Marka Nedir?

0
754

Marka kavramı; ürüne verilen ismin, ürünün logosunun, şeklinin ötesindedir. Marka tüketicinin zihnine yapılan bir şeydir ve onların zihnindeki algılar bütünüdür. Ürünün ismi, logosu, şekli, sunumu bir bütünsel olarak tüketicinin zihninde bir algı oluşturmak için tasarlanır.

Arçelik yeniden konumlandırma yaparak hipografisini değiştirdi. Önceden yazı karakteri köşeli olmasının sebebi “ben teknolojide iyiyim.” mesajını vermek istemesine bağlıydı. Ancak içinde duygu yoktu. Bunun sebebi Arçeliğin pazara ilk girin beyaz eşya markalarından biri olmasıydı. Rekabet ve benzer ürünler onun ilk pazara girdiği dönemde pek yoktu. Yani bir ürün satması için “marka” olmasına gerek yoktu. Teknolojinin gelişmesi ve küreselleşen piyasalar nedeniyle rekabet ortamı kızıştı ve bir marka olabilmesi için duygulara seslenme açısından farklılaşması gerekiyordu. Halka yakın olduğunu ön plana çıkarmak için yazı karakterini italik olarak değiştirdi. Yumuşak yazı stili daha duygusaldı.

Daha sonra bir robot olan “Çelik” karakterini yarattı. İnsan zihninde robot deyince akla devasa iş makineleri akla gelir. Ancak Arçelik bu simülasyonu sevimli ve küçük boy yarattı. Aynı zamanda bu robot karakteri onun teknolojik bir marka olduğunu çağrıştırmaktaydı. Yarattığı simülasyon çok başarılı oldu ve gerçeğin yerini aldı. Robot deyince aklımıza “Çelik” karakterinin gelmesi buna örnektir.

Postmodernizmde birden fazla bölünmüş roller vardır. Markalar bize yüklenen bu postmodern rolleri “-mış” gibi yapmanızı kolaylaştırırlar. Kısaca; markalar tüketiciye bir yaşam tarzı vaadi sunar. Örneğin; Beymen’den giyinirseniz A plus sınıf bir kadın/adam-mış gibi olursunuz.

Bir markanın başarılı olabilmesinin sürdürülebilir olmasıdır. Her marka uzun soluklu olmak ister. Örneğin; Becel tüketici zihninde “Kalbinizle dost.” imajını yaratmıştır. Becel’in çıkış hikayesi İngiltere’de halkın kalp sağlığı için yağ tüketmek istememesine dayanmaktadır. Sıvı yağ özelliklerinde katı yağ kullanmak istemişlerdir. Bu neden Becel, sıvı yağı pressleyerek katı yağ formuna dönüştürüyor.

BECEL = Kandaki kolesterolü dengeleyici anlamına gelir.

B — Blood — Kan
C — Cholesterol — Kolesterol
L — Lowering — İndirme

Herkesin okuyabilmesi ve dünya markası haline gelebilmek için markanın ismi “Becel” oluyor. Marka ilk olarak kardiyologlara sesleniyor. Çünkü kalple dost olduğunu kanıtlayarak kardiyologların markayı hastalarına tavsiye etmesi hedeflenmiştir. Ayrıca bedel bir çok tıp seminerlerine sponsor olarak pazarlama stratejisini devam ettirmiştir.

Özetle; markalar sürdürülebilir olmak için duyguya hitap etmeyi amaçlar. Tüketicinin zihninde kayıtlanmış bir takım anılara seslenerek mesajlar verirler ve bu anılarla mesaj arasında link kurmaya çalışırlar. Yani; marka, insan zihnine ve zihindeki kayıtlanmış duygulara seslenen bir kavramdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz