Kalitesi Değişmeden Fotoğraf Boyutu Nasıl Düşürülür?

0
442

Teknolojinin gelişimi ile birlikte artık dijital fotoğrafların dijital ortamda saklanması da bir hayli zahmetli hale geldi.

Daha önceleri pozlu fotoğraf makineleriyle çekilen ve bastırılıp albümlerde saklanan fotoğraflar tarih oluyor. Böylelikle saklanacak fotoğrafların sayısı artsa da depolama aygıtlarımızın sınırlı olması boyutları için bir sorun.

Sadece saklamak için değil, bazen bir fotoğrafı internet üzerinden göndermek ya da paylaşmak için zaman kazanmak veya kotanızdan tasarruf etmek için boyutundan tasarruf etmek isteyebiliyorsunuz.

Bu gibi durumlarda bilgisayarınıza bir yazılım indirmek ya da online servisleri kullanmak sizin tercihiniz. Şimdi sizlere bu gibi durumlarda fotoğraflarınız gerekirse toplu olarak da sıkıştırabileceğiniz ve fotoğraf kalitesinde bir kayıp yaşamayacağınız bir servisten bahsetmek istiyorum.

İsmini Türkçe’de “ezmek” anlamına gelen, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerde konuşulan Felemenkçe “Kraken”  kelimesinden alan servisten sizlere kısaca bahsedeyim.

kraken

Bu serviste fotoğrafları tabiri caizse -ki öyle denmiş- ezebiliyorsunuz. kraken.io  adresine gidip fotoğraflarınızı yüklemek için “select files form disk” butonunu ya da sürükleyerek altındaki bölümü kullanın.

Eğer fotoğafları bilgisayarınızdan değil de internet üzerinden URL alarak boyutunu düşürmek isterseniz de numaralandırılmış adımlardan 1. adımdaki “uploader” seçeneğini “URL Paster” yapabilirsiniz.

kraken-sonuc

Fotoğraf-lar-ınızı yüklediğinizde hemen alt kısımda gerçek boyutlar ve sıkıştırılmış boyutlar hakkında bilgi veren bir tablo ile fotoğarlarınızı toplu halde ya da tek tek indirebileceğiniz bağlantılar yer alacaktır.

Tüm fotoğraflarınız yüklendiğinde Download all kraked files butonu ile hepsini tek tıklama ile indirebilirsiniz. Ya da her fotoğrafın hemen sağındaki indirme butonunu kullanabilirsiniz. Kolaylıklar..

Bu konudaki düşüncelerinizi siz de yorum olarak paylaşabilir, aşağıdaki butonlar aracılığıyla daha çok kişiye ulaştırabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz