Instagram’da Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

0
776

Instagram’ın kullanıcı odaklı yeniliklerinden yorumları engelleme özelliği yeni bir güncelleme olmasa da sürekli geliştirilmekte ve nasıl yapıldığı birçok insan tarafından merak edilmektedir. Bu konumuzda da instagram’da yorum kapatma nasıl yapılır ya da instagram yorumları nasıl engellenir gibi konulara değineceğiz.

En popüler sosyal medya platformlarından instagram, kullanıcılarına istenmeyen yorumları engelleme, gönderiyi yoruma kapatma ve yorum filtreleme gibi imkanlar sağlamaktadır. Aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak spam olarak tabir ettiğimiz rahatsız edici yorumlardan kurtulabileceksiniz.

Spam Yorum Nedir?

Kısaca; çeşitli sosyal medya uygulamalarından yapılan paylaşımların yorum bölümlerine elle ya da çeşitli otomasyon yöntemleriyle yapılan rahatsız edici yorumlara denir. Spam yorumlar genellikle reklam ya da takipçi edinmek amaçlı yapılmaktadır.

Instagram’da Gönderiyi Yoruma Kapatma

Rahatsız edici reklam yorumlar ya da diğer bir deyişle spam yorumlar, özellikle takipçisi çok olan kullanıcıları, yorumların takip etmesi zor olacağından daha çok rahatsız etmektedir. Gönderilecek bir gönderiyi yoruma kapatabileceğiniz gibi tüm gönderileri de yoruma kapatabilirsiniz.

1. Yeni Gönderiyi Yoruma Kapatmak

Gönderiyi paylaşmadan önceki ayarlar yapılırken, altta bulunan “GELİŞMİŞ AYARLAR”a dokunun. Gelen sayfada “YORUM YAPMAYI KAPAT” seçeneğini sağa kaydırarak işlemi tamamlayın. Bu gönderiyi paylaştığınız zaman yorum bölümü kapalı bir şekilde yayınlanacaktır.

2. Paylaşılmış Bir Gönderiyi Yoruma Kapatmak

Daha önceden paylaştığınız instagram gönderisinin yorumlarını kapatmak için ilgili paylaşıma gelerek sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. (…) Açılan sayfada “YORUM YAPMAYI KAPAT” seçeneğine dokunun ve işlemi tamamlayın.

3. Instagram’da Tüm Yorumları Kapatmak

Bu yöntem sayesinde paylaşacağınız tüm gönderilerin yorumlarını kapatabilir, yorumları tek tek inceleme sorumluluğundan kurtulabilirsiniz. Profildeki ayarlar kısmından tüm yorumları kapatabilir ya da sizin belirleyeceğiniz kişilere yorumları kapatabilirsiniz.

4. Instagram Gönderisini Yorum Açmak

Yukarıda bahsettiğimiz 1. ve 2. yöntemde mantık aynıdır. O şekilde kapatılan instagram yorumlarını açmak için aynı yöntemi izleyeceksiniz. Yani “YORUM YAPMAYI AÇ” seçeneğiyle işlem tamamlanacaktır.

5. Instagram’da Yorum Engelleme Nasıl Yapılır?

Yorum yapmasını istemediğiniz kişileri engelleyebileceğiniz gibi onları engellemeden, sadece yorum yapmalarını engellemeniz de mümkündür.

Instagram profilinize giriş yaparak sağ üstten seçeneklere girin. Daha sonra “YORUMLAR” ve “YORUM KONTROLLERİ” seçeneklerini izleyin. Karşınıza gelecek “ŞU KİŞİDEN YORUMLARA İZİN VER” ve “ŞU KİŞİNİN YORUMLARINI ENGELLE” seçeneklerini istediğiniz gibi kullanıp instagram’da yorumları engelleyebilirsiniz. İlgili alanlara kişilerin kullanıcı adlarını ya da isimlerini girebilirsiniz.

6. Instagram Yorumlarını Filtrelemek

Gönderinizin altına gelecek yorumları içeriğine göre engellemeniz de mümkündür. Otomatik filtre ya da sizin belirleyeceğiniz filtreler sayesinde, içerisinde gt, takibe takip, anında takip gibi ibareler bulunan yorumları ya da spam, reklam ve instagramda küfürlü yorumları engelleyebilirsiniz.

Profilinizin ayarlar bölümünde bulunan yorumlar seçeneğine dokunulur. “Özel Anahtar Sözcükler” kısmına gözükmesini istemediğiniz ibareleri aralarına virgül koyarak girip, “UYGUNSUZ YORUMLARI GİZLE” butonu sağa kaydırılır. İşlemi tamamladığınızda uygunsuz sözcük içeren yorumların gelmesini engellemiş olacaksınız.

Bu yöntemi otomatik filtreleme olarak kullanabilir ya da manuel olarak kelimeler ekleyerek uygulayabilirsiniz. Instagram otomatik filtre, sözcük girmeden uygulamanın belirlediği kelimeleri gizleyecek, manuel olan ise sizin belirleyeceğiniz ve rahatsız olacağınızı düşündüğünüz kelimeleri engelleyecektir.

Instagram’da Filtre Sözcük Örnekleri

Bu alana küfürlü ve argo kelimeleri yazacağınız gibi internet siteleri için “.com” “.net” vs ibareler de ekleyebilirsiniz. “Gt, takip, follow” gibi kelimeleri de eklemenizde fayda var. Bu kelimeler üzerine düşünülüp, ilgi alanınıza göre gelebilecek uygusuz kelimeler belirlenerek geliştirilebilir.

Uygulamadan Kapatılamama Durumu

Anlattığımız yöntemler instagram uygulaması üzerinden yapılamazsa tarayıcıdan oturum açarak denemenizi öneriyoruz. Bu hatırlatma tüm yöntemler için geçerlidir.

Bu içerik hazırlanırken bile instagram kendini geliştirmektedir. Dolayısıyla yeni yöntemler gelmektedir. Yukarıdaki yöntemlerden size en uygun olanı seçebilir ya da benzer yolları izleyerek instagram yorumlarını engelleyebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz