Kazaları Önleyen Bisiklet Geliştirildi

0
352

Araştırmacılar tarafından üretilen bisiklet prototipi sürücünün beyin aktivitelerinin takip ediyor. Böylelikle olası bir kazayı da önlemiş oluyor. Bu elektrikli bisiklette kullanılan teknoloji sonraki zamanlarda dikkat ve odaklanma gerektiren birçok konuda da kullanılması hedefleniyor.

Çevresel Farkındalık Algılanıyor

Ena isimli elektrikli bisiklet, beyin aktivitelerini EEG başları sayesinde okuyabiliyor. Böylelikle sürücünün çevresel farkındalığında oluşan değişiklikleri algılayabiliyor. Başlık sayesinde algılanan değişiklikler küçük bir bilgisayara iletiliyor. Böylelikle bisikletin motoruna komutlar gönderilmiş oluyor.

Çevredeki Tehlikeler Fark Ediliyor

Bu sistem bisiklet sürücüsünün çevresinde olanları fark edip etmemesine göre motoru hızlandırabiliyor. Aynı zamanda eğer sürücünün çevresel farkındalığı azalırsa bisiklet yavaşlayarak duruyor. Yanı sıra sürücüye tehlikeli bir şeyin yaklaşması ve bisiklet yolundaki herhangi bir engel saptandığı zaman da yavaşlayarak durma işlemini yapıyor.

Bu çalışma sayesinde insan ve makine entegrasyonu bedensel süreç ile uyumlu hale getiriliyor. Araştırmacılar aynı zamanda dar görüş alanı gerektiren konularda da bu teknolojinin kullanılabileceğini hedefliyor. Araştırmacılara göre sistem, insan performansının kalitesinde oluşan azalmaya bağlantılı olarak değişim yaşıyor.

Böylelikle çevresel farkındalık ve görüş alanından oluşan değişikliklerin kullanıldığı belirtiliyor. Sistemin bisiklet haricinde başka birçok alanda da kullanılacağı düşünülüyor. Prototipi üreten araştırmacılar Monash Üniversitesi, IBM Research Australia ve İngiltere’de bulunan Southampton Üniversitesi’den birleşerek çalışan kişilerdir. Bu kişiler ürettikleri prototipin dikkat ve odaklanma gerektiren hemen hemen her alanda kullanılabileceğini belirtiyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz