Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

0
677

Instagram, Aralık 2018’de yakın arkadaşlar özelliğini kullanıcıların hizmetine sundu. Bununla birlikte instagram yakın arkadaşlar özelliği nasıl kullanılır diye merak eden kullanıcılar bilgi sahibi olmak için araştırmalara koyuldu. Biz de bu konuda yaptığımız araştırmalarla merak ettiğiniz özellikleri tek konu altında topladık. Instagram yakın arkadaşlar listesi oluşturma ve bu konuda merak ettiğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

Son yılların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından instagram, kullanıcıların olası isteklerini dikkate alarak kendini geliştirmeye devam etmektedir. Gelen son güncellemelerden biri olan yakın arkadaş güncellemesi ilgili merak ettikleriniz aşağıdadır.

 Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?

Paylaştığınız hikayelerinizi kendi takipçilerinize özel paylaşsanız bile tüm takipçilerim görmesin, benim belirleyeceğim kişiler görsün şeklinde istekleriniz varsa, bunu instagram düşündü ve yakın arkadaş özelliği getirdi. Bu sayede hikayeleriniz sizin belirleyeceğiniz belli bir kitleye gözükecek.

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nasıl Kullanılır?

Öncelikle instagramda yakın arkadaş listesi oluşturmanız gerekmektedir. Bunu 1. Maddede anlattık. Sonraki aşama ise 2. Maddede anlattığımız yakın arkadaşlara özel paylaşımın nasıl yapılacağıdır.

1. Yakın Arkadaş Listesi Oluşturma

Instagramınızı açın ve profilinize girin. Sağ üst kısımda bulunan üç çizgi’ye dokunun.

Açılan pencerede YAKIN ARKADAŞLAR/Close friends’e dokunun ve listeye eklemek istediğiniz arkadaşlarınızın kullanıcı adı ya da isimlerini aratarak listeye ekleyebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızın isminin yanındaki EKLE’ye tıklayıp da ekleyebilirsiniz.

İşlemi tamamladıktan sonra BİTTİ’ye dokunarak oluşturmuş olursunuz.

2. Instagram Yakın Arkadaşlara Özel Paylaşım Nasıl Yapılır?

Bu aşamamızda ise yakın arkadaşlar özelliği ile hikaye atmayı anlatacağız.

Tıpkı hikaye paylaşır gibi sol üstten kamera simgesine dokunulur.

Hikayeniz paylaşmaya hazırsa sol alttaki yakın arkadaşlar (yeşil yuvarlak içindeki beyaz yıldız) butonuna dokunun ve paylaşımınızı gerçekleştirin.

Yakın Arkadaş Listesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oluşturduğunuz listedeki kişileri istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Eklediğiniz ya da çıkardığınız kişilere bildirim gitmemektedir.

Yakın arkadaşlara özel paylaştığınız gönderiler yeşil renkte bir yuvarlak pencereyle gözükecektir.

Yakın Arkadaş Özelliği Kullanma Fikirleri

Ailenizden ya da belli bir kısımdan saklamak istediğiniz ama paylaşmadan da duramayacağınız bir hikayeyi paylaşmak için bir liste oluşturabilirsiniz.

İşinizle ilgili ama diğer insanları sıkacak hikayeleriniz için bir liste oluşturabilirsiniz.

Normal yaşantınızı işinizle ya da başka bir çevrenizle paylaşmak istemiyorsanız kullanabilirsiniz.

Kimin Yakın Arkadaş Listesindeyim?

Instagramda birinin yakın arkadaş listesinde olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız bunun çözümü aslında çok basit. Hikayelerin paylaşıldığı alanda paylaşılmış bir hikayenin çevresinde yeşil çember varsa bu kişi sizi yakın arkadaşlar çevresine eklemiştir. (Kırmızılı renklerde olan çemberler sizi eklemediği anlamına gelmez, belki de o kişi hiç yakın arkadaş listesi oluşturmamıştır.)

Birini Yakın Arkadaşlar Listesine Eklemediğim Fark Edilir mi?

Bu liste kişiye özeldir ve ekleme ve çıkarmalarda da bildirim gitmediği için başka hiç kimse öğrenemez, göremez. Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz yöntem sadece kendinizle ilgili bilgi vermektedir.

Yakın Arkadaşlar Özelliği Görünmüyor?

Yakın arkadaşlar listesi görünmüyorsa yapmanızı tavsiye edeceğimiz birkaç yöntem var.

Instagramın son sürüm olup olmadığını kontrol edin. Güncel değilse güncelleyin ya da kaldırıp baştan yükleyin.

Instagramın önceden kalma önbelleklerini temizleyin.

Sonuç bulamadıysanız help@instagram.com adresinden mail atarak instagramla iletişime geçebilirsiniz.

Instagramın kullanıcı memnuniyeti ve birçok şeyi tek uygulama üzerinden yapılabilme imkanı sağlamaya çalışmasıyla birlikte birçok güncelleme gelmektedir. Bunların en güncellerinden biri Yakın Arkadaş Listesi özelliğidir. Bunu ayrıntıları ve olası sorularınıza cevaplarla anlatmaya çalıştık.

Paylaşımların aileler ve görülmesinin istenmediği çevreler tarafından görülmesini istemeyen kullanıcılar kendilerine 2’şer 3’er tane hesap oluşturmakta, paylaşımlarını oralardan yapmaktaydılar. Gelen özellik sayesinde fake olarak tabir ettiğimiz sahte profillerin zamanla biraz daha azalacağını umuyoruz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz