Instagram’da Ürün Satışı Nasıl yapılır?

0
648

En çok kullanılan görsel paylaşım platformu instagram, son yıllarda açılan butik hesaplarla ciddi bir ticaret ortamı yaratmıştır. Instagram üzerinden satış yapmak için belirleyeceğiniz bütçe ve stratejilerle ürün satarak kazanç sağlayabilirsiniz. Instagram’da ürün satışı nasıl yapılır başlıklı bu konumuzda birçok soruya cevap bulabileceksiniz.

Ne işle uğraşıyorsanız uğraşın internette var olmaz ve teknolojiden yararlanmazsanız yok olmaya biraz daha yakın olursunuz. Ürün satışı yapan bir dükkanınız varsa, internet siteniz, aracı internet siteleri ya da sosyal medyanın gücüyle satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bunun yanında dükkanınız olsun ya da olmasın sosyal medya üzerinden satış yaparak para kazanmak için en güçlü sosyal medya platformu instagram’dır. Özellikle bütçeniz kısıtlıysa ve en düşük maliyetle ürün satışı yapmak istiyorsanız instagramdan ürün satışı yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Instagramda Ürün Satışına Başlarken Neler Yapılmalı?

Öncelikle satış sektörünüzü ve ürününüzü belirlemeli, rakip analizi ve gerekli planlamaları yapmalısınız. Alacağınız ürünlerin yerini, kar marjını iyi belirlemeli, satışa başladıktan sonra maliyetlerinizi düşürmek adına müşteri memnuniyetine odaklanmalı ve iadeleri minimum’a indirmelisiniz.

1. Ürün ve Hedef Kitle Belirleme

Instagram üzerinden ne satabilirim diye düşünenlere ilk önerimiz; bildiğiniz ve uğraşırken sıkılmayacağınız bir ürünle başlanılmasıdır. Örneğin bir terziyseniz, kıyafet satışına girmeyi düşünebilirsiniz. Satacağınız ürünlerin kalitesini daha iyi anlayabilir, gelen siparişteki ölçülere uygun hale getirip satmanız canınızı sıkacak iadeleri ciddi ölçüde azaltacaktır.

“Kıyafet satışı” derken de pazarını daraltıp örneğin “erkek takım elbise satışı” olarak düşünebilirsiniz. Bunun sonucunda hedef kitleniz “belli yaş aralığında erkekler” olacaktır. “Fit bir erkek takım elbise” için de yaş aralığı daha da daralacaktır. Konumlandırmanızı iyi yapmalı, sıkılmayacağınız ürünlerle uğraşmalısınız.

2. Instagramda Hesap Açma Satış Arttırma

Belirlediğiniz ürün ve hedef kitleye göre jenerik bir isimle hesap açmaya hazırsınız. Açacağınız hesapta görselleri hazırlarken, maliyeti en düşükten en yükseğe; “ürünleri mankenlere giydirmemek”, “cansız mankenlere giydirmek” ve “canlı mankenlere giydirmek” arasında ciddi farklar oluşacaktır. Bunu zamanla deneyimleyebilirsiniz.

Açtığınız hesabın profil kısmında ödeme yöntemleri ve iletişim bilgileri eklemek yine önemli bir adımdır. Ödeme yöntemlerine kapıda ödeme seçeneği ve yerel bir telefon numarasının müşterilere güven sağlayacağı bir gerçektir. Ürün kategorinize göre şeffaf kargo yapmak da fark yaratacaktır.

Yine ülkemizdeki kredi kartı kullanımlarını göz önünde bulundurursak kredi kartıyla ödeme seçeneği size satışlarda kolaylık sağlayacaktır. Instagramdan kredi kartıyla satış yapmak için aracı şirketler bulunmaktadır. Araştırarak size en güvenli gelen en düşük komisyonlu olan bir şirketle çalışabilirsiniz.

En basit para kazanma stratejisi “para alırken kazanılır” cümlesinden yola çıkarak, alacağınız ürünleri doğru yerlerden en düşük fiyata almanız kazancınızı arttıracaktır. Bunun yanında satışlarınız arttıkça bir kargo firmasıyla anlaşarak kargo maliyetinizi de düşürerek “kargo bizden” ibaresi eklemek satışlarınızı arttıracaktır.

3. Instagramda Rakip Analizi Yapmak

Satışa başlamadan önce mutlaka rakiplerinizi incelemelisiniz. Yapılan yanlışları belirlemeli, üzerine bir şeyler katmalı ve doğruları örnek almalısınız. Instagramda rakip analizi yapmak için arama bölümüne ilgili anahtar kelimeleri yazıp aratabilir ya da google’de ilgili “anahtar kelimeler + instagram.com” yazıp aratıp rakiplerinizi analiz edebilirsiniz.

4. Instagramda Etkileşimi Arttırmak

Instagramda satışların artması için paylaşımlarınıza gelen etkileşimler çok önemlidir. Yapacağınız paylaşımlarda görsellere özen göstermeli, takipçilerinizle küçük oyunlar oynamalısınız.

Her seferinde ürün fotoğrafı atmak yerine arada özel günleri hatırlamalı, takipçilerinize sorular yöneltmelisiniz. Takipçilerin fikirlerini yazması ya da gönderinizi beğenmesi, takipçinizin kitlesi tarafından da görünecek ve potansiyel takipçileriniz artacaktır.

Tabi ki paylaşımlarınızın sıklığını iyi belirlemeli ve sizin için en uygun paylaşım saatini analiz ederek o saatlerde paylaşmalısınız. Örneğin “öğlen iş arasında” ya da “akşam 8-9 gibi” paylaşmak etkileşimi olumlu etkileyecektir. Bu sektörünüze ve ürününüze göre değişkenlik gösterebilir.

Bunun yanında, özenerek hazırlayacağınız içeriklere konuyla ilgili ya da instagramda satış arttıran popüler etiketler eklemek yine geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Profilinizi gizlemek, ürünleri görmeleri için takipçiniz olmaya zorlayacaktır ama bunun faydalı olup olmayacağını deneyip görmenizi tavsiye ediyoruz. Profilinizin açık olması etiketlerinize olan etkileşimi arttırabilir, kapalı olması ürünleri görmek için beğenmelerini sağlayabilir.

5. Instagramda Reklam Verme

Bir dükkan açmaktan daha az maliyetli olan instagramdan ürün satışı yapmada kuşkusuz en çok bütçe ayıracağınız bir diğer nokta da reklam vermenizdir ki reklam vermenizi kesinlikle öneriyoruz.

2 şekilde reklam verebilirsiniz;

– Takipçisi çok olan ve sizin ürünlere uygun kitlesi olan hesaplara özel mesajla ulaşarak, birlikte bir fiyat belirleyerek reklam verebilirisiniz. Eğer instagram hesabınızın yanında bir de websiteniz ya da aracı şirketlerde profiliniz varsa, hikaye reklamlarıyla ürünlerinizin bağlantılarıyla reklam verebilirisiniz. Bu sayede ilgili bağlantılardaki satışlarınızı da destekleyebilirsiniz.

Instagram’dan sponsorlu içerik üreterek hedef kitlenizi ve çeşitli parametreleri girerek reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Satacağınız ürün sadece “erkeklere” ya da “kadınlara” hitap ediyor olabilir, “yaş aralığına” göre değişiklik gösterebilir. Hatta “bölgesel” olarak daraltma da gerektirebilir. Konumlandırmanıza ve ürün türüne göre bu parametreleri girerek instagramda düşük maliyetle geniş kitlelere reklam verebilirsiniz.

6. Etkili İletişim ve Müşteri Memnuniyeti

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir yerel telefon edinmek olumlu bir intibah bırakacağı gibi whatsapp gibi teknolojik imkanlar da iletişiminizi arttıracaktır. Gelen taleplere hızlı yanıtlar vererek müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.

Gönderilen sipariş sonrası müşterilerinizden gelen olumlu geri bildirimleri hesabınızda paylaşmak güzel sonuçlar doğurabilir. Müşterinizden izin alarak ve iletişim bilgilerini sansürleyerek hesabınızdan paylaşabilirsiniz.

7. Yasal Ürünler ve Hukuki Boyutu

Satışlarınızı yaparken dikkat edeceğiniz diğer bir husus da vergilendirmedir. Satışı nereden yaparsanız yapın sonucunda bir kazanç elde edilen her şeyde devlete karşı vergi yükümlülüğünüz bulunmaktadır.

Vergi mükellefi olmak için bir şirket açıp, her şeyi şeffaf yaparak vergilerinizi öderseniz ilerde başınız ağrımayacaktır. Gelen siparişlerinizi faturalandırarak satışları gerçekleştirmek, müşterilerinizin memnuniyetini ve güvenini arttıracaktır.

Yine aynı şekilde satacağınız ürünler hukuka uygun yasal ürünler olmalıdır. Aksi halde ilerleyen günlerde başınız derde girebilir.

8. Instagram’da Takipçi Arttırma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, reklamlarla ve etkileşimle yapabileceğiniz organik arttırmaların yanında bir de organik olmayan arttırma şekli vardır. Bu biraz aldatmaca olacağından pek önermiyoruz. Yalnız yeni açılmış bir hesaptan satın almak yerine 100.000 takipçili bir hesap daha güvenli gözükmektedir. Bunun için araştırma yapara güveninizi kazanan çeşitli platformlardan instagram takipçisi satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak takibe takip ile takipçi kasmak ilk etapta başarılı olsa da amatör gösterecektir. Arada abartmadan takipçi arttırmak için bu yöntemi de kullanabilirsiniz.

9. Sonuç olarak;

Ne satacağınıza karar verip başarılı rakiplerinizi incelediyseniz, bir instagram profili açıp satışa başlayabilirsiniz. Hesabınızda bulunan logo ve hesap isminizin jenerik ve akılda kalıcı olması daha çok dikkat çekecektir. Instagram satışlarınızda kredi kartıyla ödeme almak için profesyonel aracılar kullanabilirsiniz.

Instagram satışları yorumlar ve özel mesajlarla da olacağından telefon beklemek yerine bu kısımları da sık sık kontrol edip, gerekli dönüşleri sağlamalısınız. Unutmayın, “bir kez kazanılmış bir müşteri, aynı müşteriye bir sonraki satışlarda reklam maliyetsiz” bir işlem olacaktır.

Instagramda ürün satışı nasıl yapılır, “nasıl arttırılır”, “nelerle desteklenir” ve “nelere dikkat etmeniz gerekmektedir” gibi sorulara cevap bulacağınız konumuzun sonuna geldik. Dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık umarız faydalı olmuştur. İyi, çalışmalar, iyi satışlar diliyoruz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz