iPhone 12 Telefonlarda Kullanılabilen İlk Jailbreak Yayınlandı

0
220

Apple telefon ve akıllı cihazlarında kullanılan iOS, iPadOS ve TvOS işletim sistemlerinde bazı kısıtlamalar bulunur. Güvenlik amacıyla konulan bu kısıtlamalar nedeniyle Apple cihazlara dışarıdan program yüklenmesi pek mümkün değildir. Jailbreak da bu kısıtlamaları kaldırmak amacıyla yapılan erişim işlemlerine verilen addır. Kelime Türkçeye “hapisten kaçma, zincirleri kırma” olarak çevrilebilir.

Tersine mühendislik sayılabilecek jailbreaklerin IOS sistemleri için uygulanması oldukça zordur. Özellikle Apple’ın son güvenlik önlemlerinden sonra jailbreak toplulukları denemelerinde başarısız olmuş ve dağılma derecesine gelmişti.

Jailbreak Unc0ver 6.0

Nihayet iOS 14 içinde bulunan cicuta_verosa açığı kullanılarak bir jailbreak yapıldı ve kullanıma sunuldu. Unc0ver ekibi tarafından hazırlanan yazılım Iphone kullanıcılarını mutlu etti. Unc0ver 6.0 adı verilen yazılım IPhone 6s’ten itibaren birçok modelde kullanılabilir. IOS 14.4 güncellemesini yükleyenlerin Unc0ver 6.0 kullanması tavsiye edilmiyor. Böylece IPhone 12’da kullanılabilen ilk jailbreak hazırlanmış oldu. Şimdilik bazı kullanım problemleri yaşansa da iyileştirmeler sürecektir. Jailbreak grupları başka açıklar bulmak için de çalışıyor. Apple ise bu programların cihazların güvenliğini ve stabilizasyonu bozacağı görüşünde.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz