Lenfödem Hastalığı nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
1104

Lenf sistemi, dolaşım sistemi ve bağışıklık fonksiyonları açısından hayati öneme sahiptir. Lenfödem ise lenf sıvısının vücudun ağırlıklı olarak kol, bacak, yüz, boyun, karın, akciğer gibi bölgelerinde anormal birikip şişme yaratması ile oluşur. Adında da geçtiği gibi mevcut bölgelerde bu anormal birikimler ile ödem yapmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin son derece önemli olduğu bu hastalık, ilerleyici ve kronik bir rahatsızlıktır. Doğru tedavi ve iyi bir bakım ile kontrol altına alınabilir.

Vücuttaki Lenfödem Oluşumu

Lenf sistemi kan damarlarına benzer olarak vücudu ağ gibi saran bir sistemdir. Sistemde bulunan lenf kanalları içinde taşınan lenf sıvısı ise aktif, pasif kas hareketleri ve solunum ile kanallarda taşınmaktadır. Kan dolaşımına ait olan atardamar toplardamar gibi damar çeşitleri bulunmadığı için lenf dolaşımı kan dolaşımına göre daha zordur. Bu dolaşımdan kaynaklanan herhangi bir aksaklık ya da bozukluk lenf yükünün artmasına, sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Vücutta biriken lenf sıvısı kanalların taşıyabileceğinden fazla durumda ise ‘Lenfödem’ gelişimi görülmektedir.

Lenfödem Hastalığının Oluşma Nedenleri

Kendi içlerinde de ayrı dallara ayrılan lenfödem hastalığı ‘Primer’ ve ‘Sekonder’ olmak üzere iki çeşittir.

Primer(Birincil) Lenfödem

Primer lenfödem, lenf sisteminin gelişiminden sorumlu genlerin mutasyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. 6000 kişiden bir kişide ortaya çıkan lenfödemin, kadınlarda daha sık rastlanıldığı görülmüştür.

Primer lenfödem hastalığa yakalananların yaşına göre üç gruba ayrılmaktadır.

Konjenital Lenfödem

Lenfödem doğumla birlikte veya doğumdan kısa süre sonra gerçekleşmektedir. Primer lenfödem hastalarının %5-10’u bu grupta yer almaktadır.

Prekoks Lenfödem

Ergenlik ile birlikte oluşan prekoks lenfödem, primer lenfödemin en sık görülen grubudur. Hastaların %75-80’i bu grupta yer almaktadır.

Tarda Lenfödem

35 yaşından sonra çıkan tarda lenfödem, primer lenfödemin sonuncu grubudur.

Sekonder(Edinilmiş) Lenfödem

Bazı kanser hastalıklarının tedavisi için alınan lenf düğümleri lenfödem oluşumuna neden olabilmektedir. Aynı zamanda ameliyat, radyoterapi, kemoterapi gibi tedaviler sonrasında boyun, koltuk altı, kasık gibi yerlerden çıkarılan lenf nodülleri veya damarları da lenfödem oluşumuna neden olarak gösterilmektedir. Çıkarılan lenf nodülleri sonrası radyasyon tedavisi ise lenfödem oluşumunu artırmaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz