Korona Virüs Nedeniyle Almanya ve İngiltere Güneş Enerji Üretiminde Rekor Kırdı

0
485

Yeryüzünün enerji açısından çok önemli kaynağı olan güneş, tarım alanları için daha verimli olmaya başladı. Son zamanlarda Özellikle Almanya ve Birleşik Krallık Covid-19 sebebi ile azalan hava kirliliğinin etkisi ile kullandıkları alternatif enerji kaynaklarından biri olan Güneş enerjisi sayesinde normalden fazla elektrik enerjisi ürettiler.

Yerkürenin ilerleyen zamanlarda kullanacağı en değerli enerji kaynaklarından biri olan Güneş enerjisi son zamanlarda çok fazla ödenek aldı. Birçok ülke petrol ile üretilen enerjiye farklı seçenek olarak güneş, su, Rüzgâr gibi doğal enerjilere dönmeye başlamıştı. Ciddi girişimler yapılırsa Dünya’mızın yaşamını da koruma altına alacak enerjilerden biri olan güneş enerjisi, Almanya ve Britanya tarihinde üretim rekoru kırdı. Covid-19 sayesinde her iki ülkede güneş enerjisi üretiminde üst seviyeye çıktı.

Covid- 19 sebebi ile evlerinden çıkmayan çok sayıda insanın araç kullanımını azaltması, fabrikaların çalışma alanlarını azaltması, sera gazı ile ilgili tüketimin azalmasına sebep oldu. Tüm bunlar en fazla Dünyamıza yaradı. Almanya ve İngiltere’de birçok fabrikanın çalışmamasıyla hava kirliliği azaldı ve bu durum güneş enerjisi panellerinin elektrik üretimini arttırdı. Almanya ekstradan 32.227 GW enerji üretmiş İngiltere ise 9.68 GW güneş enerjisi üretmiştir.

Hava Kirliliği Azaldı

Korona virüsün iki önemli etkisi bulunuyor. İlki havada oluşan kirliliğin eskiye oranla azalması ile güneş enerjisi için panellere güneşten gelen ışık çok daha fazla gerçekleşti. Güneş panellerine yansıyan ışık nedeni ile çok daha kazançlı güç yaratıldı. İkincisi ise hava kirliliğinden kaynaklı güneş panellerinin üzerinde oluşan kirler. Bu iki etkileyici faktörün ortadan kalkması ile güneş panelleri asıl işlevini tam olarak yerine getirmeye başladı.

Güneş Panelleri Işık Sever

Güneş enerjisi üretiminde en etkili yöntem olan paneller ile alakalı birçok kişi yanlış bilgi sahibi, gerçekten bu güneş panelleri sıcak havaları sevmiyor. Güneş panelleri en çok üretimi serin ve bulutsuz havalarda yapıyor. Hava kirliliğinde kaynaklı toz bulutları güneş enerjisi oluşturan panellere ışığın gelmesini engelleyerek bulutsuz havalarda karabulut etkisi yapıyordu. Covid -19 sebebi ile bu durumun ortadan kalkması güneş panellerinin daha çok üretim yapmasına sebep oldu.

Almanya, Güneş enerjisi üreten panelleri ile, Almanya’da tüketilen elektrik enerjisinin %40’ını üretmiş oldu. Almanya aynı zamanda 2038 senesine kadar ihtiyacı olan elektrik enerjisinin bu yolla %80 ‘ni temin edebileceğini düşünüyor. İngiltere ise güneş enerjisi panelleri sayesinde ihtiyacı olan elektriğin %30’unu üretmiş oldu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz