Maksimum Kazanç İçin Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı

0
394

adsense-reklam-yerlesimi

Ne zaman adsense kazancı konusunda bir tartışma olsa konu döner dolaşır reklam yerleşimi nasıl olmalı sorusuna gelir. Çünkü tartışmalarda sizden daha az trafik almasına rağmen daha fazla kazanç sağlayan insanların olması “acaba ben yerleşim de mi hata yapıyorum” diye düşünmenize neden olur.

Şüphesiz Google adsense, blog yazarak para kazanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği reklam biçimi fakat burada problem maksimum tıklama alabilmeniz için reklamı nereye yerleştireceksiniz sorusudur.

Bir blog yazarı olarak hepimizin amacı mükemmel ve kaliteli içeriği okuyucularımıza sunmaktır. Peki kimi zaman can sıkıcı olan reklamları yazının en tepesine koyarak okuyucunun yazıyı terk etme riskini kim alabilir ? Riski minimize edecek, hem dikkat çekecek ve hem de okuyucularınızı kızdırmayacak google adsense reklam yerleşimi konusunda sizlere bazı fikirler sunmak istiyorum :

Şu bir gerçek ki teknoloji siteleri harici diğer sitelerin tık sayısı ve gelirleri daha fazladır. Çünkü teknoloji içerikli siteleri ziyaret edenler neyin reklam neyin görsel olduğunu çok iyi biliyor ve reklama tıklamıyor ! Bir diğer gerçek de şu ki reklama tıklamanın blog sahibine gelir getireceğini bilen ziyaretçiler kaliteli yazının ödülünü reklama tıklamayla da verebiliyor.

Birazdan paylaşacaklarımın yanında yukarıdaki iki gerçeği de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Böylece daha iyi bir yerleşim yapabilirsiniz.

1-Header

Header kısmı adsense den en çok gelir elde edilen kısımdır. Çünkü sayfanızı ziyaret eden kişiler ilk girişte sayfayı aşağıya sürüklemeden o kısma odaklanır. Bu alanda tasarımınıza bağlı olarak 468 x 60 ya da 720 x 90 reklam birimlerinden birini seçebilirsiniz.

2-Yazı içi reklam

Son zamanlarda populer olan ve benim de sıklıkla kullandığım bir yerleşim şekli. Özellikle yazı başlığının altı, yazı sonu ve yazı içerisinde reklam ekleyebilirsiniz.

[kirmizitext]Yazı başlığı altı[/kirmizitext]

Header den sonra ilk dikkat çeken kısım yazı başlığının altıdır. Çünkü okuyucuların içeriğe odaklanmadan önce göreceği ilk kısım yazı başlığı alanıdır.Bu alanda 300 x 250 ya da 336  x 280 reklam birimini yazı içerisine gömerek sağda veya solda yer verebilirsiniz. Ya da reklam yanı içerikteki resmi ekleyerek de farklı yöntem deneyebilirsiniz.

Bunun yanında responsive tasarımların ön plana çıktığı günümüz tasarımlarda bu alana esnek reklam birimi eklemenizi tavsiye ederim. Mobil görünüme uygun reklam biriminin çıkması önemli olacaktır.

[kirmizitext]Yazı Sonu[/kirmizitext]

Eğer okuyucunuza yazının sonunu getirecek bir içerik sunmuşsanız içeriğinizin sonuna ekleyeceğiniz reklam, yazınıza yorum yapmaya hazırlanan okuyucunuzun ilgisini çekecektir. Aynı zamanda yukarıda ikinci gerçek kısmında bahsettiğim teşekkür mahiyetindeki tıklamayı da okuyucularınız burada size sunabilir. Bu alanda tek başına 336 x 280 reklam birimi doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanıda yazı sonu tasarımınıza göre yatay reklam birimlerini de tercih edebilirsiniz .

[kirmizitext]Yazı ortası[/kirmizitext]
adsense-reklam-yerlesimi-yazi-ortasi

Bu reklam birimini önceki sitelerimde denemiştim ve yeni tasarımımla birlikte kullanmaya başladım. Bildiğiniz gibi blogger üzerinde yazı ortasına müdahele şansınız yok. Sadece yazı başlığı ve yazı sonuna otomatik olarak tüm içeriğinizde görüntülenecek bir reklam ekleyebiliyorsunuz. Fakat eğer yazılarınızı kesme amaçlı “More” etiketini kullanıyorsanız bu etiketten sonra da reklam eklemeniz mümkün.

Yazınızın ilk 40-50 kelimelik kısmını gören kişi yazınızı okumaya devam etmese de en azından ona reklamı göstermek belki siteden ayrılma öncesi tıklama yapmasını sağlayabilir. Bu yüzden bu alanın da son zamanlarda populer bir pozisyon olduğunu söyleyebilirim.

3-Sidebar

Elbetteki sidebar.Bildiğiniz gibi adsense bir sitede 3 adet reklam yerleşimine yer veriyor.300 x 250,336 x 280 ya da 300 x 600 reklam birimi burası için ideal. Sitenizin renklerine uygun bir tasarımı bu alanda kullanabilirsiniz.

adsense-reklam-yerlesimi-sidebar

Bu alanda farklı varyasyonlar deneyebilirsiniz. Örneğin sade ve beyaz arkaplana sahip bir siteniz varsa koyu arkaplan ve sitenizin link rengine sahip bir tasarım tercih edilebilir.

En iyi yerleşim örnekleri

Poyraz başka alan kalmadı ki ! Zaten bu alanlarda başka bir alan yok dediğinizi duyar gibiyim.

Aslında reklam yerleşimi tamamen sizin tecrübelerinize bağlı olarak karar vereceğiniz bir durum. Çünkü benim sitemde işe yarayan yöntem siz de işe yaramayabilir. Yukarıda bahsettiklerim sadece birer öneri.

Şu da önemli ki reklam yerleşimi kadar renkler ve birimler de kazancınızı etkiliyor. O yüzden biraz da bu konudan bahsetmek istiyorum.

Yapılan araştırmalar daha büyük reklam birimlerinin daha fazla gelir getirdiği yönünde. O yüzden siz de aşağıdaki değişiklikleri tasarımınız el veriyorsa blogunuzda yapabilirsiniz:

  • 300×250 yerine 336×280
  • 460×60 yerine 728×90
  • 120×600 ya da 160×600 yerine 300×600
  • 120×90, 160×90 yerine 180×90
  • 468×15 link yerine 728×15 link
Yerleşim ve reklam birimine karar verirken sitenizin mobil ziyaretçi aldığını ve reklamlarınızın esnek reklam olması gerektiğini unutmayın !

Şimdi gelelim yerleşim örneklerine. Aşağıda büyüklüklerine kendiniz karar vererek kendi siteniz için  uygulayabileceğiniz örnekleri derledim :

1. Örnek

adsense-reklam-yerlesim-ornekleri

2. Örnek

adsense-reklam-yerlesim-ornekleri-2

3. Örnek

adsense-reklam-yerlesim-ornekleri-3

Bildiğiniz gibi toplamda 3 adet reklam birimine sitenizde yer verebiliyorsunuz. Bunun yanında çok reklam eklemek her zaman çok gelir demek değildir. Sizlere tavsiyem reklam alanlarınızı ara ara yer değiştirin sonucu test edin. Siteniz için adsense en iyi reklam yerleşimi hangisiyse onu tercih edin.

Peki siz nasıl bir yerleşim tercih ediyorsunuz ?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz