Kolesterolü Düşüren Doğal Yiyecekler

0
584

Badem

Sağlıklı kolesterolü yükselten, kötü kolesterolü düşürmeyi sağlayan doymamış yağlar bakımından zengin bir besindir. Doymamış yağlar kötü kolesterolün oksitlenme riskini aza indirmeye de yarar. Kötü kolesterol oksitlendiği takdirde damarlarda birikme yapar ve kalbe giden kan akışını zorlaştırır. 

Zeytinyağı 

İyi kolesterolü yükselten ve kötü kolesterolü düşüren, kalbe yarayan, doymamış yağ zenginidir. Kolesterolü yüksek hastalara yapılan bir deneyde, zeytinyağlı yemek yiyenlerin kan örnekleri zararlı pıhtılaşmaya daha az uğramıştır. Günde iki yemek kaşığı önerilmektedir. 

Yulaf 

Sabah ılık yulaf yiyerek güne başlayabilirsiniz. Tam tahılları içinde barındırır ve lif deposudur. Yulaf, kolesterolün kanınızda emilmesini önleyici özelliği olan bir madde üretir. Her gün 5-10 gram çözülebilir lif tüketimi sağlıklıdır. 

Barbunya 

Barbunya, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan çözülebilir lif bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Yapılan bir çalışmada günde yaklaşık 85-90 gram barbunya tüketen bireylerin yalnızca 3 ayda kötü kolesterollerinin yüzde 8 e kadar indiği gözlemlenmiştir. Konserve halinde marketten alınan barbunyaların fazla sodyumdan kurtulması için durulamanız önerilir. 

Yaban Mersini 

Kötü kolesterolün kandaki seviyesini azaltan ve bununla ilişkili olarak damar tıkanıklığını önleyen mucize bir bitkidir. Birçok uzman bunun nedeninin yaban mersininin karaciğer fonksiyonlarına çok iyi geldiği için olduğunu düşünüyor. Karaciğer sağlıklı tepkiler alınca kolesterol vücuttan daha kolay uzaklaştırılıyor. Yaban mersininin taze, kurutulmuş veya dondurulmuş halleri fark edilmeksizin tüketilmesi sağlık açısından sakıncalı değildir. 

Domates 

Yapılan yeni bir çalışmaya göre birkaç hafta likopen zengini olan domates yemeniz halinde, kötü kolesterolün yüzde 10 a kadar düştüğü gözlemlenecektir. Uzmanlar, kırmızı meyvelerde bulunan ve iyi bir antioksidan olan likopenin, kolesterollü kişilerde bulunan damar tıkayıcı yağı parçalamaya yardım ettiğini ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL üretimini durdurmada etkili olduğunu söylüyor. Kesin faydasını görebilmek için günde en az 25 miligram likopen tüketilmelidir. Bu da 110 gram domates püresine eş değerdir. 

Avokado 

Avokado da kalbe iyi etkileri olan bir meyve olmanın yanında kolesterol ve trigliseridi düşürücü etkileri vardır. Ezip guacamole sos hazırlanabilir, dilimleyip sandviç veya salatalara ekleyebilirsiniz. Veya tam tahıllı ekmekle deniz tuzu eklenerek yenilebilir. 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz