Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

0
459

karma-cilt-bakim

Tüm ciltlere oranla bakımı en zor olan cilt türüdür. Bu cilt türünde yüzün T bölgesi yani alın, burun ve çene yağlı , göz çevresi ve yanaklar ise kurudur.

Karma ciltler için bakım yapmak hiçte kolay bir iş değildir.

  1. Cildinizin T bölgesi yağlanırken, yanaklarda kurumaya yüz tutabilir. Bu tür ciltlerde önemli olan cildin tüm bölgesini aynı orana getirmektir. Karma cildin temizliği günde bir defa yapılmalıdır.
  2. Karma ciltler için kullanılabilen bantlarda mevcuttur isterseniz bu bantları yağlı olan bölgelerde kullanabilirsiniz. Cildi gündüz uv ışınlarından, rüzgardan ve kötü hava şartlarından korumak gerekir.
  3. Çok dikkatli olmak gerekir kullandığımız malzeme örneğin ağır bir nemlendirici kullanıyorsanız cilt hemen sivilce dökebilir , tahriş edici bir tonik kullanırsanız da bu sefer kuru olan kısım pullanır ve beyazlar.
  4. En doğru çözümlerden birisi her bölgenin bölgesine özel ürün kullanmakta saklıdır. Aynı zamanda hem vücudunuz için hemde cildinizin nem açısından zenginleşmesi için bol su tüketmelisiniz.
  5. Cildiniz yağlı ve kuru iki tipi birden taşıdığı için daha çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Günlük olarak yağlı ve karma ciltlere özel hem su bazlı hemde süt kıvamlı nemlendiricilerden kullanmalısınız.
  6. Aynı zamanda peeling ve doğal maskelerden de yararlanabilirsiniz. Bu maskeler hem yağ dengesini sağlayacak hemde cildinizi temizleyecektir. Sabun, parfümlü tarzda yüz temizleyici kesinlikle kullanmayın.
  7. Gece yatmadan önce uygun bir tonikle yüzünüzü temizledikten sonra mutlaka nemlendirici kullanarak uyumalısınız. Bu şekilde günlük bakımınızı tamamlamış olursunuz.
  8. Elinizde nemlendiriciniz kalmamışsa veya doğal yolla bakım yapmak isterseniz size kolay bir tarif.
    Bir yumurta akı çırpılarak beyazlatılır içine bir tatlı kaşığı bal, bir kaç damla badem yağı (zeytin yağda olabilir) katılarak karıştırılır ve yüze boyun bölgesi de dahil uygulanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz