Yurt dışından İphone Almak

News Forumlar Akıllı Telefonlar & Tablet Yurt dışından İphone Almak

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #10044
  Hilal Azak
  Anahtar yönetici

  Merhaba arkadaşlar.

  İphone 7 ve 7 plus’ın çıkması ile birlikte ve ülkemizde de vergini dilimin çok olması sebebiyle imkanı olan yurtdışından cihaz almaya yöneliyor.
  Yurtdışından cihaz almanın artılarını ve eksilerini sizler için sıralayayım…

  Yurt Dışından İphone Almanın Artıları;

  + Ücret olarak çok tatminkar. Örnegim ABD’den bir İphone 7 plus almak istediğimiz de $769 buda şuan ki kur’a göre 2.230 tl küsür bir fiyata denk geliyor. Bu cihaz ülkemiz de 3899 tl bandında satışa sunulacağını düşünürsek.3899-2230: 1669 tl gibi ciddi bir ücret cebimizde kalıyor. Bu sayede Yurt Dışından İphone Almak mantıklı bir hal alıyor.

  + İkinci el aslında bu büyük bi soru işareti onuda kendi yorumumla sizlere şöyle özetliyim;
  Şimdi örneğin 3899 tl ücret ödeyerek İphone 7 plus 32gb satın aldık. Bu cihazı 1 sene sonra satmak istediğimizde 7s çıktığında 3200-3100 tl gibi bir fiyat bandında satabiliyoruz. 700-600 tl zarar ediyoruz. Fakat 2230 tl aldığımız cihazı daş çatlasın en düşük 2400’e satıyoruz hatta 2700 2600 bu civarlara bile rahatlıkla satılabiliyor kar bile ediyoruz.ine Bu sayede Yurt Dışından İphone Almak mantıklı bir hal alıyor. Buradaki püf nokta dolar kurunda ve ucuz olan ülkelerden almaken iyi örnek abd.Çünkü almanyadan aldığımız zaman 899€ şuanki kur ile 3,020 tl geliyor. Eğer böyle alıp 2500 tl satarsak yine aynı zararı etmiş oluruz fakat dediğim gibi abd den alıp bu fiyatlara satarsak kar’a bile geçiyoruz.

  + Son olarak da erken ulaşım cihaz ülkemizde satışa sunulmadan siz almış kullanmaya başlamış oluyorsuz.

  Yurt Dışından İphone Almanın Eksileri;

  – Üründe uluslararası 1 yıl garantisi oluyor ve bu cihazı türkiye garantili alacak olsanız 2 yıl garnati süreniz olacaktır.

  – Mağaza da alır almaz cihazı herzaman cihazı açma taraftarıyım bir sıkıntı olabilir diye ama yurtdışından başka sizin yerinize aldığı zaman cihazı bu mümkün olmuyor az da olsa burada sorun çıkabiliyor.

  – Satarken aynı cihaz olmasına rağmen dandik kötü cihaz muamelesi görüyor malasef daha zor satılıyor.

  – Pasaport işlemleri ücreti Imeı kaydı.
  Siz yurtdışından alma imkanınız olsa cihaz alırmıydınız ?

  Sizce yurtdışından cihaz almak mantıklımı.. ?

  ( bu konu rehber olması için açılmıştır lütfen konuyu başka taraflara saptırmayalım ki herkese yardımcı olalım )

  Dubai’de (Mall of the Emirates) ve Abu Dabi’de (Yas Mall) birer adet Apple Store mevcut. Buralarda satilan cihazlar AE/A kodludur ve Facetime icermez. Ama cihazlar GSM oldugu icin garantileri Turkiye’de gecerli. Resmi Dubai fiyatlari asagidaki gibi:

  iPhone 7 32GB 2599AED= 2125TL
  iPhone 7 128GB 2999AED= 2450TL
  iPhone 7 Plus 32GB 3099AED= 2530 TL

  Basliga giren ve son sayfada disinda hicbir sayfayi okumayanlar icin bir kez daha gelsin:

  1. ABD’den alınan iPhone 7 için A1778, iPhone 7 Plus icin A1784 model kodlu GSM cihazların garantisi Türkiye’de geçerli. Cihazın sim free olması şart değil (ki şu anda SIM free cihaz mevcut değil), full price/unlocked olarak alınması yeterli. İçindeki AT&T/T-mobile SIM kartı çıkarıp kendi SIM kartınla etkinleştirmelisin. Bu durum ABD çıkışlı LL/A parça nolu cihazlara özel.

  2. ABD’de satılan A1660 ve A1661 model kodlu CDMA cihazlar ise Türkiye’de garanti dışı oluyor. Bu cihazlar ABD, Çin, Porto Riko, Hong Kong, G.Kore, Japonya pazarlarındaki operatörlere yönelik. Cihazlar Türkiye’de de çalışır ama garanti hizmeti alamazsın. Ayrıca Apple’ın sitesinde bu GSM/CDMA model ayrımı için ülke ülke kodlar mevcut. Her sene de yeni cihazlar için güncelleniyor: View countries with supported LTE networks

  3. Arap cihazlarında Facetime bulunmaz, suudi krallığının emriyle yasak (part nosu AB/A ve AE/A ile biten cihazlar). Ama cihazlar GSM’dir, dolayısıyla garantisi Türkiye’de geçerli. Arap ülkelerindeki telefoncularda çok ciddi seviyede karaborsa avrupa ve ABD cihazı da bulunuyor. Yani Dubai’den Arabistan’dan Facetime’lı cihaz da alabilirsiniz. Sadece koduna ve model numarasına dikkat edin. Avrupa ülkelerinden iPhone alırken model koduna bakmaya gerek yok. Avrupa cihazlarının hepsinin garantisi TR’de geçerli.

  4. Bir iPhone’un hangi ülke çıkışlı olduğunu nasıl anlarız? Kutunun altındaki etikete bakarız. Etikette seri no, IMEI no ve model no’nun olduğu yerde bir de Part No vardır. Her iPhone modelinin part nosu aynı olmakla birlikte, son kısımdaki harfler cihazın ülkesini gösterir. LL/A ise ABD cihazıdır. TU/A ise Türkiye cihazıdır (24 ay garantili), B/A ise İngiltere cihazıdır, ZD/A ise Fransa/Almanya/İsviçre/Hollanda cihazıdır… Liste böyle gider. Kutuyu çevirip altına bakmanız yeterli.

  Örneğin iPhone 6S 16GB Space Gray için:

  MKQJ2LL/A – ABD çıkışlı cihaz
  MKQJ2B/A – İngiltere/İrlanda
  MKQJ2D/A – Almanya
  MKQJ2E/A – Meksika
  MKQJ2FD/A – Avusturya
  MKQJ2ZD/A – Fransa/Hollanda
  MKQJ2HN/A – Hindistan
  MKQJ2IP/A – İtalya (şu anda QL/A)
  MKQJ2J/A – Japonya
  MKQJ2GR/A – Yunanistan
  MKQJ2X/A – Avustralya/Y.Zelanda
  MKQJ2ZA/A – Singapur
  MKQJ2ZP/A – Hong Kong
  MKQJ2AB/A – S. Arabistan, Mısır, Ürdün çıkışlı cihaz (Facetime yok)
  MKQJ2AE/E – BAE çıkışlı cihaz (Facetime yok)


  MKQJ2TU/A – Türkiye çıkışlı cihaz (24 ay Apple Türkiye garantili ürün/Vatan, Bimeks, Teknosa, Turkcell, mahalle bakkalı, telefoncu Hüseyin dayı nereden alırsan al fark etmez)

  Kodlar stok/lojistik politikalarına göre bazen değişmekle birlikte genel olarak bu şekilde. Aldığınız cihazın kutusunun altına bakıp görebilirsiniz. Aynı şekilde Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünden de görebilirsiniz.

  alıntıdır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

HİKAYELER