Microsoft, Bakış Açısını Yapay Zekadan Yardım Alarak Geliştiriyor

0
231

Teknoloji devi Microsoft bünyesinde çalışan araştırmacılar, her cihazda çalışacak ve yüksek oranda doğruluk ile bakışları takip edecek bir takipçi geliştirmeye çalışıyor. Araştırmacıların amacı, yeni geliştirecekleri cihazlarıyla maliyeti yüksek olan cihazların yerini değiştirmek.

Bir insanın bakış yönünü tespit etmek, motor nöron bozuklukları ve hastalıkları ile uğraşan, bu şekilde hayatına devam etmeye çalışan insanlar için oldukça yararlı olacak gibi görünüyor. Böyle bir teknoloji, hasta kişilerin daha rahat iletişim kurmalarını ve çevrelerini daha rahat kontrol etmelerini sağlayacak gibi görünüyor.

Microsoft
Microsoft

Microsoft’un Yeni Bakış Açısı

Fakat bir kişinin nereye baktığını tespit etmek, baş konumu, göz rotasyonu, baş duruşu, arka plan gürültüsü, gözlük, yüz kaplamaları gibi değişkenler nedeniyle kolay bir işlem değil. Yine de kişinin nereye baktığını tespit etmeye çalışan bazı cihazlar piyasada mevcut bulunuyor.

Bakış yönünü tespit etmeye çalışan cihazlar piyasada bulunuyor fakat maliyetleri binlerce dolara ulaşıyor. Bu durumda, Microsoft araştırmacılarını takip cihazı geliştirme mücadelesine itti. Araştırmacılar, kamera ile çalışan, donanımdan bağımsız ve aşırı derecede hassas bir bakış açısı takipçisi geliştirmeye başladı.

Detaylar Paylaşılmaya Başladı

Bu ay yayınlanan yeni makalede ekip, yaptıkları çalışmanın detaylarını paylaştı. Paylaşılan detaylara göre; araştırmacılar, her cihazda çalışacak bir sistem geliştiriyor. Bu sistem GazeCapture veri kümesinde 1,8073 hata payına sahip. Üstelik bu sonuçlara, cihaz kalibre edilmeden ulaşılmış.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz