Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

0
1137

Asıl konumlandırması görsel paylaşım olan instagram, anlık mesajlaşma imkanı da sunmaktadır. 2018’de gelen güncelleme ile direkt mesaj olarak tabir edilen mesaj bölümüne son görülme özelliği getirildi. Bu yeniliği kullanmak istemeyen kullanıcılar ise instagram son görülme nasıl kapatılır konusunda araştırmalara koyuldu.

Diğer popüler sosyal medya ve anlık mesajlaşma platformları Messenger ve Whatsapp’ta olduğu gibi Instagram da çevrim içi durumunu gösteren yenilik getirdi. Mesajlar bölümüne giren bir kullanıcı sizin en son ne zaman aktif olduğunuzu görebiliyor.

Insragram’da Son Görülme Nedir?

Orijinal adı last seen olan özellik, diğer kullanıcıların sizin en son ne zaman aktif olduğunuzu gösteren bir yeniliktir. Bu sayede mesaj atacağınız kişinin instagramı aktif olarak kullanıp kullanmadığını görebilir, mesajınızın cevaplanma ihtimalini hesaplayabilirsiniz.

Instagram Son Görülme’ye Nereden Bakılır?

Direkt mesaj bölümünden görülebilen özellikte, kullanıcılar için “ŞU AN AKTİF”, “1 SAAT ÖNCE AKTİFTİ” ve “BUGÜN AKTİFTİ” gibi ibareler yer almaktadır. Bu sayede mesaj atacağınız kullanıcının en son ne zaman aktif olduğunu görebiliyorsunuz. Kısacası, last seen’e mesajlar bölümünden bakılmaktadır.

Instagram Son Görülmeyi Kapatma

Bu özellik sizi rahatsız ettiyse ve son görülme özelliğini kapatmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki yönergeleri izleyin.

Profilinize girip ayarlar bölümünde giriş yapın.

“Hareket durumunu göster” seçeneğine gelerek pasif hale getirin.

İşlem bu kadar basit, artık sizin çevrim içi olduğunuzu ve en son ne zaman aktif olduğunuzu göremeyecekler. Kişiler sadece, sizle en son konuşmanın ne zaman olduğunu görecekler.

Hatırlatmakta fayda var; hareket durumunu gösteri kapatınca siz de diğer kullanıcıların son çevrim içi olduğu anı göremeyeceksiniz.

Instagram Son Görülmeyi Açma

Tekrar eski hale getirmek ve insanların instagram’da son görülmesini görmek için yukarıdaki yönergeleri izleyerek “hareket durumunu göster” i sağa kaydırarak aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Insragram Son Görülmenin Gelmeme Sorunu

Uygulamanızda bu özellik güncellenmediyse öncelikle son sürüm instagram kullandığınıza emin olun. AppStore ya da PlayStore’den son sürümü indirebilir ya da güncelleyebilirsiniz. Dilerseniz uygulamayı kaldırıp, telefonunuzun ayarlar kısmından kalan kalıntıları da temizleyip tekrar yükleyebilirsiniz.

Sorun hala devam ediyorsa, probleminizi anlatan bir maili help@instagram.com adresine gönderebilirsiniz. Tahmin edemeyeceğimiz farklı bir sorun varsa gerekeni yapacaklardır.

Instagram Son Çevrimiçi Görülme Hakkında

Bu durum kişisine göre gerekli, kişisine göre gereksiz bir güncelleme olarak bulundu. Dolayısıyla getirilmesi ayrı, son görülmeyi gizlemesi ayrı dert oldu.

Özellikle günümüz ilişkilerinde karşı tarafın sürekli online görülmesi tartışmalara sebep olurken, özelliğin kapatılması ayrı şüphelenmelere neden oldu.  Kimi kullanıcılar “çevrimiçi görenler mesaj atıyor” gibi savunmalarda bulunup o yüzden kapattığını iddia ederken, kimileri ise tüm platformlarda gizlediğim için burada da gizledim gibi gerekçeler sundu.

Her ne sebeple olursa olsun instagram son görülmeyi kapatma isteğinizi gerçekleştirmeniz için gerekli anlatımı ve merak edeceğiniz konuları derlemeye çalıştık, umarım faydalı olmuştur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz