Microsoft Aileleri Sevindirecek Bir Yeniliğin Altına İmza Attı!

0
766

Çevrimiçi çocuk istismarını önlemek için kolları sıvayan Microsoft, “Project Artemi” adı verilen yeni aracı kamuoyuna tanıttı. Sohbet içerikli internet sitelerinin yanı sıra mobil uygulamalarda da ücretsiz olarak kullanılacak araç, küçük yaşta çocuğu olan ailelerin dikkatini çekmeyi başardı.

Project Artemi Nedir?

İnternet ve akıllı cihaz kullanım yaşının düşmesi sebebiyle yaşanan cinsel istismar sorunlarını engellemek için harekete geçen Microsoft, ailelerin yüzünü güldürdü. Farklı sorunları hayatın tam da merkezine koyan arkadaşlık programları, küçük yaştaki çocukların istenmeyen durumlara maruz kalmasına neden oldu.

Popüler arkadaşlık siteleri ve sohbet platformlarında ücretsiz olarak kullanılacak bir araç hazırlayan Microsoft, konuşmaları filtreleyerek sorun yaratacak durumları algılama yeteneğine sahip. Söz konusu saldırının başlamadan engellenmesini sağlayacak olan sistem çocukların korunmasını amaçlıyor.

Cyber crime hacker.Unknown identity of cyber criminal .

Teknoloji Devleri Ortak Projede Buluştu

Microsoft’a ek olarak Roblox, Kik Messenger, Thorn ve The Meet Group ortak çalışmasıyla üretilen model, yapay zekadan destek alınarak ortaya çıkarıldı. Her sohbeti analiz ederek puanlayan sistem, risk seviyesinin yükselmesi halinde konuyu yetkili birimlere iletiyor. Microsoft tarafından üretilen Project Artemi, çocukların korunmasına yardımcı olacak.

Pek çok sosyal medya platformunun kullanıcını yaşını doğrulamaya başladığı günümüzde, geliştirilen her yeni modelin ebeveynleri rahatlattığı önemli bir gerçek. Kültürler arası konuşmalarda istenen verimin elde edilemeyeceği şimdiden bilinse de araç kullanıcı talep ve ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz