IPhone bildirimlerinin neden bir revizyona ihtiyacı var?

0
454

Herkes akıllı telefon haberlerinden nefret ediyor. Rahatsız edici, dikkat dağıtıcı, can sıkıcı ve giderek daha az değerlidirler. Ortalama akıllı telefonunuzun kilit ekranındaki sinyal-gürültü oranı tamamen bozuluyor. Çözüm, elbette telefonunuzun ayarlarına dalmak ve mümkün olduğu kadar çok uygulama bildirimini kapatmaktır. Ama bu sürekli bir mücadele: Yüklediğiniz her yeni uygulama kilit ekranınıza girmek istiyor ve küçük pop-up kutusunun sadece evet demek için çok kolay. Akıllı telefon devrimine 10 yıl geçti, hâlâ, bize ara vermemize izin vermemiz gereken şeylerle uğraşıyoruz.

Facebook’un Cambridge Analytica skandalıyla ilgili yankı uyandırırken unutmak kolay ama yılın ilk birkaç ayı boyunca teknoloji alanlarındaki en büyük endişe veri gizliliği değil, dikkat. Bildirimler, bu cihazların dikkatimizi çektiği en görünür yoldur. Çoğu zaman, uygulama geliştiricisinin alt çizgisiyle, bildirilmesi gereken gerçek bir gereksinimden çok daha fazla olan nedenlerle.

New York Times , bu yılın başlarında, bu yılın başlarında, Nellie Bowles’ın insanların dikkatini dağıtmaya yönelik güçlerini azaltmak için telefonlarını siyah beyaza çevirme çağrısında bulunduğunu söyleyen Farhad Manjoo’nun “ Apple için zamanı. Daha az bağımlılık yaratan bir telefon oluşturmak için , ”ve John Herrman’ın iPhone’daki bu kırmızı bildirim noktalarının neden tek başına yararsız olduğuna dair analizi . Eski bir Google çalışanı olan Tristan Harris, “Time Well Spent” girişimini teşvik eden bir ay süren bir turneye çıktı. “ İnsanlara Yönelik Teknoloji Merkezi ” adı verilen bir kuruluşun parçası. Bu, tamamen gadget’larla nasıl ilişki kurmamız gerektiğine dair kendi inancımla dolu bir isim.

Tüm bu endişelere katılıyorum, ama kendimi de meraklı bir yerde buldum: Android telefonumdaki bildirimlerden çok rahatsız değilim. Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle, ayarlarımı düzenleme ve ana ekranımı küratörlük yapma işini yaptım, böylece telefonum kontrolümde olduğu gibi biraz daha fazla hissediyor.

İkincisi, ve daha da önemlisi, Android’in iPhone’dan daha uyumlu bildirimler için daha iyi bir araç sağladığını düşünüyorum.

Her iki platformda bildirim ayarları sıkıntısı yoktur. IPhone’daki herhangi bir uygulama için bildirim ayarlarına bakarsanız, altı farklı seçenek vardır. Ana geçiş, onları açar veya kapatır, bu iki. Onları aç ve sonra beş tane daha var. Bu geçişlerin tüm olası farklı izinlerini bir araya getirdiğinizde, iPhone’unuzda bir bildirim görünebilecek (veya görüntülenmeyecek) toplam 50 farklı yolla sonuçlanırsınız.

Bu bir çok seçenek ve ucuz çekim (her zaman alacağım) çok fazla seçenek. Ancak Android bu açıdan daha da kötüsü : Uygulama ayarlarında, bir bildirimin Android’de görünme olasılığının muhasebesinin hesaplanmasının neredeyse imkansız olduğu birçok onay kutusu ve varyasyonu var.

Bu iki platformun üzerinde soru değil (veya değil sadece ) çok fazla seçenek vardır olsun ya da olmasın. Bu seçeneklerin son durumunun iyi olup olmadığı. Bulduğum fark, Android’in iPhone’da mümkün olandan daha fazla “insani” bir şey yapan şeyler yapmanın bir yolu olması.

Bildirim tablonuzda sessizce görünecek ve kilitleme ekranına bir bildirim ayarlayabilirsiniz . Eğer istersen oradalar, ama telefonunu çalmıyorlar ya da baktığın şeyin üzerine bir kutu atmıyorlar.

Android, bildirimlere öncelik vermenin çok daha iyi bir işini yapıyor . Ters kronolojik sıraya göre sıralamak yerine, önem sırasına göre sıralanırlar. Müzik yukarı, sonra mesajlaşma, daha sonra e-posta, sonra tüm kalanını kontrol eder. Buradaki fikir, aslında bildiğiniz gerçek insanlardan gelen şeylerin önce geldiği.

Bildirimler gruplandırılmış . Bu benim için büyük olanı. Bir düzine e-posta ve bir milyon Twitter bildirimi varsa, bildirim kutumda (veya ekranı kilitlediğimde) yalnızca birkaç satırda görünür. Onları kazmak için ya da onları maskelemek için genişletebilirim

Ama belki de en önemlisi, bildirim ayarlarından bildirim ayarlarına doğrudan bir yavaş / yarım kaydırma ile atlayabilir ve daha sonra bir dişli simgesine dokunabilirsiniz. Bu cok büyük. IPhone’da, rahatsız edici bir bildirim geldiğinde, onu reddetmeniz, ardından ayarlara gitmeniz, ardından uygulamayı bulmanız, ardından bildirim ayarlarını değiştirmeniz gerekir.

Birkaç ekstra dokunuştan şikayet etmek için küçük görünüyor, ancak bu musluklar kullanıcı üzerinde oldukça ağır bir bilişsel anahtarlama maliyeti empoze. Android’de, bildirimi gördüğünüzde uygulamanın sonsuza kadar susmasını söyleyebilirsiniz.

Android’de başka seçenekler de var. (Yine, muhtemelen çok fazla olduğunu düşünüyorum.) E-posta ile yaptığınız gibi bildirimleri erteleyebilirsiniz. Uygulama başına bir bazda, uygulamanın göndermek isteyebileceği her bildirim türü için öncelik seviyelerini belirleyebileceğiniz “Bildirim Kanalları” olarak adlandırılan bu karmaşık karmaşık onay kutusu vardır. Ve daha sonra her öncelik seviyesinin ne anlama geldiğini özelleştirin.

Kurulum için gereken çok iş var, ancak bir bildirim geldiğinde bunu doğru yapabilirsiniz. Bence Google bunun üzerinde yinelenmeye devam etmeli ve dürüstçe, her zaman konuştuğu o makine öğrenimini biraz daha uygula. . Ancak tüm farklı yapılandırma seçenekleri baş döndürücü olsa da, Google’ın sorunu daha fazla onay kutusuna sahip olsa bile sorunu çözmeye çalıştığını görmekten memnuniyet duyuyorum.

IPhone olsa da … Apple ve ben bildirimlerle nasıl ilişki kurmamız gerektiğine dair temelde farklı felsefelerimiz var. Bunları yeni bir e-posta türü olarak görüyorum: can sıkıcı, gerekli ve sonuçta süper yararlı. Bildirimleri yönetmek için bir çerçeve istiyorum – tıpkı e-posta yönetimi için bir çerçevem ​​var gibi.

Apple, tüm bunlara girmemem gerektiğine inanıyor. Bildirimler temel olarak dikkat dağıtıcı bir şeydir, bu yüzden Apple’ın çözümünün bizi bu kadar çok dikkat vermeye son vermemize ikna etmek olduğunu düşünüyorum. Kapatın, şamandıralar, “bildirim sıfıra” ulaşma konusunda endişelenmeyin (konuşmak için). Meslektaşım Vlad Savov, “kabarık bildirim bulutlarının sonsuz bir kaydırma listesi” olarak adlandırdı ve bence bu uygun. Bu felsefenin sonucu, bence, Apple’ın bildirimlerle başa çıkmak için kullandığı araçlar künt enstrümanlar. Ama aynı zamanda yanlış bir felsefe olduğunu düşünüyorum. Bazı bildirimler aslında çok önemli, ama o sonsuz bulutlar yığını içinde kaçırmak çok kolay.

Yani evet: bildirimlerinizden rahatsız olun. Onları gönderen uygulama geliştiricileri ile rahatsız olun. Fakat çoğunlukla, bu platformların bunlarla başa çıkmak için kullandığı araçları kullanın ve bu aletlerin onları tamamen öldürmeden aşağı kesecek kadar keskin olmasını talep edin.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz