Konkordato Nedir? Neden Konkordato Talep Edilir?

0
469

Bu içeriğimizde sizlere, adı sıklıkla duyulan, hepimizin “aslında biliyorum, dilimin ucunda ama toparlayamıyorum.” şeklinde tabir ettiği Konkordato’nun anlamını açıklayıp, konkordato nedir ve neden konkordato talep edilir gibi sorulara yanıt bulacağız.

İlerleyen kısımlarda da son yıllarda konkordato veren firmalar ve konkordato ilan ederken gerekli belgeler gibi konulara değineceğiz içeriğimizi sonuna kadar inceleyiniz. 

Konkordato Nedir?

Konkordato, borçlarını ödeyemeyecek durumda olan şirketlerin, ödeyememe durumunu ilan ederek, borçlu olduğu şirketlerden “ödeme esnekliği talep etmesi” olarak tanımlanabilir.

Konkordato ilan eden şirketlerden alacaklı olan taraflar anlaşmalar yapmaktadır. Alacaklarından belli süreyle vazgeçen alacaklı şirketler, belli tarihlerde almak üzere anlaşmaya varırlar. Bu anlaşmanın detaylarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde vereceğiz.

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Konkordato terimi diğer bir deyişle iflastan önce aranan son çıkış yoludur. Batabilecek durumda olan şirketler alacaklılarıyla anlaşıp, ticaretine devam ederek ödeme yapabilecek duruma gelmek için yaratılmış hukuki bir durumdur.

Konkordato Neden Popüler Oldu?

Konkordato, ekonomik ve mali sıkıntılarla ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde popüler olmasının sebebi ise ülkemizin maruz kaldığı ekonomik saldırılardır. Kredi, faiz ve döviz kurlarının tırmanmasıyla, şirketlerin borçlarının katlanması ve geri öderken karşılaşılan nakit sıkıntıları nedeniyle popüler olmuştur.

Şirketlerin ödeme güçleri hızla düşerken, konkordato haberleri aynı oranda arttı, sıklıkla görmeye başladık. Hepimizin bildiği büyük şirketler dahil, ödeme zamanı gelen borçlarını ödeyemeyince birçok şirket birer birer konkordato başvurusu yapmıştır.

Konkordato’nun Kelime Anlamı ve Kökeni

İnternet kaynakların italyanca “concordatum” kelimesinden evrilip “Concordato” haline geldiği yazmaktadır. Türkçesi de uyuşma anlamlarına gelir. Tarihi tanımında ise Papalık’la başka hükümetler arasında yapılan anlaşma olarak geçmektedir.

Neden Konkordato Talep Edilir?

İrili ufaklı birçok şirket belli tarihlerde Konkordato İlan etmiştir. Bunların detaylarına ve neden konkordato verilir sorusuna yanıt aramaya geçmeden önce üretim sektöründeki şirketlerden örnek vererek tanımı biraz daha açalım.

Örneğin üretim sektöründeki şirketler; “Piyasanın durumu ortada, bizden kaynaklı olmayan sebeplerden ötürü alacaklarımı toplayamıyorum. Dolayısıyla borçlu olduğum şirketlere ödemelerimi yapamıyorum.” der. Konkordato ilan ederek kendisinden alacaklı olan kişi veya kurumlar ile anlaşmalar yaparak borcunu yapılandırmak ister.

“Esneklik sağlarsanız iflas etmem. Size borçlarımı ödemekle uğraşırken daha çok sıkıştığımdan kazanamıyorum. Üretmeye devam edeyim, ürettiğim malları satalım, birlikte kazanalım.” manalarına gelen konkordato başvurusunda bulunur.

Anlaşma sonucunda üretmeye devam eder, iflas etmez ve kazançlarını borcu olduğu firmalara devreder, ödemesi kolaylaşır ve kendini toparlar.

Konkordato İlan Edildiğinde Tam Olarak Neler Olur?

Alacaklılarının 2/3’üyle anlaşılarak, borçlarının en az ½’sini ödemesi kararlaştırılır.

Kalan borçlar da belli bir ödeme planına bağlanır.

Vadesi gelen borçların vadesinin uzatılması yapılabilir.

Ticaret mahkemesi bu anlaşmayı onaylar.

İlan eden şirketin alacaklıları alacaklarının belli bölümünden feragat etmiş olur.

– Konkordato ilan eden firmanın icra takibi düşer, mallarını rehin veremez, gayrimenkullerini satamaz ve kefil olamaz.

Kimler Konkordato İlan Edebilir?

Şirketlerin ilan edebilmesi gibi bireysel olarak da başvuru yapılabilmektedir. Kısacası borçlarını düzenleyerek ödeme esnekliğine ve zamana ihtiyacı olan herkes başvurabilmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ilan eden kişi veya kurumlar, iflastan önce son dönemece girdiğinde, yani bunu ilan etmekten başka çaresi kalmadığında Konkordato’ya başvurur. Bu durumda dürüst davranarak borçlarının yarısını ödeme sözü verir. Alacaklılarının üçte ikisinin isteğine göre anlaşmaya varılır. İlan ettikten sonra iflastan kurtulup durumunu düzelterek ödemesi beklenir.

Şahısların konkordato ilan etmesiyle ilgili konuya içeriğimizin sonlarında tekrar değineceğiz.

Konkordato İlan Ücreti Ne Kadar?

Bu ücret ya da masraflar, firmalar ilan ediyorsa; firmanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Ortalama masraftan söz etmek gerekirse avukatlık ücretleri + bağımsız denetim raporu gibi masraflarla ortalama 100.000 – 200.000 iken, kişiler ilan ediyorsa 10.000 – 20.000 arası tutarlardan söz edebiliriz.

Konkordato Talebine İstenen Belgeler

30 Ocak 2019’da resmi gazetede yayınlanan bilgilere göre Konkordato talebine eklenecek belgeler aşağıdaki gibidir.

Konkordato ön projesi,

Konkordato ilan edecek kişi ya da şirketin malvarlığının durumunu gösteren belgeler,

Alacaklı ve alacak listesi,

Karşılaştırma tablosu,

Makul güvence veren denetim raporu…

Daha fazla ayrıntı ve istenen belgelerle ilgili kaynak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/01/20190130-2.htm

Konkordato Komiseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu başlığımızda da konkordato komiserinin nitelikleri, görevlendirilmesi ve komiserlik hakkında eğitim veren üniversiteler hakkında bilgi vereceğiz.

– Konkordato Komiserinin Nitelikleri

Yine 30 Ocak 2019’da resmi gazetede yayınlanan bilgilere göre konkordato komiserinin nitelikleri özetle aşağıdaki gibidir.

Türk vatandaşı olmak, tam ehliyetli olmak,  iflas etmemiş olmak, kamu hizmetinden yasaklı olmamak, terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak, en az dört yıllık lisans eğitimi almak ve beş yıldan az olmamak üzere mesleki tecrübeye sahip bulunmak…

Konkordato komiserinin görevlendirilmesi, yasaklılık sebepleri ve yasak işler, komiserlikten kaçınma ve ayrılma sebepleri, yükümlülükleri, bilgi ve belge temini ile iletişimi ve yukarıdaki niteliklerin detayları için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/01/20190130-1.htm

–  Konkordato Komiserliği Etiğim Sertifika Programları

Konkordato komiserliği eğitimi için bazı üniversiteler sertifika programları vermektedir. Bu alanda sertifika programı veren eğitim kurumları aşağıdaki gibidir.

Sakarya Üniversitesi, Başken Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi gibi birçok kurum bu alanda eğitim vermektedir.

Konkordato Veren Şirketler

2018 verilerine göre 1549 şirket ve kişi konkordato talep etti. Talep eden kişi ya da şirketlerin türlerine göre dağılımı ise aşağıdaki gibidir.

Limited Şirketler: 696

Şahıs Şirketleri ya da Ortakları: 468

Anonim Şirketler: 332

Gerçek Kişi Ticari İşletmeleri: 51

Kollektif Şirketler: 1

Kooperatif: 1

Konkordato İlan Eden Büyük Firmalar

Haber sitelerinden yaptığımız araştırmalara göre, aşağıya konkordato ilan eden büyük firmaları ekledik. 2018 yılında konkordato ilan eden firmaları ilan tarihleriyle birlikte inceleyebilirsiniz.

Beta Ayakkabı – 21.09.2018

Yeşil Kundura – 18.09.2018

Hotiç Ayakkabı – 31.08.2018

Pamukkale Turizm – 27.10.2018

Keskinoğlu Tavukçuluk – 12.06.2018

Remoil Akaryakıt – 02.08.2018

Yukarıdaki şirketlerin yanı sıra, halı sektöründen Angora Halı, Cumhuriyet Gazetesi, market zinciri Makro Market, özellikle peynir yoğurt ve ayranlarıyla ünlü Yörsan, otobüs şirketi Ulusoy, giyim sektöründen Karaca, Pratiker, akaryakıt sektöründen Çekoil ve Bernardo gibi firmalar da konkordato veren eden büyük firmalar arasındadır.

2019’da Konkordato Veren Firmalar

2019’da konkordato veren firmalar arasında ise giyim sektöründen Collezione, baklavacı olarak tabir edebileceğimiz Hacı Sayid, marketler zinciri Pekdemir (en güncel örneklerden olduğu için ilerleyen kısımlarda sürecini işleyeceğiz), Yüksel Enerji, inşaat sektöründen Neo Yapı ve ARC Mağazacılık gibi firmalar bulunmaktadır.

Şahısların Konkordato Vermesi

Konumuzun önceki kısımlarda değindiğimiz üzere şirketlerin konkordato ilan etmesi gibi kişiler de konkordato verebilmektedir.  Tabi bu durumuz bazı şartları ve usulleri bulunmaktadır, biraz ayrıntılara inelim. Aşağıda sizin için derledik;

– Şahıslar Nereden Konkordato Talep Eder?

İlanı verecek kişinin yerleşim yerindeki ticaret mahkemesi yetkilidir. Yerleşim yerinde ticaret mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verebilir. Bu talep bir dilekçe ile gerçekleştirilmektedir.

– Şahısların Konkordato Dilekçesi

Dilekçe öncesinde mahkeme veznesine miktarı ve içeriği belirlenmiş “Konkordato Gider Avans Tarifesi” yatırılır. Bu giderler ve tarife; tebligat, posta, bilirkişi ücretleri, konkordato komiseri ücretleri, konkordato ilan verme ücreti, iflas gideri ve dosyanın adliye mahkemesi ve yargıtay’a gidiş dönüş ücretleri gibi giderlerdir.

Ortalama 10.000 TL gibi bir gider çıkmakla birlikte değişkenlik göstermektedir. Bu ücret gözünüzü korkutuyorsa onun da ufak bir çözümü var. Eğer iflasa tabi olmayan bir borçluysanız mahkeme gider masrafında indirim yapılması talebinde bulanabilirsiniz.

– Konkordato Dilekçesine Neler Eklenecek?

İlanı verecek kişinin bu dilekçeye aşağıdaki gibi belgeleri eklemesi gerekmektedir.  Son maddede belirttiğimiz üzere mahkeme ya da konkordato komiserinin de başka bilgi belge ve kayıt isteme durumu vardır.

Konkordato ön projesi,

Borçların oran ve vade bilgileri,

Alacaklıların alacaklarından vazgeçme oranları,

Mallarını ödeme amaçlı satıp satmayacağını,

Ödemeler için gerekli kaynağın krediyle mi başka şekilde mi karşılanacağı,

Varlığı durumunu gösteren belge,

Mahkeme ve konkordato komiserinin isteyeceği başka belge ve kayıtlar…

– Konkordato Ne Kadar Koruma Sağlar?

Tüm belgeler tamamsa mahkeme en az 3 aylık geçici mühletle koruma sağlar ve tedbirler alır. Gerekli gördüğü durumlarda bu zamanı 5 aya kadar çıkarabilmektedir.

– Konkordato İlanı Nerelere Bildirilir?

Kişinin konkordato talebi ve geçici mühleti birçok kurum ve kuruluşa bildirilmektedir. Vergi dairesi, gümrük idaresi, posta idaresi, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği ve gerekli görülen diğer yerlere bildirilir.

– Geçici Mühlete İtiraz Süresi Ne Kadar?

Mahkemenin verdiği 3 aylık geçici mühlet kararına alacaklıların itiraz süresi ilandan itibaren 7 gündür ve aynı mahkemeye yapılır.

– Konkordato’da Mahkeme Süreci ve Kesin Mühlet

Mahkeme, geçici mühlet süresinde talep hakkında bir karar verir. Konkordato’nun başarılı olmasının mümkün olduğuna karar verirse ileride 6 kadar daha uzatılabilen 1 yıllık kesin mühlet verir.

Kısacası geçici mühlet, kesin mühlet ve uzatmalarıyla birlikte mühlet süresi toplam 23 aya kadar uzamaktadır. Yani borçlu bu süre içinde koruma altına alınabilmektedir.

Mahkeme, bu süreçte verilen geçici mühlet ve kesin mühlet’le birlikte en az 1 komiser atamaktadır. Çünkü karar verildiğinde borçlu, bazı işlemleri kendisi yapamamaktadır. Bu işlemleri komiser, bazılarını da komiserden izin alarak borçlu yapar.

Sonrasında proje mahkeme onayıyla bağlayıcı durum oluşturur, bağlayıcı hal alır. Mühlet öncesi getirilen paraya çevrilmemiş tüm hacizler düşer, süreç böyle işler…

Örnek Konkordato Haberi ve Süreci

Hemen yukarıdaki başlıkta konkordato başvurusu, geçici mühlet ve kesin mühlet hakkında bilgiler vermiştik. En güncel örneğini içeriğimize ekleyerek pekiştirmeye kara verdik.

İçeriğimizi hazırladığımız sırada en güncel konkordato haberi Denizli’nin mağazalar zinciri Pekdemir’den geldi. 25 Mart 2019 haberine göre 3 ay önce konkordato başvurusu yapıp 3 ay geçici  mühlet alan Pekdemir Çiftliği isimli firma süre uzatım talebinde bulunmuş. Denizli Asliye Ticaret Mahkemesi de 25 Mart 2019’dan başlamak üzere sürecin 2 ay daha uzatılmasına karar verdi.

Bu haber sayesinde tam somut ve en güncel örnekle süreci anlatmış olduk.

Konkordato Kanunu

Konu içinde bağlantılarla bahsettiğimiz konkordato kanunu kısaca özetleyecek olursak;

“İflas Erteleme Kanunu”nun OHAL sürecinde kaldırılmasıyla “28.02.2018” tarihli ve “7101” sayılı kanun’un “38”inci maddesiyle icra “İflas Kanunu”na eklenen “II. Rehinli Alacaklılarla Müzakere ve Borçların Yapılandırılması” başlığıyla yer almıştır.

Konkordota’ya Türkçe İsim Önerileri

Her ne kadar ciddi bir konu olsa da biraz yumuşatarak bitirmek adına Ekşi Sözlük yazarlarının “Konkordota’ya Türkçe İsim Önerileri” başlığı altına yazdıkları örnek isimleri sizinle paylaşalım.

“Ödeyecez Kaçmıyoruz Ya”

“Tulumbada Su Bitti”

“Ağam Ben İptalim”

“Atın Bi Sakal”

“Hayır sanki var da vermiyoz”

“Allah Bana Ben Sana”

“Borcum Borç Ne Veririm Ne İnkar Ederim”

“Batıyorum ama para bende”

“Batayazma”

Birbirinden komik ve zekice yazılmış diğer örnekler için ilgili başlığı inceleyebilirsiniz.

https://eksisozluk.com/konkordatoya-turkce-isim-onerileri–5811834

Borcu ödeme zamanı gelmese bile ödeme konusunda tehlike varsa ilgili firma ya da kişiler yine konkordota başvurusu yapabilir.

Konkordato sayesinde alacaklı taraflar da borçlu firmanın iflasında alamayacağı paranın en azından bir kısmını alabildiğinden, borçlu tarafında borcunu iflastan sıyrılarak ödeme esnekliği sayesinde ödemelerini yapabileceğinden iki taraf için de daha mantıklı olmuştur.

Ülkenin mali ve ekonomik saldırılar alarak, döviz kurlarının yükselmesi sonucu şirketlerin kendi mali sıkıntılarıyla birlikte ilan etmeye mecbur kaldığı konkordato ile iflastan sıyrılmada etkili bir yöntemdir.

Gerek haberlerde sıklıkla karşılaşmamız, gerekse kelimenin soğuk gelmesi itibariyle her zaman olumsuz bir şey gibi gözükmektedir. Hiçbir ülke o duruma, hiçbir şirket de konkordato ilan etmeye hevesli olmadığından olumsuz bir şey olsa da iflastan kurtarabildiği için iyi tarafından bahsederek konumuzu sonlandırdık.

Umarız açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur. Arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz