Marka Farkındalığı Yaratmada Dijital Oyun: İnfluencer Marketing

0
1766

Günümüz yoğun rekabet şartlarında, ürünler arası farklar giderek azalmış ve pazarlar giderek birbirine benzemiştir. Bir markanın marka olabilmesi için; insanların zihnindeki kayıtlı bir takım anılara ulaşması ve birtakım mesajlar ileterek ikisi arasında link kurdurması gerekmektedir.

Markalar, yarattıkları çağrışımlar sayesinde bilgileri hızlı iletir veya bilgilerin hatırlanmasını sağlar. Değişen pazar koşullarının getirdiği şartlarla birlikte pazarlama dünyası birçok strateji geliştirir ve tüketici ile iletişim kurmak için yeni kanallar bulur. Geleneksel medyanın dijitalleşmesi ve yeni medyanın günümüzdeki baskınlığı influencer kavramını ortaya çıkarmış, markalar ve tüketici arasında bir pazarlama köprüsü olmuştur.

Influencer kavramının sözlük anlamı; “diğer insanların davranışlarını etkileyen ve değiştiren kişi” veya “bir şirketin ürünlerini ve hizmetlerini sosyal medyada gösterilmesi ve açıklaması için ödeme alan, diğer insanları bunları satın almaya teşvik eden kişi”dir. 1

Küreselleşen pazarlarda dijitalleşmenin büyümesi durumu sosyal medya kavramını beslemektedir. Günümüzde, yeni medya araçları tüketicilerin günlük yaşam tarzlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. 2020 “We Are Social” raporuna göre; online dünya kullanıcıları 4.5 milyonu aşmıştır ve bu dünya nüfusunun neredeyse %60’ı online kullanıcı demektir. 2

Bu bağlamda, sosyal medya üzerinden yapılan pazarlama çalışmaları markaların kar maksiminizasyonu elde etmesinde önem kazanmıştır. Markaların sosyal medya platformlarında kendilerini temsil edecek marka elçilerine ihtiyaç duyması “influencer marketing” -etkileyici pazarlaması- kavramını ortaya çıkarmıştır.

İnfluencer marketing, geleneksel pazarlama aracı olan ağızdan ağıza pazarlamanın güncellenmiş halidir. Pazarlamacılar, influencer marketing ile tüketicilerin duygularına dijital yolla ulaşır. Dijital kanallar ile tek seferde daha büyük bir kitleye ulaşılırlar ve geri bildirim daha yoğun olur. Böylece marka farkındalığı ve bilinirliği sağlanmaya çalışılır.

İnfluencerlar, başkalarının satın alma kararını etkilemektedir. Bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip influencer, yeni medya kanalları ile deneyimledikleri bir ürünü veya hizmeti takipçilerine tanıtılan, pazarlayan kişi olarak literatüre geçmiştir.

Influencer kavramı takipçi sayılarına göre; mega, makro, mikro ve nano influencer olarak dört kola ayrılmaktadır:

Mega influencerların en az bir sosyal medya platformunda bir milyondan fazla takipçi sayısı vardır. Onları genel anlamda, yıldızlar, oyuncular, müzisyenler olarak tanımlayabiliriz. Ancak, dünya genelindeki dijitalleşmenin bir getirisi olarak sosyal medya fenomenlerini artan takipçi sayılarına bakarak onların da mega influencer kategorisine geçiş yaptığını söyleyebiliriz. Mega influencerlar, çok fazla takipçiye oldukları için takipçilerinin özellikleri ve eğilimleri hakkında detaylı bilgiye sahip değillerdir. Çünkü, takipçi sayısı arttıkça kişilerin özellikleri ve eğilimleri benzer noktalarda yığılma göstermez.

Makro influencerlar, markalarla işbirliği yapma konusunda yeterli deneyime sahip belli bir alanda uzmanlaşmış kişilerdir. Orta ölçekli takipçi sayısına veya daha geniş kitlelere sahiptirler. Ancak, bir milyondan az takipçi sayısına sahiptirler. Yine de marka farkındalığı ve bilinirliliği yaratma konusunda fayda sağlayan etkileyici kategorisindedirler.

1 Cambridge Dictionary, https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/influencer, Erişim Tarihi: 10.02.2021

2 We Are Social 2020 Raporu, https://wearesocial.com/digital-2020 , Erişim Tarihi:19.11.2020


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz