İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli? Dikkat Edilmesi Gereken 6 Safir Tavsiye!

0
8379

İş arayışının en önemli aşamalarından biri iş görüşmeleridir. Başarılı bir iş görüşmesine giden yol kendinizi nasıl sunduğunuzdan geçer. İşte etkin bir görüşme için sizlerle beş ipucu paylaşacağım!

1. İş görüşmesine gitmeden önce firma hakkında bilgi edinin.

Firma ve işin gerekleri hakkında bilgi sahibi olmak görüşmeye aktif olarak katılmak için önemlidir. Bu sizin ilgili ve bilgili olduğunuzu gösterecektir. Görüşme sonlanmadan önce size sorunuz olup olmadığını soracaklardır. Performansızını iyi etkilemek adına mutlaka soru sorun. İşte bu aşamada firma ve bulunduğu sektör hakkında bilgi sahibi olmak sizi bir adım öne taşıyacaktır.

2. Görüntünüze özen gösterin.

Görüşmede ilk izlenim görüntü ile başlar. Bu nedenle saçınız ,sakalınız, makyajınız ve giydiğiniz kıyafet çok önemlidir.

Ne çok iddalı veya renkli ne de sıradan kıyafetlerden kaçının. Siyah ve beyaz gibi risksiz renkler kullanın veya mavi. Mavi renk, “Ben güvenilirim.” imajını vercektir.

Abartılı makyajdan kaçının. Minimale kaçın. Saç ve sakal kesiminize özen gösterin.

3. ”Kendime güveniyorum.” imajı yaratın.

Görüşmede il temas tokalaşmadır. Görüşmecinin elini iyice kavrayın; ne çok sıkı ne de çok gevşek tutmayın. Bir de gülümsemenizi yüzünüzden eksik etmeyin. Unutmayın ki gülümsemek bulaşıcıdır!

Görüşme esnasında abartı el kol hareketlerinden kaçının. Kollarınızla bağdaş kurmayın. Bu konuşmaya kapalı olduğunuz anlamına gelir. Ellerinizi masanın altında saklamayın. Avuç içleriniz gözükür pozisyonda masanın üzerine yerleştirebilirsiniz. Bu beden dilinde “uzlaşma niyeti” anlamındadır. Vurgu yapmak istediğiniz noktada ellerinizi göğsünüze koyabilirsiniz. Bu samimiyet ve içtenlik göstergesidir.

Ses tonunuzu iyi ayarlayın. Anlaşılır ve yavaş konuşun. Kelimelerinizin arasında “aaa…” veya “ııı…” yerleştirmekten kaçının.

Dik oturmak, göz teması kurmak sizi özgüvenli gösterecektir.

4. Kendinizi iyi tanımlayın.

Bu iş için uygun bir aday olduğunuzu en iyi şekilde ifade edin. Kararlı olduğunuzu göstermeniz olumlu bir izlenim yaratacaktır.

 Zayıf ve güçlü yönlerinizden bahseden. Zayıf yönlerinizden bahsederken olumlu cümleler ekleyin. Uyumlu, yeniliklere ve öğrenme açık biri olduğunuza vurgu yapabilirsiniz.

Dürüst davranın. Eski işinizden çıkarılma veya ayrılma sebebinizi açıkça paylaşın. Bunu yaparken eski işinizle ilgili olumsuz cümleler kurmaktan kaçının.

5. Maaş beklentinizi şekillendirin.

Konuyu ısrarla maaş hakkındaki beklentinize getirmeye çalışmayın. Bu yanlış anlaşılabilir.

Firma, sektör ve sektördeki meslektaşlarınızın maaşı hakkında araştırma yaptıktan sonra taban ve tavan fiyatı belirleyebilirsiniz. Böylece firmanın size sunduğu fiyatla bunları karşılaştırıp bir değerlendirme yapabilirsiniz.

6. Görüşme sonrası teşekkür edin.

Eğer iş görüşmesinde size sunulan tüm kriterler beklentileriniz uyuyor ve bu işi gerçekten istiyorsanız görüşme sonunda görüşmecinin iletişim bilgilerini alın. Daha sonra, ilk 24 saat içinde teşekkür maili gönderin. Yapılan araştırmalara göre teşekkür maili atan adaylar İnsan kaynakları uzmanlarının aklında kalıyor ve işe kabül için büyük önem taşıyor.

Daha sonra takipte kalın. Sonucu öğrenmek için sabırsız davranmayın. Size verilen süre geçtiyse ikinci bir mail atabilirsiniz. Israrcı ifadelerden kaçının.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz