Instagram Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

0
1292

Satışlarınızı arttırmak ya da isminizi duyurmak gibi belirlediğiniz bir amaç doğrultusunda internetten reklam vermenin bir yolu da instagram sponsorlu gönderilerdir. Bu içeriğimizde instagram sponsorlu reklam nasıl verilir, işe yarıyor mu ve ücretleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kendi kullanımlarımızdan yola çıkarak, gün içerisinde ne kadar sıklıkla instagrama giriş yaptığımızı bir düşünelim. Gün içinde vakit buldukça, sık sık giriş yapıp kimin ne yaptığını ve nerede olduğunu takip ediyoruz. Bu yüzden instagramdan reklam vermek işe yarıyor mu düşüncesini, ilgi alanlarımıza göre reklamlarla karşılaşıyorsak “olumlu olarak dönüş sağlanacaktır” şeklinde cevaplandırabiliriz. Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından olan instagram üzerinden, belirlediğiniz bir kitleye, yine sizin belirlediğiniz bir bütçe ile ulaşmanız bu yüzden mümkündür. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve gerekli bütçenin sağlanmasıyla amacınıza ulaşabilirsiniz. Instagram reklamları oluşturmak için içeriğimizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Instagramın sürekli kendini geliştirmesiyle, anlatılan sponsorlu reklam verme içerikleri güncelliklerini yitirmektedir. Bizim anlatacağımız konular da elbet bir gün güncelliğini yitirecek fakat ana hatlarıyla, sürekli güncel kalacak fikirler vermeye çalışacağız. Konu içerisinde birçok soruya cevap bulabileceğinizden bütün olarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

Instagram Sponsorlu Reklam Çeşitleri

Instagram’dan gönderi olarak reklam vereceğiniz gibi hikaye ve video reklamları da verebilirsiniz. Bunlardan kısa kısa bahsedelim.

Instagram Hikaye Reklamı Nasıl Verilir?

Instagramın paylaştığı 2019 verilerine göre, her gün 500 milyon hesap story’leri kullanıyor. Reklam verenler de kendi amaçları doğrultusunda instagram hikayeleriyle başarı elde ediyor. Bunların istatistiki verileri ise şöyle; reklam verenlerin %96’sı önümüzdeki 6 ayda da reklam vermek istiyor. Tüm bunları toparlayacak olursak hikaye reklamlarını mutlaka denemeniz gerekmektedir.

Bu yöntemle oluşturulan reklamlar, kullanıcıların hikayeler bölümünde, diğer kişilerin hikayelerini izlerken belli periyodlarla yayınlanmaktadır. Reklamı izleyen kullanıcılar eğer bir web sitesine yönlendirme varsa tıkladığı anda web sitenize yönelecektir. Ondan sonrası web sayfanızın kullanılabilirliğine ve ekibinizin müşteri ilişkilerine bağlıdır. Her şey yolunda giderse satışlarınız mutlaka artacaktır.

Daha detaylı incelemek ve reklam vermek için bağlantıya tıklayın. Bu bağlantı instagram’ın resmi sitesine aittir ve reklam oluşturma aşamalarında size rehber olarak anlaşılır bir şekilde anlatmaktadır. >> https://business.instagram.com/a/stories

 Instagram Fotoğraf Reklamı Nasıl Verilir?

Bu yöntem ise duvarınızda gezerken sıklıkla gördüğünüz klasik sponsorlu gönderi reklamıdır. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ilgili alanları doldurup ödemeyi yaparak instagram reklamınızı oluşturabilirsiniz. Bu bağlantıda facebook adresi gözükse de ikisi de aynı firma olduğu için reklamlar facebook sitesi üzerinden oluşturulmakta, yayınlamadan önce istediğiniz platformu seçebilme imkanı sunmaktadır. Reklam oluşturma işlemi adım adım anlatılmaktadır. İlgili alana geldiğinizde instagramı seçmelisiniz.

Tek dikkat etmeniz gereken husus sayfanızın ya da profilinizin bir işletme sayfası olmasıdır. Gerekli işlemi yaptıktan sonra aşağıdaki bağlantıdan bir reklam oluşturup belli bir bütçe belirleyerek reklamınızı yayınlayın.

Instagram Sponsorlu Gönderi Oluşturma Bağlantısı: https://www.facebook.com/adsmanager/creation

Yine aynı şekilde, yeni gelen reklam çeşitleri sayesinde aynı bağlantıyı kullanarak instagram video reklam verme, dönen reklamlar, koleksiyon reklamlar olarak adlandırılan reklam çeşitlerini de kullanabilirsiniz.

Bunları detaylı incelemek, daha fazla bilgi almak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://business.instagram.com/advertising?locale=tr_TR

Instagram Reklam Oluşturmada Merak Edilenler

İnstagrama eklam vermekte hala kararsızsanız ve aklınıza takılan konular varsa aşağıdaki merak edilmesi muhtemel hususları inceleyebilirsiniz.

–          Neden Instagramda Reklam Vermeliyim?

Instagrama reklam vermek işe yarıyor mu diye düşünenler varsa konu başında da değindiğimiz gibi başlamamanız için bir neden yok, denemenizi öneriyoruz. Instagram’ın sağladığı konum, yaş, cinsiyet, dil, ilgi alanları ve kullanıcı davranışlarına göre size uygun hedef kitleye en sağlıklı şekilde ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki bahsettiğimiz reklam veren memnuniyetini de hatırlayacak olursak kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz.

–          Instagram Reklam Ücretleri 2019

Bu konuda net bir tutar verilememektedir. Yani instagram sponsorlu reklam verme ücretleri, reklam vereceğiniz alandaki rekabete göre değişiklik göstermekte, belirlediğiniz bütçe doğrultusunda gösterilerek bütçeniz bittiğinde reklamınız sonlanmaktadır. Reklam oluşturma aşamasında örnek bütçeyle ne kadar kullanıcıya ulaşacağınız hakkında fikirler verilmektedir.

–          Instagram Reklam Ücreti Ödeme

Oluşturulan reklamın yayınlanma aşamasında instagram reklam ücreti nasıl ödenir diye merak edenler için bu ücreti ödemenin en pratik yolunun kredi kartı olduğunu belirtmek isteriz. Güvenli bir şekilde ödeme yapıp, bakiyenizi oluşturabilirsiniz.

Tek dikkat etmeniz gereken konu google adsense’de olduğu gibi otomatik ödeme gelmesi durumunda manuel ödemeyi tercih etmenizdir. Yani ödemeleri kendi belirlediğiniz zamanlarda yapmalı, bütçe tükendiğinde reklamlar otomatik durmalıdır.

–          Instagram Reklamlarında Hile Yapılabilir mi?

Bu soruya da net bir cevap vermek doğru olmaz. İllaki bir instagram sponsorlu reklam hilesi bulabilirsiniz ama kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bir şekilde reklamlarınız sonlanacaktır. Aynı zamanda instagram tarafından sayfa kapatma gibi cezalara maruz kalabilirsiniz.

–          Instagram Sponsorlu Reklam Kaldırma

Yayınlanan instagram reklamları durdurmak ya da diğer bir deyişle instagram sponsorlu reklam kaldırma işlemini reklam oluşturma panelinden gerçekleştirebilirsiniz. Ödediğiniz tutar bakiye olarak kalır, yeni reklamlarda kullanabilirsiniz.

Özetle Instagram Reklamı Oluşturma

Konumuzu son bir toparlamak ve ufak birkaç detay daha vermek gerekirse;

Instagramda reklam verme işlemi yukarıda verdiğimiz ya da aşağıdaki bağlantıya tıklayarak yöneleceğiniz “Business Maneger” kısmından yapılmaktadır.

https://www.facebook.com/ads/manager/ Bu bağlantıya girerek hesabınızı “Business Maneger” ile bağlamanız gerekmektedir. Daha sonra instagram sayfanızı “Business Settings” >> “Instagram Accounts”a girerek kullanıcı adı ve şifrenizle Business Maneger’e bağlayın.

Power Editör” kısmından instagram reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

Instagram Reklamı Verdikten Sonra Neler Yapılmalıdır?

Oldukça geniş bir kullanıcı ağı bulunan instagrama reklam verdiğinizde, satışa odaklandıysanız reklam süresi boyunca satışlarınız mutlaka artacaktır. Marka tanınırlığı ve globalleşmede de bu reklam ağı sayesinde isminizi rahatlıkla dünyaya duyurabilirsiniz.

Reklam süresi boyunca satış ve tanınırlığın yanında, yeni takipçiler edinerek, hesabınızın kullanıcı kitlesi genişleyecek, bir sonraki potansiyel müşterilerinize organik olarak ulaşmanız kolaylaşacaktır. Dolayısıyla zamanla reklama ayıracağınız bütçe de azalacaktır.

Verilen reklam süresi boyunca size ulaşan her kullanıcıyla özenle ilgilenerek onları kazanmalı, gereksiz maliyet oluşumunu engellemelisiniz.

Konumuzun sonuna geldik, arkadaşlarınızla paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz