Kulak tıkanıklığı nasıl giderilir? – Tıkalı kulak nasıl açılır?

0
734

Hastalık sırasında veya ilerleyen zamanlarımızda sıkça karşılaştığımız kulak tıkanıklığı problemi bazı durumlarda bizler için oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Genelde çok ciddi bir durum olmasa da oldukça rahatsız eden ve aynı zamanda günlük yaşantımızı da kötü etkileyen bu durumu bir an önce çözmek isteriz.

Her ne kadar evde çözebilecek yöntemler arasak ta bazı bilinçsiz hareket edilen durumlarda çok daha kötü sonuçlar doğurabiliriz. Bu yüzden İnternet üzerinde veya çevrenizde önerilen her durumu kulağınıza uygulamamalı ve ilerleyen, çözemediğiniz durumlarda tıbbi bir yardım almanız önerilir.

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer sorusundan önce de kulak tıkanıklığının nasıl oluştuğunu bilmeli ve ona göre çözümler bulmalıyız. İlk olarak kulak tıkanıklığının en çok yaygın olduğu durumlardan biri, kulağınızı yanlış bir şekilde temizlemenizdir. Bu durumlarda kulağı açmak için kullanılan çoğu kulaktan dolma yöntem, çok ciddi kulak problemlerine yol açmaktadır.

Bu yüzden kulak temizliği yaparken mutlaka bilinçsizce bir hareket yapmamalı ve buna dikkat etmelisiniz.

Aynı zamanda uçak kalkışı, tepeler veya yüksek yerlerde basınçtan dolayı kulak tıkanıklığınız oluşabilir. Bu durum ne kadar can sıkıcı olsa da kısa bir süre içerisinde geçebilecektir.

Dış kulakta kulak kirinin birikmesi sonucunda da kulak tıkanmasını yaşayabilirsiniz. Bu durumda kulaklarınızı düzgün bir şekilde kulağınıza herhangi bir zarar vermeden temizlemelisiniz.

Herhangi bir hastalık sırasında da kulak tıkanıklığı yaşayabileceğiniz gibi bulunduğunuz yaşta bu tıkanıklığa etki edecektir. Ayrıca yüzücülerde ve seyahate sık sık çıkan insanlarda oluşan bu kulak tıkanıklığı geçebilecek düzeyde tıkanıklıklardır.

Peki, kulağınızın tıkalı olmasını nasıl anlarsınız?

Kulak tıkanıklığı sandığınız şey aslında gerçek bir kulak tıkanıklığı mı yoksa kulağınızda oluşan bir problemin yan etkisi mi?

Bunu anlamanın oldukça kolay olduğunu söylemeliyiz.

Kulakta dolgunluk hissi

İşitme engelli

Kulakta haşhaş, çınlama ve ıslık sesleri

Bir enfeksiyon nedeniyle ağrı

Denge kaybı

Kulak ağrısı

gibi bir takım problemlerle karşılaşıyorsanız, kulak tıkanıklığına sahip olabilirsiniz.

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

Kulak tıkanıklığı her ne kadar çok büyük bir problem olmasa da ilerleyen durumlarda oldukça büyük problemlere yol açabilmektedir. Birkaç gün içerisinde kulak tıkanıklığınızın geçebileceği gibi ağrı olduğu durumlarda mutlaka bir tıbbi tedavi almayı ihmal etmemelisiniz. Bu durumlar, kulağınızda herhangi bir probleme yol açabilir. Fakat bunun dışındaki durumlarda evde yapabileceğiniz çok kolay birkaç basit yöntem vardır.

En kolay yapılabilecek yöntemlerden biri sakız çiğnemektir. Bu sayede östaki borunuz açılacak ve kulağınızdaki basınç hafifleyecektir. Bunun dışında esnemek, derin bir nefes alarak burun deliklerinizi ve ağzınızı kapatmanız ve nefesinizi vermeye çalışır gibi yapmanız da evde ya da herhangi bir yerde yapabileceğiniz basit yöntemler arasındadır.

Aynı zamanda yutkunarak östaki borunuzu da açabilir veya naneli bir sakız çiğneyerek kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Evde ise en çok kullanılan yöntemlerden biri olan sıcak bir suyu bir cam kapa alarak içine mentollü bir yağ dökebilir ve ardından havlu ile kafanızı örterek sadece o sıcak sudan çıkan havayı içinize çekerek kulaklarınızı ve burnunuzu açabilirsiniz.

Veya evde bulunan herhangi bir burun spreyini burnunuza sıkarak bağlantılı olduğu kulak tıkanıklığına da anında çözüm bulabilirsiniz. Veya sadece kulağınız için tercih edebileceğiniz tuz solüsyonu veya peroksiti kulağınıza 2-3 damla şeklinde damlatarak 1 dakika bekleyebilir, ardından da kulağınızı temizleyebilirsiniz.

Aynı zamanda da saç kurutma makinesini kulağınıza tutarak kulak kanallarınızı açabilirsiniz.

Evde kullanılan bu yöntemlerden hemen önce kulağınızda ciddi bir sorun olup olmadığını veya enfeksiyon kapma ihtimalinin olup olmadığını bilmelisiniz. Herhangi bir bilinçsiz hareket tek bir probleminizi büyütebileceği için oldukça dikkatli olmalısınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz