal isminizle hesap açabilirsiniz. Her birinde diğerlerine ait bağlantıları ekleyerek kendi aralarında takipçi arttırabilirsiniz. Yüklediğiniz videoları sosyal medyada paylaşarak ilgisini çeken insanları izlemeye teşvik edebilirsiniz.

Sosyal medya platformlarına ek olarak alanınızla ilgili forum sitelerine üye olarak ilgili kategorilere konular açabilir, yine o alanlardaki kullanıcıları videonuza çekebilirsiniz.

 

Düzenli Bir Şekilde İçerik Oluşturmak

Kanalı açtıktan sonra belli periyodlarla içerikler yayınlamanız ve kanalınızın güncellenmesi izleyicileri abone olmaya teşvik edecektir. Haftada en az 1 belki 2-3 adet video yayınlamaya çalışsın.

Kısa sürede daha çok izlenmek adına popüler ve güncel konulara yönelmek her zaman daha faydalı olacaktır.

 

Youtube’de İzleyici Memnuniyeti

Hangi işle uğraşırsanız uğraşın müşteri memnuniyetine özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun takibi için en etkili yol da gelen yorumları dikkate almaktır.

Bazen kendi ürettiğimiz şeyler bize kusursuz gözükür, eksiği olduğunu kabullenemeyiz. Buna pazarlama körlüğü denmektedir. 2. ve 3. Kişilerin yaptığı yorumlar kanalınızı geliştirmeye fayda sağlayacak, görmediğiniz şeyleri görmenizi sağlayacaktır.

Örneğin videoda geçen metinlere alışık olduğunuzdan size anlaşılır gelir ancak ilk kez dinleyen kişilere anlaşılmaz gelebilir gelen şikayet ve olumsuz bildirimlerden yola çıkarak mikrofonunuzu değiştirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Bu gibi durumlar için her zaman olumlu olumsuz geri bildirimleri, dislike’ları dikkate almalı, ters giden durumları çözüp yolunuza öyle devam etmelisiniz. Bu sayede yeni üreteceğiniz içerikleri analiz etmede size kolaylık sağlayacak, yeni alanlar keşfetmenize sebep olacaktır.

 

Youtube’de Seo’ya Uygun İçerik Yüklemek

Seo’nun anlamı arama motoru optimizasyonudur. Yani arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yapılabilecek püf noktalar diyebiliriz. Youtube’nin de video arama motoru olduğunu kabul edersek ekleyeceğimiz içeriklerin üst sıralarda çıkması için izlenecek yolları araştırıp uygulamamız gerekmektedir.

Bu püf noktalardan birkaçını sizinle paylaşalım;

Videolarınızı yayınlamaya hazırladığınızda yüklemeden hemen önce mutlaka arama kelimelerine odaklı olarak değiştirin. Örn: “nasil-youtuber-olunur.mp4”

Video başlığını hazırlarken de mutlaka video içeriğine ait bir başlık ve yine videoda anlatımını yaptığınız ilgi çekici, merak uyandırıcı eklemeler yapabilirsiniz. Örn: “Nasıl Youtber Olunur? Abone Arttırma Yolları 2019” Vereceğiniz bilgiler yıllara göre değişiklik gösterebilecek nitelikteyse içinde bulunduğunuz yılı da başlığa ekleyebilirsiniz.

Yine son yıllarda youtube’de videolara atılan başlıkların büyük harflerle yazıldığı dikkat çekmektedir. Arkaplanda pek bir etkisi olmasa da okunulabilirliği, dolayısıyla da tıklanılabilirliği arttırdığı için bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Göze hoş görünmese de bu kadar insan yanılıyor olamaz diyebiliriz.

Videolara aratılabilecek anahtar kelimeler ekleyin. Bu kelimeleri youtube ve google’de aratarak bulabilir, dilerseniz daha profesyonel davranarak google trends’i kullanabilirsiniz.

Google Trends Bağlantısı: https://trends.google.com.tr/trends/?geo=TR

 

Youtube’de Abone Arttırma Yolları

İçeriğimizin ortalarında sosyal medya desteğinden bahsetmiştik, tüm platformlarda hesap açıp aktif olarak kullanın.

Videolarınızı izleyen tüm izleyiciler potansiyel aboneniz olacağı için video içinde “abone olmayı unutmayınız” benzeri ibareler kullanmayı unutmayınız. Bu ibareler ilk etapta itici gibi görünse de videoyu izleyip geçmeden önce kişi videosunuz beğense bile abone olmayı çok önemsemeyebilir ya da abone olmak aklından geçmeyebilir, hatırlatmanızda fayda var.

Video sonlarına diğer izlenecek videoları eklediğiniz gibi abone olma bağlantısı da ekleyin.

Açıklama kısmında da bilgi verip hatırlatma yapabilirsiniz.

Son zamanlarda popüler olan ve faydalı olacağını düşündüğümüz diğer yol da yorum bölümüne bilgi verici ve hatırlayıcı bir yazı yazıp yorumu başa tutturmaktır.

 

Videoların İzlenirliğini Arttırmak

Videolarınız izlendikçe daha popüler olacağınızdan izleme ihtimallerini arttırmaya odaklanmalısınız. Konu içerisinde bahsettiğimiz gibi youtube içi seo ve sosyal medya’ya önem vermelisiniz.

Bunlara ek olarak da videolarınıza öne çıkarılmış görseller tasarlamanız videolara tıklama oranlarınızı arttıracağından daha fazla izlenilir yapacaktır.

Youtuber Nasıl Olmalıdır?

Bir youtuber özgüvenli, disiplinli ve özgün olmalıdır.

Hazırladığı videolarda verdiği bilgilere kaynak belirtmeli ve izleyicilere güven vermelidir.

Belli bir takipçi kitlesi hedefliyorsa bu kitleyi rahatsız edecek türde reklamlar almamalıdır.

İçeriğimizin bir bölümünde yorumları ve geri bildirimleri önemsemeniz gerektiğini söylesek de her yorumu kafaya takmamalı, yorumları kendisini geliştirmeye odaklı değerlendirmelidir.

 

Youtube’den Nasıl Para Kazanılır?

Tüm hazırlıklar tamamsa ve video yayınlamaya başladıysanız haklı olarak youtubeden gelir elde etme kısmına geçebilirsiniz. Önceki içeriklerimizde youtube’den nasıl para kazanılır konusunu tüm detaylarıyla incelemiştik, okuyabilirsiniz.  https://viakep.com/youtubedan-nasil-para-kazanilir-tek-video-ile-aylik-100-tl/

 

Hepsi birbiriyle ilgili olan bu yönergeleri uygulayarak youtube’de daha popüler olabilir, siz de bir youtuber olabilirsiniz. Youtuber nasıl olunur konumuzun sonuna geldik. İçeriğimizi faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz