Menenjit Hastalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
472

Menenjit Hastalığı Nedir?

Menenjit, beyin ve omuriliği saran ve 3 tabakadan meydana gelen zarların (meninks) bakteri veya virüs ile iltihaplanması sonucu oluşan enfeksiyondur.

Bakteriyel, viral, mantar (fungal), tüberküloz menenjit ve çok nadir olarak enfeksiyon dışı otoimmun menenjit gibi birçok türü bulunmaktadır. En sık etken bakteriyel (Neisseria meningitidis) menenjit olup bunlardan insanlarda hastalık yapan 6 alt grubu (A, B, C, Y, W135 ve X) mevcuttur. Türkiye’de yapılan çalışmalarda taşıyıcılık oranı %1.0 ile %20.0 arasında değişmektedir.

Menenjit Hastalığının Bulaşma Yolları ve Belirtileri

Hastaların çoğu sağlıklı ve herhangi bir risk faktörü olmayan bireylerdir. Yakın temas ve boğazdaki sekresyonlar ile damlacık enfeksiyonu en sık bulaşma yoludur. Kapalı ortamlarda daha uzun zaman geçirdiğimiz kış ve ilkbahar aylarında hastalık sıklığında artış görülür. En sık görülme yaşı 5 yaş altı çocuklar ve 15-20 yaş arası gençlerdir. Belirtileri sıklık sırasına göre ateş, bulantı, kusma, huzursuzluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve daha geç dönemde ense sertliği, döküntü ve fotofobi olarak sıralanabilir. Nöbet geçirme, bilinç kaybı ve delirium gibi daha geç semptomlar hastanın ölümüne yol açabilir.

Menenjit Hastalığının Tanısı

Menenjit belirtileri görülen hastalardan kesin tanı ve tedavi için beyin omurilik sıvısında etken tespit edilmelidir. Basit ve zararsız bir işlem olan ‘lomber ponksiyon’ ile bel bölgesinden ince bir iğne ile beyin omurilik sıvısı alınır ve bakteriyolojik, hücresel, kültürel analizler ile etken izole edilmeye çalışılır. Ayrıca hasar düzeyini belirlemek için ilgili sağlık merkezinde tüm beyin ve omuriliği kapsayan manyetik rezonans veya bilgisayarlı tomografi görüntüleme yapılabilir.

Menenjit Hastalığının Tedavisi

Birçok bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi hastalığa yakalanmamak için gerekli önlemleri almak en önemli basamaktır. Günümüzde mevcut etkenlere karşı olan polisakkarid veya konjuge aşılar ile koruyuculuk oranı %90’nın üzerindedir. Erken ve yeterli tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasar bırakma ihtimali yüksek olan menenjit hastalığı, etken türüne göre antibiyotik veya antiviral ilaçlar ile tedavi edilir. İlave olarak hastanın genel durumunu rahatlatacak ağrı kesici, ateş düşürücü, bol sıvı tedavisi önerilmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz