İPhone Cihazlarda Gereksiz Dosyalar Nasıl Temizlenir?

0
255

İPhone cihazlar her ne kadar kullanışlı ve güvenli olsalar da, depolama konusunda kullanıcılara zaman zaman sıkıntılar yaşatabiliyor. Bunun nedeniyse; cihaz depolama alanının düşük olması, bununla beraber uygulama, kişisel dosyalar ve kullanım verilerinin fazlaca yer kaplıyor oluşudur. Depolama sorunun çözümü ise, yapacağınız düzenli temizlik işlemleridir.

İPhone’da Silinmesi Gereken Gereksiz Dosyalar Neler?

Cihaz depolama alanını artırmak için cihaz dosyalarının temizlenmesi ve önemsiz olanların silinmesi gerekiyor. Düzenli olarak silinmesi gereken dosya türlerinin başındaysa resimler, videolar, belgeler ve diğer indirilen ögeler bulunuyor. Ayrıca uygulamaların da düzenli aralıklar ile temizlenmesi, silinerek yeniden yüklenmesi gerekiyor. Yapacağınız bu işlemler, cihaz depolama alanının artmasını ve dolaylı olarak cihazın hızlanmasını sağlıyor.

Fotoğraf ve Video Dosyalarının Ayıklanması

İPhone cihazlarda depolama alanı açmak için yapılması gerekenlerin başında gereksiz dosyaların silinmesi geliyor. Düzenli aralıklar ile temizleyeceğiniz gereksiz resim ve videolar, cihazda daha fazla alan açılmasını sağlamakla beraber, daha hızlı çalışmasını da sağlıyor. Ayrıca tüm dosyaların düzenli aralıklar ile Icloud üzerine yedeklenmesi, cihaz üzerinde daha fazla alan açılmasını sağlıyor ve dosyalarınızın olası bir sorun karşısında kaybolmasının önüne geçiyor.

İPhone Cihazlarda Gereksiz Dosyalar Nasıl Temizlenir?
İPhone Cihazlarda Gereksiz Dosyalar Nasıl Temizlenir?

Yüksek Boyuta Sahip Uygulamaların Temizlenmesi

Iphone cihazlarda alan sahibi en büyük dosyalar, hiç şüphesiz uygulamalardır. Market üzerinden yükleyeceğiniz uygulamalar, başlangıçta düşük miktarlarda yer kaplıyor olsalar da, zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak veri biriktireceklerdir. Bu da doğal olarak depolama alanının azalmasına ve cihazın yavaşlamasına neden olacaktır.

Bu durumun önüne geçmek için ayarlar üzerinden uygulamalar kısmına gitmeniz ve büyük boyutlu uygulamaları silmeniz gerekir. Sildiğiniz uygulamaları daha sonra market üzerinden tekrar geri yükleyebilir ve çok daha düşük boyutlar ile kullanabilirsiniz.

Ayrıca cihazınızda daha fazla depolama alanı açmak için, çeşitli uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bununla beraber cihazınızı düzenli olarak yeniden başlatmanız da, gereksiz dosyaların silinmesini ve depolama alanının artmasını sağlayacaktır.

Safari Uygulamasının Temizlenmesi

Cihaz üzerinde yer kaplayan büyük boyutlu uygulamalardan birisi de, iOS cihazların tarayıcı uygulaması olan Safari’dir. Safari uygulaması kullanım sürenize ve kullanım miktarınıza bağlı olarak çeşitli verileri biriktirecek, bu da zamanla cihaz depolama alanının azalmasına neden olacaktır. Bu yüzden Safari uygulamasına giderek ayarlar sayfasını takip etmeniz ve “Geçmişi ve verileri sil & geçmişi ve Web sitesi verilerini sil” butonlarına tıklamanız gereklidir. Böylelikle safari verileri sıfırlanacak ve cihaz depolama alanı artacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz