Lenovo’dan İki Özelliği İçeren Konsept

0
275

Lenovo, Tüketici Elektroniği Fuarı 2021’den önce NEC ile beraber hazırladığı yeni taşınabilir nitelikte olan oyun konseptini müşterilere sundu. Temel olarak dizüstü bilgisayar şeklinde olan bu cihaz katlanma özelliği sayesinde dizüstü bilgisayardan bir oyun konsolu haline dönüşüyor. Teknoloji firmaları, her yıl düzenlenen CES’de gerçek ürünler haricinde bir de piyasaya sürülme ihtimalleri olan konsept ürünleri de karşımıza çıkarıyor.

Bu fuarda çeşitli şirketler tarafından ortaya çıkarılan konsept ürünlerden biri olarak bilinen ürün de taşınabilir oyun konsoludur. Bu yıl Tüketici Elektroniği Fuarında dikkatleri üzerine çeken taşınabilir oyun konsolu Lenova ve NEC ortaklığında gerçekleşmiştir. Bilindiği üzere Lenova Çinli tüketici Elektroniği tarafından, NEC ise bir Japon Teknoloji firması tarafından karşımıza çıkarılmıştır. Bu iki şirketin beraber tasarladığı LaVie Mini konsepti temel olarak dizüstü bir bilgisayar haliyle karşımıza çıkar. Bununla birlikte aslında katlanabilir özelliği sayesinde taşınabilir bir şekilde oyun konsolu haline de çevrilebilen bir ürün ortaya çıkıyor.

Lenovo’dan İki Özelliği İçeren Konsept
Lenovo’dan İki Özelliği İçeren Konsept

Lenovo ve NEC’ in Ortak Konsepti; LaVie Mini

LaVie Mini karşımıza gerçek bir ürün olarak çıksaydı ekran özelliği 8 inç Full HD özellikte olacak. Bununla birlikte aynı zamanda 11. nesil Intel işlemcisi ile birlikte Intel XE GPU’ya da sahip olabilecek nitelikte bir oyun konsolu konsepti olarak karşımıza çıkacaktı. Tasarlanan cihaz üzerinde dokunmatik bir şekilde kullanmak amacıyla br alan yer olmadığından bu işevi görmesi açısından Blackberry telefonlarında yer alan sensörler gibi bir optik dokunmatik sensör kullanılıyor.

Unutulmaması gereken şey ise LaVie Mini’nin temel amacının kullanıcıların karşısına kompakt bir dizüstü bilgisayar çıkarmak olmadığıdır. Nintendo Switch ile rakip görülen LaVie Mini’yi taşınabilir bir oyun konsoluna şekline getirebilmek oldukça kolaydır. Bunun için yapılması gereken yalnızca klavyenin arkaya doğru katlanıp yan taraflardan ise kontrolcü ekipmanların takılması şeklinde olur. Bir soru işareti olarak karşımıza çıkan ise LaVie Mini’nin kontrolcüler takılı olmadığında Nintendo Switch’de Joy-Con takılı şeklinden yaklaşık %25 daha ağır halinde olması. Halen bu ürünün avantaj ve dezavantajları hakkında konuşmak erken olacaktır çünkü ürünün yakın bir zaman aralığında gerçekleşip piyasaya çıkması beklenmiyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz