İphone’larda Yeni Farkedilen Tehlike Alarmı

0
1055

Apple’nin ekosisteminde yer alan İphone, en popüler ürün olarak yerini korumaya devam ediyor. Satış rakamları bakımından da oldukça yüksek fiyatlara sahip olan İphone elbette ki hackerlerin da büyük ilgisini çekmektedir. Geçtiğimiz günlerde Black Hat Asia güvenlik konferansında konuşma yapan güvenlik noktasında araştırmalar yapan Marco Grassi,  İphone markalara uzaktan erişimin sağlanabileceği konusunda bir tez oluşturdu. İphone telefonların bağlandığı Wifi kanalı üzerinden herhangi bir sorguya gerek duyulmaksızın izin alınmadan direkt işletim sistemine müdahale edilebileceğini ifade eden Marco Grassi, yapmış olduğu açıklama üzerine konferansın en ilgi çeken isimlerinden biri oldu.

Güvenlik açığı hangi İphone’lerde etkili

Güvenlik araştırmacısı Marco Grassi ’ye göre güvenlik açığını tehtid eden İphone modelleri İOS 10,2’den eski olan tüm sürümleri etkileyebilmektedir. Tüm bu sürümlerde üzerinde aktif olarak kullanılabilen güvenlik açığı kullanıcılarına büyük tehtid oluşturuyor. Yaptığı açıklamalarda her ne kadar güvenlik kritiği açısından tehtid oluştursa da İOS sürümüne ait hala hatırı sayılır türde cihaz olduğunu belirtti. Bu durumda İphone kullanıcıları eski İOS sürümünü kullanıyorlarsa bir an önce en güncel İOS sürümünü güncellemeleri gerekmektedir.

İOS 10.3’DE FARK EDİLEN KRİTİK HATA

Apple ekosistemine yeni katılan İOS 10.3, yeniliklerin yanı sıra güncellenen güvenlik iyileştirmeleri ile de karşımıza çıkıyor. Yapılan yeni güvenlik düzenlemeleri güvenlik güçlerinin zor durumda kalmasına neden olan bir hatanın düzelmesini sağlamaktadır.

İOS 10.3 sürümü en son sürümünü yayınladı ve bu sürümünde birçok hatanın düzeltilmesini sağladı. Bu hatalardan biri de çok sık karşılaşılan 911 çağrı merkezi numarasının sürekli aranması oldu.

İOS 10.3’de karşılaşılan 911 numarasının sürekli olarak aranması hatası son sürümünde düzeltildi. Wall Street Journal ’ın haberinde açıklanan güvenlik açığı, ilk Arizona’da 18 yaşında bir genç tarafından fark edildi. Meetkumar Hiteshbhai Desai, ekim ayında İphone telefonların sürekli olarak 911 acil çağrı merkezini araması için bir kod yazarak bunu paylaştı. Kod yayınlandıktan hemen sonra 100’den fazla 911 çağrısının alındığı gözlemlendi. Bunun üzerine güvenlik araştırmacıları bu konu üzerinde gerekli araştırmaları yaptılar ve bu durumun twitter üzerine gönderilen bir bağlantıdan meydana geldiğini anladılar. Kullanıcılar bu bağlantıya tıklayarak direkt 911’i arıyorlardı. Bunun üzerine Hiteshbhai Desai tutuklanarak kritik hata düzeltildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz