Lenfoma Hastalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
479

Lenfoma yani lenf kanseri, kadınları ve erkekleri eşit derecede etkileyen bir sağlık problemidir. Lenfoma, lenfosit denilen kan hücrelerinin sayısının çok yüksek miktara ulaşması ile meydana gelir. Lenfomada, lenf nodlarında ve lenf damarlarında çok yüksek sayıda lenfosit ortaya çıkar. Kısaca lenfoma; vücudun mikropla savaşma ağı olan lenfatik sistemin kanseridir.

Hastalığın kesin nedenleri bilinmemek ile beraber genetik faktörlerin önemli olduğu saptanmıştır. Ayrıca, lenfoma ile EBV ve HIV virüsleri arasında bağlantı olduğu tespit edilmiştir. Lenfoma bulaşıcı bir hastalık değildir. Bağışıklık sistemi bozulmuş kişiler daha fazla risk altındadır.

Hastalığın Belirtileri

Lenfoma hastalığının en bariz belirtisi vücudun bazı yerlerinde meydana gelen lenf şişmeleridir. Lenf bezlerinde oluşan bu tümör kitlesi genellikle; boyun kısmında ve koltuk altında rastlanır.

Ayrıca lenfoma hastalığı, hastanın bağışıklığını ciddi derecede düşürdüğünden uzun süren ve geçmeyen gripler şeklinde de kendini gösterir.

Bunların yanı sıra; bademcik şişmesi, gece terlemeleri, halsizlik, kilo kaybı, iştah kapanması, halsizlik, karın bölgesinde hissedilen kramplar, yorgunluk hissi, kaşıntı, öksürük ve nefes darlığı en yaygın belirtileridir.

Lenfoma Nasıl Teşhis Edilir?

Lenf bezi şişmesi şikayeti ile doktora gelen hastadan, öncelikle parça alınır ve lenf bezi biyopsisi yapılır. Eğer biyopsi sonucunda hastanın lenfoma olduğu tespit edilirse hastalığın evresinin anlaşılabilmesi için kemik iliği biyopsisi de yapılmalıdır. Hastalığın başka organlarda var olup olmadığını anlamak için bazı radyolojik testler de yapılır.

Lenf Kanserinin Tedavisi

Lenfomanın tedavisi radyoterapi ve kemoterapi ile yapılır. Uygulanacak tedavi, doktor tarafından ve hastalığın evresine göre seçilir. Ayrıca bir hastanın durumu diğerine uymadığı için kişiselleştirilmiş bir tedavi uygulanmalıdır.

Lenfomada kemoterapi ve radyoterapi dışında kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise immünoterapidir. Bu tedavi tipinde; laboratuvarda üretilen ve damardan iğne iler verilen antikorlar kanser hücreleriyle savaştırılır.

Lenfoma, şayet tekrarlar ise; kemik iliği ve kök hücre nakline başvurulabilir ve yüksek dozda kemoterapi ile devam edilebilir.

Tedavinin Yan Etkileri

Lenfoma tedavisi; aşırı yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı, kusma, kabızlık, öksürük, saç dökülmesi, ateş, akciğer problemleri ve kansızlık gibi yaygın görülen yan etkilere sahiptir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz