Instagram’da Kişi Önerileri Nasıl Kapatılır?

0
6469

Son yılların en popüler görsel paylaşım platformu instagram’da kişi önerileri nasıl kapatılır ve tanıyor olabileceğiniz kişileri gizleme işlemi nasıl yapılır gibi sorulara cevap bulacağınız bu konumuzda size birkaç püf noktasından bahsedeceğiz.

Kişiler, birilerini takip ettiğinde, ortak arkadaşlar ya da tanıyor olunabilecek diğer kişiler için “şunları da takip edebilirsiniz” şeklinde benzer profil önerileri almaktadır. Bu kişi önerileri özelliğini durdurmak için aşağıdaki işlemi uygulayabilirsiniz.

Instagram Kişi Önerilerini Kapatma

Bilgisayarda veya telefonunuzda Google Chrome gibi bir tarayıcıdan instagram.com’a girip oturumunuzu açın.

Sağ üstte yer alan profil simgesine tıklayın ve profili düzenlemeyi seçin.

“Benzer Hesap Önerileri” yanına tıklayın ve göndere tıklayın.

İşlem tamamlanmış olacaktır.

Önemli hatırlatma; kendi profilinizde önerileri durdurduğunuzda başkalarının profillerinde de öneri olarak görünmeyeceksiniz.

– Diğer Yöntem: Bu işlem için direkt olarak https://www.instagram.com/accounts/edit/ bağlantısına tıklayın, giriş yaparak, “Benzer Hesap Önerileri” yazan yerdeki tik’i kaldırarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu sayesinde hesabınız diğer insanlara öneri olarak gözükmeyecektir.

Rehberden ve Diğer Uygulamalardan Takip Önerileri

Bunun yanında rehberinizi ya da diğer sosyal medya hesaplarınızı instagram’ınıza bağladıysanız, oradaki arkadaş listenizde bulunan kişiler intagram’da takip edebileceğiniz kişiler olarak gözükecektir. Bunu kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayın.

Instagramda Rehberdeki Kişi Önerilerini Kapatma

– Instagram’da Facebook ve Rehber Kişi Önerilerini Kapatma işlemi için instagram profilinizde oturum açarak ayarlardan “Kişiler” bölümüne girin.

“Kişileri Bul / Keşfet” bölümüne girin.

Rehberinizden yapılan kişi önerileri için rehberinizle bağlantıyı kesmeniz gerekiyor. “Rehbere Bağlanıldı” kısmına tıklayın ve bağlantıyı kesin. Bu sayede artık instagram rehberinizdeki kişilerin instagram hesaplarına ulaşamayacak ve yapılan kişi önerileri duracaktır.

Instagramda Facebook Kişi Önerilerini Kapatma

Bu işlem de rehber bağlantısını kesmekle aynıdır. Facebook sekmesine giriş yaparak daha önceden yapılmış olan facebook bağlama işlemini iptal edebilirsiniz. Bu sayede facebook’taki arkadaşlarınız size öneri olarak sunulmayacaktır.

Instagram Kişi Önerilerini Elle Silme

Instagramda kişi önerilerini kapama adına birkaç yöntemden bahsettik ama bunları uygulamadan tek tek ilgili önerileri silebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz. (Kullandığınız işletim sistemine göre ufak bir değişiklik vardır, ayrı ayrı anlattık.)

Iphone’de Instagram Kişi Önerilerini Silme;

Öncelikle instagramınıza giriş yapın,

Bildirimlerin gözüktüğü kalp simgesine tıklayın,

Bu kısımda takip ve sen şeklinde iki sekme vardır, sen bölümüne dokunun,

Aşağıya doğru indiğiniz zaman kişi önerilerinin bulunduğu listeyle karşılaşacaksınız.

Listelenen kişilerin yanında “Takip Et” ve “Çarpı İşareti” bulunmaktadır.

Takip et seçeneği tahmin ettiğiniz üzere kişiyi takip almanızı sağlayacak, kişi önerisini silmek için ise çarpı’ya tıklamanız gerekmektedir.

Çarpı işaretine tıklanan öneriler silinip bir daha karşınıza çıkmayacaktır.

Android’de Android Kişi Önerilerini Silme;

Yukarıda anlattığımız işlemin aynısı uygulanmaktadır. Tek farkı “çarpı işareti” yerine “üç nokta” olmasıdır.

Üç noktaya dokununca “Kullanıcıyı Yok Say” yazısı çıkacaktır. Yok say dediğinizde kişi listenizden kaldırılmış olur ve bir daha öneri olarak karşınıza çıkmaz.

Instagram’da Aramalardan Kaynaklı Kişi Önerisi

Instagram kişi önerileri kaldırma işlemini sonlandırmadan önce birçok kişinin bilmediği bir husustan bahsedeceğiz. Instagramda yaptığınız aramaların takip önerilerinize etki ettiğini biliyor muydunuz? Sadece kişiler değil, etiket ya da arama yaptığınız kelimelerle ilişkili kişiler de ilgileneceğinizi düşünerek size öneri olarak sunulmaktadır.

Bu öneri şekli her aramanızda ilgili kelimelere göre tekrar şekillenir, her seferinde aşağıdaki işlemi uygulamanız gerekmektedir. Instagram aramalarda öneriler kaldırma işlemi için aşağıdaki yönergeleri uygulayın.

Arama bölümüne girin,

Daha önce yaptığınız aramalar gözükecektir. Telefonunuzun işletim sistemine göre aramaların yanında veya üstüne çarpı işareti ya da üç nokta bulunacaktır. (İkisi de bulunmuyorsa aramanın üzerine basılı tutun.)

Bu işlemi uyguladığınızda arama, kayıtlarda silinir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu işlemi önerilerden rahatsız oldukça tekrar tekrar uygulamanız gerekmektedir. Çünkü her yapılan aramada önerileriniz tekrar ortaya çıkacaktır.

Instagram’da kişi önerilerini kaldırma ve silme hakkındaki konumuzun sonuna geldik, faydalı olacağınız umuyoruz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz