Intel’in 50 Yıl Önceki Gizemli Teknolojisi

0
214

Akıllı telefon ve bilgisayarların gelişim sürecine çoğumuz şahit olduk. Çift çekirdekli ya da daha yüksek sayıda işlemcisi olan telefonların kıymetli olduğunu biliyoruz. İlk çift çekirdekli ürünler 2005 Yılında piyasaya çıkmış ve çok ilgi görmüştü. Yani günümüzdeki çok çekirdekli telefonların tarihi ancak 15-20 yıllık bir geçmişe dayanıyor.

Ancak yapılan bir araştırma gösteriyor ki Intel, 1970’li yıllarda çift çekirdekli işlemcilerinin tanıtımını yapmış. O dönemde tanıtılan çift çekirdekli işlemcinin niteliği hakkında fazla bir bilgi yok. Ancak bundan elli yıl önce günümüz teknolojisinin ilk temsilcisinin tanıtılmış olması ilginç ve gizemli bir bilgi.

Intel'in 50 Yıl Önceki Gizemli Teknolojisi
Intel’in 50 Yıl Önceki Gizemli Teknolojisi

İlk Çift Çekirdekli İşlemcinin Adı 8271

Intel’in ilk çift çekirdekli işlemcisinin adı 8271 olarak geçiyor. Bu yüksek performanslı disket kontrol işlemcisinin sınırlı sayıdaki makine için özel olarak geliştirildiği düşünülüyor. Aynı zamanda 8271’e benzeyen başka bir işlemcinin de tasarlandığı ama üretime geçilmediği de biliniyor.

Çift çekirdekli işlemcinin neden o zaman ilgi çekmediği ve geliştirilmediği sorusunun cevabı bilgisayar teknolojisinin o dönemde çok yeni olmasında gizli. Henüz gelişmemiş olan bilgisayarlar için çekirdek sayısından daha çok işlemci hızlarının artırılması üzerinde duruluyordu. Bilgisayar üreticileri işlemci sayısını arttırarak işi daha karmaşık hale getirmek yerine hızı artırmak için çalıştı.

Günümüz Bilgisayarları İlk Atalarının 1350 Katı Transistör Taşıyor

Yaklaşık elli yaşında olan ilk çift çekirdekli işlemcinin üzerinde sadece 22 bin transistör bulunuyordu. Günümüz teknolojisinde üretilen bilgisayarlarda bu sayı 29 milyon civarındadır. Yani yeni nesil bilgisayarlarda transistor sayısı ilk atalarının 1350 katına katına çıkmıştır. Transistör sayısına bakıldığında 8271 işlemcinin oldukça büyük bir makine olması gerekiyor.

50 Yaşında Çift Çekirdekli İşlemci

Çift çekirdekli işlemcilerin genel olarak bilinen tarihi ancak 2015 Yılına dayanıyor. Ancak aslında başka bütünleyici sistemler geçmiş yıllarda kullanılmıştır. Bu sistemlerin birçoğunda iki işlemci birlikte kullanılmıyordu ama bir işlemci ile başka bir donanımın birlikteliği söz konusuydu. Ne olursa olsun çift çekirdekli sistemlerin 1950’li yıllarda üretilmiş olması ve o zamanın şartlarında bu önemli ürünün dikkat çekmemesi ve unutulması ilginç bir bilgi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz