İzmir Tatil Yerleri Nerelerdir?

0
673

İzmir ülkemizin en güzel tatil yerlerine sahip olan şehirlerden biridir. Her sene özellikle yaz aylarında olmak üzere yılın her anında birçok yerli ve yabancı turist tarafından tatil yeri olarak tercih edilir. Ülkemizin en batısında bulunan İzmir tatil konusunda da oldukça hareketlidir.

İzmir’in En Güzel Tatil Yerleri

1. Dikili

Dikili İzmir’in kuzey tarafında bulunan bir tatil cennetidir. Nisan ayı itibariyle başlayan turist akımı Eylül ayına kadar aynı hızla devam etmektedir. Dikili merkez plajı dışında da tatil yerleri vardır. Bunların en ünlü olanları ise Bademli ve Pisa Plajı’dır.

2. Bergama

Bergama Dikili’ye 20 dakikalık bir mesafede bulunan, İzmir’in en kuzeyindeki diğer güzel tatil yeridir. Denize kıyısı olmasa da Asklepion, Bergama Kalesi, Kızılavlu gibi tarihi Pergamon Krallığı’ndan kalma yerlerle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

3. Selçuk

Selçuk tatil için seçilebilecek diğer bir yerdir. Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti her sene öncelikle yabancı turistler olmak üzere pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. İzmir’in güney tarafında bulunan ilçeye ulaşım İzban ile de yapılabilmektedir.

4. Şirince

Şirince’yi çoğu kişi 2012 yılında kıyametin kopacağı söylentilerinin olduğu zamandan hatırlar. Her yerde kıyamet kopacağının ama Şirince köyünde yaşamın devam edeceği iddia edilmekteydi. Şimdilerde ise güzel lezzetleri ve gerçek bir köy havasıyla tercih edilecek yerlerin başında geliyor.

5. Çeşme

İzmir’in en batısındaki tatil cennetidir. Doğusunda diğer bir tatil yeri olan Urla bulunan şehir İzmir’in ve ülkemizin en popüler tatil mekanlarından biri. Ilıca Halk Plajı, Altınkum Plajı, Pırlanta Plajı başta olmak üzere birçok plaja sahiptir.

6. Alaçatı

Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. Taş evleri sayesinde fotoğraf meraklılarının da uğrak mekanı olan Alaçatı, aynı zamanda rüzgar sörfü yapılabilecek plajlara sahiptir.

7. Urla

Urla, gençlik festivali ile bilinen İzmir’in merkezinin batı tarafında bulunan diğer bir tatil merkezidir. Tertemiz doğası, plajları, sokakları ve evleriyle tatil amacıyla gidilebilecek yerlerden biri.

8. Foça

Antik çağ zamanı ismi Phokaia olan ilçe şehrin kuzey kesiminde bulunur. Mavi denizi, çarşıları, eski taşların hakim olduğu sokakları ve misafirperver halkıyla İzmir’in tatil yapılması gereken yerlerinin başında gelir.

9. Seferihisar

Ege Denizi’ne kıyısı olan ilçe, denizi ve doğasıyla tatil için uğranacak yerlerden bir diğeri.

10. İzmir Merkez

İzmir’in merkez ilçeleri de tatil için günübirlik olarak tercih edilebilir.

Karşıyaka sahili ve sınırlarında bulunan Bostanlı Sahili ile gezebileceğiniz yerlerden biridir.

Konak Saat Kulesi ve gençlerin çoğunlukta olduğu Alsancak Kordon arasında da güzel bir yürüyüş yapma imkanı bulabilirsiniz.

Bunların dışında Bornova ve Gaziemir ilçelerinde bulunan alışveriş merkezlerinde de vakit geçirebilirsiniz.

Diğer Tatil Yerleri

 1. Özdere
 2. Birgi
 3. Karaburun
 4. Sığacık
 5. Ķiraz
 6. Aliağa
 7. Tire
 8. Şakran
 9. Ödemiş
 10. Ildır
 11. Bozdağ
 12. Kemalpaşa
 13. Buca
 14. Mordoğan
 15. Çandarlı
 16. Gölcük
 17. Menemen
 18. Çiğli
 19. Balıklıova
 20. Nazarköy
 21. Menderes
 22. Güzelbahçe
 23. Narlıdere
 24. Denizköy
 25. Karabağlar
 26. Ödemiş
 27. Bayındır
 28. Kiraz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz