Mozilla Firefox’ta Eklentilere Kısıtlama

0
842

En yaygın kullanılan tarayıcılardan google chrome’un, en bilindik rakibi olan Mozilla Firefox hakkında yeni gelen haberler eklentilerinde kısıtlamalara gittiği yönünde. Yakında çıkacak yeni güncellemeleri bir süredir beklenen Freefrox’un, eklentilerde bir kısıtlamaya gideceği söylentisi, kullanıcılarında sorulara yol açıyor.

Firefox’un kullanıcılar tarafından tercih edilmesinin en büyük nedeni, farklı eklentiler içermesi ve bunları sınırsız kullanma özgürlüğü sunmasıydı. Son güncellemenin stabil hali yayınlandığında, bir tek önerilen eklentilere müsaade edecek.

Tarayıcının önümüzdeki baharda piyasaya çıkacağı, şu an son halinin veriliyor olduğu Android Police tarafından duyuruldu. Bu tarihe yaklaşıldıkça, açık kaynak kodlu tarayıcıya dair haberlerde çoğalmakta. Ve bu eklentilere nasıl bir kota uygulanacağı merak edilmekte.

Eklentilere Kota Geliyor

100 dolayında eklenti ile karşımıza çıkacak olan tarayıcı, eski eklentilerden az bir kısmını güncel haline taşıyacak. Yeni eklenti yüklemesini kullancıların kendisi yapacak. Mozilla, ilerde farklı eklentileri de içine alacak uyum süreçleri olacak dese de, eski eklentilerle ilgili nasıl bir takvimin işleyeceği henüz bilinmiyor.

Hangi Eklentiler Taşınacak

Firefox yaptığı bilgilendirmede, NoScript, Container, Facebook, https Everywhere, Privace Badger gibi en sık kullanılan eklentilere güncel halinde yer verecek. Bunların yanı sıra 90 dolayında daha eklenti bulunacak.

Firefox’un önceki uygulamaları eskimiş olacağı için, Prewiev Nightly kullacılılarının Firefox Preview’e aktarılacak. Firefox Preview Android kullanıcıları ise, Şubat ortasında Firefox betaya aktarılacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz