Kuru Ciltler İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

0
504

hassas-ve-kuru-cilt

Cilt tipinizin nasıl olduğunu bilmiyorsanız kendinizi ufak bir testten geçirmeniz yeterli olacaktır. Örneğin alnınız, burnunuzun kenarları ve çene altlarınızda pul pul dökülme, gerilme veya çatlama gibi oluşumlar varsa bu bölgeler çok kuru demektir. Yüzün diğer bölümleri de genel olarak böyle ise cildiniz kuru diyebiliriz fakat diğer bölümler elinizi sürdüğünüzde parlatacak kadar yağlı ise karma bir cilde sahipsiniz demektir. Tüm cildinizde parlama ve aşırı parlak bir görüntü var ise bu cildinizin yağlı olduğunu gösterir ve aralarında en zoru kuru bir cilde sahip olmaktır. Cilt tipiniz ne olursa olsun onu nemlendirmek ve nem dengesini korumak çok önemlidir.

Nemsiz bir cilt daha çok kuruyup pullanacağı için kuru ciltler bu konuda çok şanssızdır. İki kat daha fazla özen göstermek ve cildi yıpratmadan nemlendirmek için kuru ciltlerin yapacağı çok güzel bitkisel nem takviyeleri vardır.
Kuru ciltli insanların asla atlamaması gereken bir adım vardır ki o da her banyodan sonra mutlaka cilde uygun bir nemlendirici kullanmaktır. Hazır gözenekler açılmış ve cilt tertemizken uygun bir maske ile cildin nem oranı yükseltilebilir. Hatta bu maske bitkisel yağlar ile hazırlanarak bir kutu yardımı ile dolapta saklanabilir.

Nem maskesi için gönül rahatlığı ile lavanta yağı, badem yağı, zeytinyağı ve portakal yağı kullanabilirsiniz. İsterseniz tek tek isterseniz de hepsini karıştırarak kullanıp cildinizi neme doyurmanız mümkün. Yağların cildinizde 5 -10 dakika kalması cildiniz için kafi olacaktır fakat yıkadıktan sonra mutlaka tekrar nemlendiricinizi sürmelisiniz. Ayrıca yoğurt ve bal ile hazırlanmış doğal bir maske de yine cildin nem oranını yükseltecektir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz