Kişisel Motivasyonunuzu Güçlendirmek İçin 7 Taktik

0
426

Çoğumuzun hayatında istekleri, hayalleri, hedefleri veya arzuları vardır. Bunlara ulaşmak için düşünüp dururuz. Bazen yolu yürümeye başlarız ama varış noktasına varamayız. Bazen ise yola hiç başlamamış oluruz. Konsantrasyonumuzun düşmesi, umudumuzun olmamasının temelinde motivasyon düşüklüğü yatmaktadır. İşte sizlerle özellikle içinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde motivasyonunuzu güçlendirecek yedi taktiği paylaşacağım.

1- Kendinize hedef koyun!

Hedeflerinizi sıraya koyun ve işe adım adım başlayın.Büyük düşünmekten korkmayın. Büyük hedefe kitlendiğinizde karşınıza çıkan engeller sizi kolay kolay yıldıramayacaktır.

2- Kendinizi motive edicek araçlar bulun!

Hedeflerinizi yazabilir veya kendinize bir hedef panosu oluşturabilirsiniz. Bir ajanda tutabilirsiniz. Hedef koydunuz ve ulaştığınız her yeni şeyin üstünü çizmek sizi daha çok motive edecektir ya da her sabah uyandığınızda bir kaç dakika o panoda gözlerinizi gezdirin. Bu güne başarken sizi daha kararlı ve motive başlatacaktır.

3- Üşenmeyin!

İşe başlamak için zamanı erteleyip durmayın. Örneğin; iyi bir vücuda sahip olmak için spor yapmalısınız. Kendinize sürekli yarın başlayacağım diye telkinde bulunmak yerine o an kalkın ve sadece başlayın. Başlamak, hedefinize giden yolu yarılamaktır. Zaman su gibi akıp giderken hayatı kaçırmayın. Ne kadar erken başlarsanız o kadar erken sonuca ulaşırsınız.

4- Kendinizi eğitin!

Kendinizi hedefleriniz doğrultusunda geliştirin. Hedefinizle ilgili araştırın, izleyin, okuyun , konuşun, deneyin. Yeni bilgiler keşfettikçe ve gelişiminizi gördükçe özgüveniniz artacak ve motivasyonunuz yükselecektir.

5- Kendinize idol edinin!

Yaşanmış başarı hikayeleri okuyabilir veya filimler izleyebilirsiniz. Birini idol edinmek. Onun başarı hikayesi hakkında bilgi edinmek hedefinize giden yolu şekillendirmekte yardımcı olacaktır.

6- Stresi yönetin! Siz daha güçlüsünüz.

Müzik dinleyebilir, dans edebilirsiniz.Unutmayın ki müzik ruhun gıdasıdır. Kendinizden bir parça bulduğunuz her şarkıda enerjiniz yükselecektir. Modunuz iyiyse motivasyonunuz da güçlenir. O yüzden ritmin içinizde dans ettiği müziklere yönelin ve gülümseyin.

Spor yapabilirsiniz. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ve bu ikisinin bileşeni sağlam motivasyonu oluşturur.  Araştırmalara göre günde 20 dakika egzersiz yapmak psikolojiyi olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca yürümek veya hareket etmek stresi yenmenin en etkili yöntemler arasında olduğu saptanmıştır.

Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin. Stresin en büyük kaynağı düzensiz beslenme ve uyku düzeninin bozukluğudur. Dengeli beslenmek ve günde 7 saat uyumak insanın görümünü, sağlığını, psikolojisini olumlu yönde etkiler.

7- Hayatınızda pozitif düşüncelere yer verin!

Başarısız olmaktan korkmayın. Hayat iniş çıkışlarla doludur. Her zorluğun içinde bir kolaylık ve her kolaylığın içinde bir zorluk olduğunu unutmayın. Hiçbir şey kalıcı değildir. Zamanın akıp gittiği gibi kötü şeylerde sonsuza dek sizinle kalmayacaktır.

Etrafınızda olumsuz konuşan insanlara kulak asmayın. İnsanlar, kendisinin yapamayacağını düşündüğü şeyleri seninde yapamayacağını söyler. Aklınızı onlarla yormayın. Kendinizle alakalı olun. Motivasyon sizin içinizde.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz