Instagram Repost Nasıl Yapılır?

0
524

Diğer birçok sosyal medya uygulamasında bulunan bu mantık instagramda da amacına uygun şekilde işlemektedir. Instagramda repost nasıl yapılır diye merak eden ziyaretçilerimize bu konuda bilgilendirici bir içerik hazırladık.

Ingilizce anlamını basit bir şekilde açacak olursak “re” den anlaşılacağı üzere yeniden gibi bir anlamı taşımaktadır. Post ise gönderi ya da içerik olarak adlandırılabilir. Dolayısıyla Repost, gönderilmiş bir gönderiyi o hesabı kaynak göstererek tekrar paylaşmak demektir.  Bu yöntemle yapılan paylaşımlar etik kurallara daha uygun paylaşımlardır. Size ait olmayan bir görüntüyü kaynağını göstererek tekrar paylaşmış oluyorsunuz. Gönderinin asıl sahibi de bu tarz paylaşıma daha sıcak bakacaktır.

Instagramda Repost Nasıl Yapılır?

Twitter’da retweet, facebook’ta paylaş, pinterest’te repin, tumblr’da yeniden blogla özellikleri, Instagramda repost ile aynı mantıktadır. Twitter, facebook, pinterest, tumblr gibi birçok sosyal medya uygulaması kendi uygulamaları üzerinden bu hizmeti sunmasına rağmen instagramda böyle bir özellik yoktur. Bu özelliği kullanmanız için başka şirket ya da insanların geliştirdiği uygulamalar ihtiyaç duymaktayız.

Repost İçin En Çok Kullanılan Uygulamalar

İndireceğiniz uygulamaya giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu yüzden bu uygulamanın izinlerine, kullanıcı yorumlarına ve geliştiricilerine bakarak en güvendiğinizi indirmenizi öneriyoruz. Başka uygulamalar için ise App Store ya da Play Store’dan araştırıp aklınıza yatan herhangi bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

En popüler repost uygulamaları: Repost for Instagram, DownloadGram veya Instarepost

Uygulama Kullanmadan Repost Mümkün mü?

Herhangi bir uygulama kullanmadan instagram üzerinden repost etme mümkün değildir. Dilerseniz gönderinin ekran görüntüsünü alıp tekrar paylaşıp altına kaynak hesabı metin olarak ekleyip paylaşabilirsiniz. Ancak görüntünün üzerine kaynak eklemek isterseniz fotoğraf düzenleyici uygulamalar kullanmanız gerekecektir.

Repost for Instagram’la Repost Yapmak

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalardan Repost for Instagram bilinen ve en güvenilir gelen uygulamadır. Size de güvenilir gelirse o uygulama aracılığıyla instagramda repost yapabilirsiniz.

Amaca uygun repost uygulaması indirilip kurulur. Ardından instagram kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapılır.

Paylaşmak istediğiniz gönderinin sağ üst köşesindeki 3 noktaya (…) tıklayıp gönderinin bağlantısı kopyalanır.

Ardından Report for Instagram uygulaması açılır ve new bölümünde kopyalamış olduğunuz gönderi karşınıza gelir. (Farklı uygulamalarda gerekli alana kopyalanan link yapıştırılır.)

Kaynağı belirteceğiniz alan (@kullanıcıadı) belirlenir. Görsel renkleri ve metin bölümünde yapılmak istenen değişiklikler yapılır. Örneğin paylaşıma daha fazla etiket (#etiket) ekleyerek daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Open Instagram’a (Instagramda aç) tıklanır ve paylaşmaya hazır şekilde instagramınız açılır. Yine son düzenlemeler yapılarak paylaşım tamamlanır.

Instagramda Resmi Repost Neden Yok?

Instagram repost özelliği sonradan gelen bir özellik değildir. Yıllardır kullanılan bu özellik kendiliğinden ve ihtiyaç üzerine çıkmıştır. Kullanıcıların bu kadar kullanmasına rağmen instagramın bu özelliği direkt olarak kendi uygulaması üzerinden neden yapmadığı konusu da aklı kurcalayan diğer bir durumdur.

Bu konuda herhangi bir açıklama yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz ama muhtemelen görüntü kirliliği ve etik kullar için ortak olmuyor olabilir. Yine de paylaşılan bir gönderiyi sosyal bir platformda tekrar paylaşma isteği gayet normal bir istektir. Instagramın bu talebi görerek en yakında zamanda bu özelliği başka uygulamalara gerek duymadan kendi uygulaması üzerinden yapılmasına imkan sağlamasını umut ediyoruz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz