Liseye Geçiş Tercihleri Nasıl Yapılır?

0
284

Hayatın her alanında aktif olarak eğitim hayatı devam etmektedir. İlkokul ile adım atılan bu süreç sırası ortaokul, lise, üniversite ve lisansüstü eğitimle örgün şekilde sürdürülebilir. İnsanları bu süreci genellikle iyi bir geleceğe, mesleğe, yaşantıya sahip olmak amacıyla özveri ile sürdürmeye çalışırlar. Örgün öğretimde özellikle liseye geçiş kısmı büyük önem arz etmektedir. Bu süreçte öğrencilerde meslekleri konusunda bilinç oluşmaya başlar. Bu süreçte atacakları bir adım onları mesleklerine bir hayli yaklaştıracaktır. Peki, bu süreçte kendileri için en uygun liseyi nasıl seçebilirler?

 Her çocuğun hedefi fen lisesi mi olmalı?

 Günümüz velilerinden özellikle çocuklarını fen liselerine göndermek istediklerini duyarız. Çünkü geçmişten günümüze böyle bir algı oluşturuldu. Oysa bu süreçte çocuğun istek ve davranışları en önemli etkendir. Ayrıca çocuğun başarısı da bu süreci belirler. Kısacası her öğrenci fen lisesini hedeflemek zorunda değildir ya da çocuklar bu şekilde yönlendirilmemelidir.

 Anadolu liseleri avantajları nelerdir?

 Fen liseleri sayısal ağırlıklı öğrencilerin bulundukları liselerdir. Anadolu liseleri ise çocuğunuzun tercihine göre onlara çeşitli bölümler sunar. Sözel, yabancı dil, eşit ağırlık, sayısal bunlardan bazılarıdır. Üstelik bu liseler farklı bölümleri de barındırdığı için değişik öğretim kültürlerine sahiptirler. Alan seçimi şimdiki durumda on birinci sınıfta yapılıyor. Çocuğunuz lisede ilk seneyi tamamladıktan sonra bu alanlara yönelebiliyor. Kısaca Anadolu liseleri öğrencilere kendilerine tanıma, yeteneklerine göre üniversiteye hazırlanma olanağı sağlıyor.

 Meslek liseleri avantajları nelerdir?

 Meslek liseleri, diğer liselere kıyasla daha düşük puanla öğrenci alan liselerdir. Sınav puansız öğrenci alan meslek liseleri de vardır. Ancak bu durum onların yetersiz olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuz akademik bir hayat tercih etmiyorsa, mesleki işlere yatkınlığı varsa bu liseler büyük avantaj. Biran önce mesleği öğrenip çalışma hayatına atılabilirler. Üstelik lise sonrasında, meslek lisesi mezunları için ek puan avantajı sağlayan onların kariyerinde büyük öneme sahip ön lisans bölümleri mevcuttur.

 Lise tercihler nasıl olmalı?

 Son yıllarda değişen sisteme göre öğrenciler sınav puanına, ikametgah adresine ve bazı liselere puansız yerleşebilmekte. Bu süreçte çocuğunuzla iletişiminiz çok önemlidir. Çocuk kendi hedeflerini kendisi belirlemeli bunun üzerine çalışmalarını şekillendirmelidir. Veliler bu sürece öğrencilere sağlayacağı motivasyon ile en iyi şekilde katkı sağlayabilirler. Öğrenciler alabileceği en iyi puanı alıp sonrasında gerek öğretmenlerinin tavsiyesi gerek aile içi değerlendirmeyle son kararı kendileri vermelidir. Özellikle meslek lisesi tercihleri onların gelecek hayatlarını büyük ölçüde şekillendirecektir. Tercih döneminde öğretmen tavsiyeleri büyük önem taşımaktadır. Eğer bir öğrenci kendisinin çok zorlanacağı bir liseyi tercih ederse, lise eğitimi bir kabusa dönüşebilir. Yüksek puana sahip olsa bile, tamamen içinden gelen karara göre hareket etmelidir. Bu süreçte aileler motivasyon kaynağı olmalı, çocuklarına her koşulda desteklerini hissettirmelidir. Ve sonuç ne olursa olsun bu destek çocuktan esirgenmemelidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz